Az MGYK és az MGYT közös rendezvénye a tiszakürti arborétumban


Az MGYK és az MGYT közös rendezvénye a tiszakürti arborétumbanA Bács-Kiskun Megyei Szervezet tervei között szerepel, hogy a megyében élő, dolgozó gyógyszerészeket közelebb hozza egymáshoz, megismerje, segítse munkájukat – ezért családi programokat is csatolnak szakmai napjaikhoz. Ehhez a kezdeményezéshez csatlakozott az MGYT Bács-Kiskun Megyei Szervezete is.

Ilyen közös rendezvénye került sor Tiszakürtön az Arborétum oktatótermében. Először dr. Fang Simon, az MGYK megyei szervezetének elnöke köszöntötte a megjelenteket, majd felkérte dr. Cseh Ildikót, a megye tiszti főgyógyszerészét, a MGYT megyei elnökét, hogy az ellenőrzések tapasztalatairól, az életbe lépett/lépő jogszabályváltozásokról tájékoztassa a megjelenteket.

A főgyógyszerésznő elmondta:

 Az MGYK és az MGYT közös rendezvénye a tiszakürti arborétumbanA főgyógyszerésznő ezután kérdésekre válaszolt:

Ezt követően dr. Fang Simon elnök úr megköszönte a főgyógyszerésznő előadását és a kérdésekre adott válaszokat, majd az MGYK az elmúlt időszakban végzett munkáját és az előttünk álló feladatokat ismertette. Sokan kérdezik, hogy mit is csinál a Kamara? Kért mindenkit, hogy folyamatosan figyeljék a Kamara honlapját, mert azon naprakész információk olvashatók. Most szinte folyamatosan megtalálhatók a tulajdonosi programmal foglalkozó írások, információk. Nem elég az 50%, a gyógyszerészek tulajdonában kell lenni a többségnek, még a családi vállalkozásoknál is. Egyéni vállalkozókat ez nem érinti, de a Bt-ket, Kft-ket igen. Ne halasszák az utolsó pillanatokra az átalakulást, mert könnyen ki lehet szaladni az időből! – figyelmeztetett.

Az MGYK és az MGYT közös rendezvénye a tiszakürti arborétumbanMinden gyógyszertár, gyógyszerész a maga lehetősége szerint vegye ki részét a gyógyszerészi gondozásból! – folytatta.  Az étrend-kiegészítők forgalmazásával, ismertetésükkel sokat tehetünk azért, hogy ne csak diplomás eladónak, hanem valódi gyógyszerésznek ismerjenek el minket, akihez bátran lehet kérdésekkel fordulni, aki helyes irányba tudja terelni az elektronikus média által elbizonytalanított, az egészségükért aggódó embereket. Önkéntes korlátozással csak olyan készítményeket forgalmazzunk, aminek bizonyított hatása van, és rendelkezik engedéllyel, hatóanyagaik nincsenek tiltólistán! – hívta fel a figyelmet.

Majd kiemelte, jó lenne, ha naponta ellátogatnánk az OÉTI honlapjára is, mert ott megtalálhatók az engedélyezett, és a tiltólistán szereplő, kivont termékek is. Fontos információkhoz juthatunk még a gyogynovenytar.hu honlapon is. Az EGIS Gyógyszergyár segítségével jött létre a Gyógyszerészi Gondozási Díj, melyet az Országos Kamara őszi Küldött Gyűlésén adnak át, az első helyezett 300000.-Ft, a második 200000.-Ft, a harmadik 100000.-Ft jutalomban részesül. A megyei Kamara tervei között szerepel 2017-ben a Vándorgyűlés Kecskemétre hozása – derült ki a beszámoló további részéből.

Ez után a következő témákkal folytatta: A Kamara vezetősége szeretné személyesen is megismerni a megye gyógyszertárait, ezért előre megbeszélt időpontokban felkeresni azokat. Felmerült egy a megye gyógyszertárait ismertető Almanach elektromos formában történő elkészítése, ezért felkérjük a gyógyszertárakat, írjanak magukról egy féloldalas ismertetőt, egy képet a gyógyszertárról, és alapadatokat esetleg képet (ket) a dolgozókról. 2018-ban pedig a MGYT-vel közösen a Rozsnyay Mátyás Emlékverseny megrendezése pályázunk, cél a versenyen résztvevő megyei versenyzők felkutatása, támogatása.

Ezt követően kérdésekre válaszolva elmondta, a Kamara nem rendelkezik a gyógyszertárak tulajdonosi szerkezetével, ezt csak az OGYÉI ismeri, így a Kamara csak általánosan tudja felhívni a gyógyszerészek figyelmét. Nem tud a tulajdonosokkal megegyezni, de segíteni tud azzal, hogy ismerteti, értelmezi a jogszabályt. Dr. Cseh Ildikótól megtudtuk, hogy Ő már felhívta az érintett gyógyszertárakat, és kérte őket, hogy minél hamarabb készíttessék el az új társasági szerződéseket, mert ha az nem kerül átvezetésre a Cégbíróságon 2017. január 1-ig, akkor ki kell adnia a működési engedély visszavonásáról szóló határozatot.

A továbbiakban a kötelező szakmai továbbképzésekkel kapcsolatban megtudtuk, csak az egyetemek szervezhetnek ilyeneket, a Kamara nem tud. A vényeken a beteg aláírása mellett, a termék átvevőjének neve szerepel. A gyógyszertárakban nem terméket, hanem gyógyszert expediálunk, ezért jó lenne, ezt javítani. Az elnök úr megígérte, hogy továbbítja a javaslatot a MGYK elnöksége felé – ezekkel a kérdésekkel ért véget a beszámoló.

A jó ízűen elfogyasztott ebéd után Mezőné Vakhal Margit, az Arborétum munkatársa ismertette a kastélykert és az arborétum történetét. Ez utóbbi alapjait a XIX. század közepén fektette le a grófi származású Bolza család. A Tisza árterén őshonos tölgy-kőris-szil ligeterdő idős fáinak megtartásával alakították ki a kastély kertjét, majd tudatos telepítői munkával hozták létre pihenőparkjukat. Mára kb. 1500 fajt és fajtát tartanak számon a 60 hektáros arborétumban. Ebből a gazdagságból kaptunk ízelítőt szakavatott vezetőnk segítségével több mint 2 órán keresztül. 450-500 éves kocsányos tölgy, a száz évnél is idősebb „hármas-platán”, tiszafa, virginiai boróka, rododendronok nyújtottak nekünk maradandó élményt.

Dr. Zsirmon István