Beszámoló az elnökség augusztusi üléséről


A MGYK elnöksége 2016. augusztus 25-én tartotta soron következő ülését a kamara székházában, Budapesten. Az ülést dr. Hankó Zoltán elnök vezette, az elnökségi tagok végig határozatképes számban voltak jelen.

Beszámoló az elnökség augusztusi ülésérőlA napirend elfogadása után először az előző elnökségi ülés óta eltelt időszak eseményeiről szóló elnöki beszámoló hangzott el. Elsőként a területi szervezetek elnökeinek július 7-i értekezlete került szóba, ahol elfogadták az elnökség állásfoglalásait a jogszabálysértéssel és a tulajdonosi programmal kapcsolatban, valamint ez utóbbival kapcsolatos tájékoztatás is elhangzott. Ezzel összefüggésben a Magyar Fejlesztési Bankkal is rendszeresek voltak az egyeztetések, az ezekről szóló beszámolók később önálló napirendi pontként is szerepeltek. A tisztigyógyszerészi kar július 11-én a kamara vendége volt – részletes tájékoztatást kaptak a tulajdonosi programról.

Sajtónyilvános esemény keretében került sor a Kamara hivatalában az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetségével (ÖPOSZ) kötött együttműködési megállapodás aláírására, ami elsősorban a cafeteriarendszer változása hátrányos következményeinek kompenzálása miatt jött létre – folytatódott a beszámoló. A Sanofi kormányzati kapcsolatokért felelős vezetőjével dr. Horváth-Sziklai Attila és dr. Hankó Zoltán tárgyalt a vakcinációval összefüggő kérdésekről.

A továbbiakban tájékoztatást kaptak a részvevők a Miniszterelnökség megkeresésére induló, a gyógyszerészek reputációját növelő kampányról. Majd a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával történt megbeszélése került szóba, ahol a gyógyszertári vállalkozások agrárkamarai tagságával kapcsolatos vitás kérdéseket tisztázták. Erről a kamara vezetői korábban a honlapon is beszámoltak. Az Ipari Állandó Bizottság ülésén egyrészt az egyetemi képzés ipari vonatkozásaival foglalkoztak, másrészt azt a célt fogalmazták meg, hogy az ipari gyógyszerészek a Kamarában önálló tagozat hozzanak létre. A budapesti szervezet elnökségével dr. Hankó egyeztetett egy a tulajdonosi programmal kapcsolatos ad hoc bizottság létrehozásáról – derült ki a továbbiakban.

Az OGYÉI-ben dr. Pozsgay Csillával és dr. Nagy Szilárddal történt egyeztetés volt a következő téma, amikor is a tulajdonosi programmal kapcsolatos teendőket és a patikabezárások kommunikációját vitatták meg. Az e-recept bevezetése számos feladatot ró az érintettekre – az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) és a Kamara vezetői az Egészségügyért Felelős Államtitkárságon folytattak megbeszélést a feladatokról, illetve mutatták be, hol tart a munka. A Hungaropharma vezetőjével dr. Hankó egyeztetett a gyógyszertárak értékesítéséről.

Dr. Hodász Istvánnal, a MAGYOSZ elnökével dr. Hankó egyeztetett a Kamara és a MAGYOSZ közti együttműködésről. Hankó dr. Sohajda Attilával és dr. Horváth-Sziklai Attilával az OEP Ellenőrzési Főosztályának vezetőjével egyeztetett a pelenkákkal kapcsolatos vizsgálat eredményeiről és a gyógyászati segédeszközök forgalmazásának kérdéseiről.

A továbbiakban az elnök beszámolt arról, hogy az e-recept pilot vizsgálathoz bejelentkezett gyógyszertárak listája elkészült, amit továbbítottak. A honlap korrekciójának említése után a friss diplomásokkal történt kapcsolatfelvétel és a felvételi eredményekkel kapcsolatos eredmények is szóba kerültek. Az elnök szót ejtett a Táltosképző nyári műhelymunkájáról és beszámolt a kamarai továbbképzések előkészítéséről is.

Ezt követően dr. Horváth-Sziklai Attila tájékoztatott az OGYÉI-től megküldött, a gyógyszertárak létesítésével és működtetésével kapcsolatos határozatokról.

Ez után az egyes munkabizottságok beszámolói következtek. Először az elnök az írásban kapott anyagokat ismertette, majd a szóbeli kiegészítések között elhangzott a gazdaságos gyógyszertár működtetéssel kapcsolatos bizottság beszámolója is, amiben dr. Nyíri László beszámolt arról, hogy a bizottság több területen elkezdte a munkát, így megemlítette a reagensek beszerzésének és a mérlegek hitelesítésének a kérdéseit is.

A beszámolók után a döntéshozatalt igénylő napirendi pontok következtek. Elsőként a tulajdonosi program történéseit vitatták meg, majd az elnökség tudomásul vette a további feladatokról szóló előterjesztést. A BELLA-programba delegált gyógyszertárak körének bővítése volt a következő napirendi pont. Az elterjesztés megbeszélése után az elnökség felkérte az elnököt, a hivatal igazgatóját és a területi szervezetek értekezletének elnökét az operatív ügyintézésre. A MAOTE és az MGYK közti megállapodásról tárgyaltak a következőkben; az elnök felhatalmazást kapott a szerződés aláírására. Az e-recepttel kapcsolatos teendők kapcsán az elnökség kijelölte azokat a felelősöket, akiknek az e-recept előkészítésének nyomon követése, a tapasztalatok összegzése és szükséges intézkedések kezdeményezése lesz a feladata. Az elnökség úgy döntött, hogy kezdeményezi július 28. Gyógyszerészet gyásznapjává minősítését. Végezetül döntés született arról, hogy az Orea-Hygiea Alapítvány által szervezett gyógyszertári asszisztenseknek szóló versenyt a kamara is támogatja.

mgyk.gyh