Az MGYK elnöksége 2023. augusztus 2-án a Területi Elnökök Értekezletével (TEÉ) kibÅ‘vÃtve rendkÃvüli ülést tartott a Kamara székházában. Az együttes ülést dr. Hankó Zoltán vezette. Az elnökség és a TEÉ tagjai végig határozatképes létszámban voltak jelen. Az ülésen állandó meghÃvottként részt vettek a MOSZ delegáltjai is.
Az összejövetel dr. Hankó Zoltán köszöntÅ‘ szavaival vette kezdetét, majd a jegyzÅ‘könyvvezetÅ‘ és a jegyzÅ‘könyv-hitelesÃtÅ‘k és a napirend elfogadása következett. „Kicsit formabontó ez az összejövetel” – vezette be mondandóját, majd elmondta, hogy az ülés célja „Az emberi felhasználásra kerülÅ‘ gyógyszerek rendelésérÅ‘l és kiadásáról szóló 44/2004. (IV. 28.) ESzCsM rendelet, valamint a közforgalmú, fiók- és kézigyógyszertárak, továbbá intézeti gyógyszertárak működési, szolgálati és nyilvántartási rendjérÅ‘l szóló 41/2007. (IX. 19.) EüM rendelet módosÃtásáról szóló miniszteri rendelet tervezetéhez” kapcsolódó kamarai vélemény kialakÃtása. Az elnökség és a TEÉ tagjai korábban már megkapták az emlÃtett dokumentumot, Ãgy mindannyian ismerték azt.Â
A továbbiakban az elnök felolvasta az egyes társszervezetek véleményét a tervezettel kapcsolatban. Az MGYT a Belügyminisztériumba eljutatott szakmai véleménye szerint a gyógyszerész személyes jelenléte elengedhetetlen a közforgalmú és a fiókgyógyszertárakban. A négy képzÅ‘hely dékánjai is megfogalmazták véleményüket, ugyanerre a következtetésre jutottak, a kórházi gyógyszertárak kiszervezésével kapcsolatban pedig úgy látják, hogy az biztonsági kockázatot jelent a betegellátás szempontjából. Levelüket szintén elküldték a Belügyminisztériumba. A MAGYOSZ az MGYK elnökének, dr. Hankó Zoltánnak Ãrt levelében fejtette ki a MAGYOSZ álláspontjaként, hogy a gyógyszerészek személyes részvételére továbbra is szükség van a közforgalmú és a fiókgyógyszertárakban is. Egyben felhatalmazta az elnököt, hogy a MAGYOSZ álláspontját a kamarai véleménnyel együtt juttassa el a jogalkotóknak.
Hozzászólásokra került sor ezt követÅ‘en. Az elnökség és a TEÉ tagjai aktivitásának köszönhetÅ‘en számosan emelkedtek szólásra, kivétel nélkül a rendelettervezet a gyógyszerellátás rendszerében okozott káros következményeire hÃvták fel a figyelmet. Ilyen volt például, hogy a tervezetben több olyan szövegfordulat is van, ami arra enged következtetni, hogy az a késÅ‘bbiekben könnyen a közforgalmú gyógyszertárakra is vonatkoztatható lehet. Nincs egyértelműsÃtve, hogy a gyógyszerészi felügyelet hol lesz, nem okvetlenül kell az anyagyógyszertárban lennie. Voltak, akik kérdéseket fogalmaztak meg: Jó lenne tudni, ki kezdeményezte és miért ezeket a módosÃtásokat? Kin fog ez segÃteni? Milyen felmérés van mögötte? Volt, aki felhÃvta a figyelmet arra, hogy egy folyamat részeként kell tekinteni erre a tervezetre. Példaként az orvosi ügyeletet hozta fel, amikoris este 10 óra után mentÅ‘tiszt „ügyel”. A következményekkel kapcsolatban elhangzott olyan vélekedés is, hogy gomba módra fognak a közforgalmú gyógyszertárból fiókgyógyszertárrá „átminÅ‘sÃtett” fiókpatikák szaporodni. Volt, aki szomorúnak tartja, hogy bizonyos érdekcsoportoknak nagyobb az érdekérvényesÃtÅ‘ ereje van, mint a Kamarának. A tervezet negatÃv hatásait sorolva az ellenÅ‘rzés átláthatatlansága is szóba került. Többen politikailag elhibázott döntésnek tartották a tervezett módosÃtást, és volt olyan hozzászóló, aki utalva a miniszterelnök politikai döntések három szintjével kapcsolatos szavaira kifejtette, hogy e döntésnek nemcsak taktikai, hanem stratégiai következményei is lehetnek. Komoly érvként hangzott el az is, hogy a tervezet több törvénynek és rendeletnek is ellentmond, amelyeket emiatt módosÃtani kellene.
Dr. Hankó hozzászólásában felhÃvta a figyelmet arra, hogy a Kamara a gyógyszerészek érdekvédelmi köztestülete és ennek a munkának képezi a részét a gyógyszertárak érdekképviselete is. „Ismét egy szigetszerű rendelkezés születik” – mondta, holott rég megérett az idÅ‘ a gyógyszerellátás átfogó felülvizsgálatára, beleértve a gyógyszer-, a támogatás és az ellátáspolitikát is. A hozzászólásokra visszatérve és az Ãrásban benyújtott véleményeket is ismertetve a rendelettervezettel kapcsolatban több anomáliát is megemlÃtett.
A hozzászólások után döntéshozatalra került sor. A kamarai elnök által megfogalmazott három kérdésről döntöttek a részvevők, amelyek a következők:
– Elvi alapon egyet tudnak-e érteni azzal a rendeletben foglalt iránnyal, miszerint a fiókgyógyszertár gyógyszerész fizikai jelenléte nélkül működjön?
– Egyetértenek-e azzal, hogy a rendelettervezet részletes kritikáját az elhangzottak figyelembevételével leÃrják, beleértve a jogi, a szakmai és a szakmapolitikai problémákat?
– A megoldási javaslatot illetÅ‘en visszanyúlhatnak-e a Kamara által készÃtett 2020-as komplex javaslatukhoz, kiegészÃtve az online gyógyszerforgalmazás és gyógyszer-kereskedelem kérdéskörével.
Az elnökség és a TEÉ tagjai mindhárom kérdésre külön szavaztak, mindkét grémium ellenszavazat és tartózkodás nélkül nemmel szavazott az első, és igennel a második és a harmadik kérdésre. Döntés született továbbá arról is, hogy a tervezet kritikájának végleges megfogalmazásában dr. Hankó Zoltán, dr. Horváth-Sziklai Attila, dr. Bartus György, dr. Csapó Konrád és dr. Metál Gábor vesz részt, melyet augusztus 3-áig kell eljuttatni a jogalkotónak.
mgyk.gyh
Fotó: dr. Nagy Vilmos
Â
Â
Â