A XIV. Országos Patikanap megnyitóját az egészségpolitika, a közigazgatás és a társszervezetek országos és megyei képviselői jelenlétében Debrecenben, a Pharmagita gyógyszertárban tartották június 7-én.
A Pharmagita Gyógyszertár elÅ‘tt már a megnyitó megkezdése elÅ‘tt a Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrÅ‘programja cÃmet viselÅ‘ program szűrÅ‘busza állt a nagyközönség szolgálatára, az érdeklÅ‘dÅ‘knek ingyen nyÃlt lehetÅ‘ségük a legfontosabb élettani paramétereik ellenÅ‘rzésére.
A megnyitó ünnepség dr. Újházi Lászlónak, az MGYK Hajdú-Bihar Megyei Szervezete elnökének, a patika személyi jogos gyógyszerészének szavaival vette kezdetét. Köszöntötte a jelenlévőket –
dr. Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkárt,
dr. Széles Diánát, Debrecen város alpolgármesterét,
dr. Pósán Lászlót, Debrecen város országgyűlési képviselőjét,
dr. Kiss Sándort, Debrecen város egészségügyi bizottságának elnökét,
dr. Papp Csabát, Debrecen város egészségügyi bizottságának alelnöke
dr. Nagy Szilárdot, az OGYÉI főigazgató-helyettesét,
dr. Kun Lajos regionális tiszti főgyógyszerészt,
dr. Fodor Mária megyei  tiszti főorvost, a megyei kormányhivatal képviselőjét,
dr. Greskovits Dávidot, a MAGYOSZ elnökét,
dr. Feller Antalt, a Gyógyszer-nagykereskedők Szövetségének alelnökét,
dr. Balogh Zoltán MESZK elnököt,
dr. Kincsesné Szónya Katalint, a megyei MESZK elnökét,
dr. Németh Attilát, a MOK megyei elnökét,
prof. dr. Szökő Évát, az MGYT elnökét,
dr. Oláh Gábort, az MGYT megyei elnökét,
dr. Vecsernyés Miklóst, a DTE Gyógyszerésztudományi Kar dékánját,
az MGYT és MGYK környező megyéinek elnökeit és
dr. Hankó Zoltánt, az MGYK elnökét
 –      majd bevezetője után átadta a szót dr. Ónodi-Szűcs Zoltánnak.
Az egészségügyért felelÅ‘s államtitkár köszöntÅ‘jében elmondta, a gyógyszerészek és a gyógyszertárak mára az egészségügyi rendszer részeivé váltak. A polgári kormány 2010-es döntésének eredményeképpen sikerült a magyar gyógyszerészek kezébe visszaadni a magyar gyógyszertárakat. A gyógyszertárak gazdasági sikeressége az elmúlt hét évben helyre állt, a cégbÃrósági beszámolók is mutatják, hogy újra a régi szinten állnak a gazdasági mutatókÂ… és mindezt úgy, hogy a betegek terhei nem növekedtek, sÅ‘t, csökkentek! Évente 60 millió beteg-gyógyszerész találkozó történik, van, hogy a betegek csak a patikában kérnek tanácsot – ezt szeretnék kiaknázni. A következÅ‘ idÅ‘szak népegészségügyi programjában fontos szerepet fognak játszani a gyógyszerészek és a gyógyszertárak – hangsúlyozta – hiszen a WHO jelentése szerint az egészség döntÅ‘en a betegek életmódjától függ. A Patikanap is azt erÅ‘sÃti meg, hogy a gyógyszertárak az egészségügyi ellátórendszer részei.
Dr. Széles Diána személyes élményeit idézve köszöntötte a gyógyszerészeket. Mint elmondta, mára sok helyen a patika központi hellyé vált, az emberek életének nélkülözhetetlen része. Kiemelte a gyógyszerészek szerepét Debrecen betegellátásában, majd köszönetet mondott az önkormányzattal való együttműködésükért.
„Hiszek abban, hogy a gyógyszerészek munkája nem csak kereskedelmi, hanem orvos-szakmai tevékenység is” – mondta dr. Nagy Szilárd. Nem véletlen, hogy szakmai programot is illesztenek a patikanapokhoz. Szerencsés lehetÅ‘ségnek nevezte e napot, amikor fókuszba kerülnek a gyógyszertárak, és kiemelte, komoly hozzáadott értéket képviselnek a gyógyszerészek munkájuk során. A patikák méltán váltak népegészségügyi találkozóhelyekké. Kitért a hatóság szerepére, mint mondta, a gyógyszerészek döntÅ‘ többsége jogkövetÅ‘ magatartást tanúsÃt. Â
Dr. Greskovits Dávid a WHO egyik1997-es megállapÃtásai szerint sorolta azt a hét jellemzÅ‘t, amivel a jövÅ‘ gyógyszerészeinek rendelkezniük kell, amivel a hazai kollégák rendelkeznek, majd köszönetet mondott a patikákban dolgozóknak. A hazai gyógyszergyártásról is szót ejtett, kiemelte, ahhoz, hogy helyes gyógyszeralkalmazásról beszélhessünk, szükséges a megfelelÅ‘ edukáció – a Patikanap erre is felhÃvja a figyelmet.
„Az MGYT próbál hozzájárulni a Patikanaphoz” – emelte ki prof. dr. SzökÅ‘ Éva köszöntjében. Mint elmondta, idén szorosabban kapcsolódnak a programhoz, a szakmai háttéranyag kidolgozásában vesznek részt. Az idei központi téma az allergia, a Gyógyszerészet cÃmű lapjukban rendre megjelentetnek a témához kapcsolódó cikkeket, amely szakmai segÃtséget nyújthat. Végezetül kitért a gyógyszerészi gondozás, tanácsadás fontosságára.
„Újra egészségügyi intézmény a gyógyszertár” – vette át a szót ki dr. Hankó Zoltán. A gyógyszerészek mára szakmailag és egzisztenciálisan is független hivatásgyakorlókká váltak – emelte ki. Független szakemberek vagyunk, akik végre szakmai lelkiismeretünk szerint dolgozhatunk, és ez óriási eredmény. E szabadság azonban nem lehet öncélú, a betegeket kell szolgálnia. A szabadság felelÅ‘sséget is jelent önmagunk tetteiért, a gyógyszer jóságáért, a tájékoztatás korrektségéért. Visszatekintve a korábbi rendezvényekre, úgy a népegészségügyi programokban való részvétel erÅ‘sÃtést emelte ki. A strukturális rendszerváltás után a szakmaira kell koncentrálni, a gyógyszerészi gondozás elmélyÃtése, tömegesÃtése lesz a következÅ‘ évek feladata.
A köszöntÅ‘k után került sor – az Egis Gyógyszergyár által alapÃtott – Kiváló Gyógyszertári Asszisztens DÃjjal kapcsolatos, az MGYK és az EGIS közötti megállapodás aláÃrására, amelyet Egis kormányzati kapcsolatokért felelÅ‘ igazgatója, dr. Újfalussy Györgyné és dr. Hankó Zoltán kamarai elnök látott el kézjegyével. Ezt követÅ‘en dr. Újfalussy Györgyné méltatta a megállapodást, majd dr. Balogh Zoltán hÃvta fel a figyelmet a gyógyszertári asszisztensek munkájának fontosságára.
Az ünnepélye megnyitó dr. Újházy László szavaival zárult, aki kiemelte, a „gyógyszerész és a gyógyszertár már nemcsak utolsó bástyája, hanem első kapuja is az egészségügy erődjének”.
mgyk.gyh
Dr. Újházy László
Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán
Dr. Széles Diána
Dr. Nagy Szilárd
Dr.Greskovits Dávid
Prof. dr. Szökő Éva
Dr. Hankó Zoltán
Dr. Újfalussy Györgyné
Dr. Balogh Zoltán
Â
Â
Â