Beszámoló az elnökség januári üléséről


Az MGYK elnöksége 2017. január 19-én tartotta soron következő ülését a Kamara székházában, Budapesten. Az ülést dr. Hankó Zoltán elnök vezette, az elnökségi tagok végig határozatképes számban voltak jelen.

Az ülésen meghívott vendégként részt vett dr. Mike László országos tiszti főgyógyszerész, valamint az OGYÉI jogi osztályáról dr. Gábriel Gergely az OGYÉI Jogi és Igazgatási Főosztály főosztályvezetője valamint Jankóné dr. Mogyoróssy Gabriella jogi előadó. Az összejövetel dr. Hankó Zoltán köszöntőjével vette kezdetét, majd dr. Mike László tartott előadást a hatósági aktualitásokról. Mondandóját – az előzetes egyeztetéseknek megfelelően –négy téma köré csoportosította. Beszámoló az elnökség januári ülésérőlElsőként a tulajdonosi program előírásainak teljesítéséről beszélt, kitérve a hatóság előzetes „premedikációs tevékenységére” is. Ezt követően a gyógyszertárak tulajdonosi összetételével és a személyi joghoz tapadó menedzsment jogok teljesülésével kapcsolatos új hatósági jogkörökről adott tájékoztatást, majd a 2016-os év ellenőrzési tapasztalatairól, illetve a 2017-es év ellenőrzési szempontjairól számolt be. Szót ejtett az OGYÉI belső szervezeti átalakításáról is, amire elsősorban technológiai rendszerek rohamos fejlődése miatt volt szükség. Az előadás végeztével az országos tiszti főgyógyszerész az elnökségi tagok több kérdésére is válaszolt.

A vendégek távozása után dr. Hankó az előző ülés óta eltelt időszak eseményeiről adott tájékoztatást. Elsőként arra a tényre hívta fel a figyelmet, hogy a 2017. január 1-jével lezárult rendszerváltással elsőként hazánkban sikerült a gyógyszertári liberalizációt visszafordítani – hasonló eredményt még sehol máshol nem sikerült elérni.  Ehhez több éven keresztül tartó szisztematikus, egymásra épülő döntések sorára volt szükség. Az a fajta önállóság, ami most már biztosított, a 25 éves rendszerváltó folyamat végére tett pontot, 66 évvel az 1950-es államosítás után.

Beszámolóját a Bács-Kiskun Megyei Szervezet decemberi elnökségi ülésével folytatta, amelyen bejelentésre került, hogy az idei – általa nagy jelentőségűnek tartott – vándorgyűlés Kecskeméten a megyei kamara közreműködésével kerül megrendezésre. beszámolt arról is, hogy a Gyógyszerészi Gondozásért Közhasznú Nonprofit Kft. közgyűlésén áttekintették a TÁMOP 6.2.5. program keretei között kidolgozott 16 gondozási irányelv véglegesítésének ütemezését. A Galenus Kft. decemberi taggyűlésén dr. Horváth-Sziklai Attila képviselte a Kamarát – hangzott el a továbbiakban.

A kamarai elnök, dr. Sohajda Attila és dr. Szigeti Tamás, a Gyógyszertári Rendszergazdák Szövetsége elnöke a NAV online kapcsolatra alkalmas pénztárgépek új szabályozási rendnek történő mielőbbi megfelelése érdekében több egyeztetést folytatott az NGM illetékeseivel és az AEE egység fejlesztő cég vezetőjével. A biztonságos étrend-kiegészítő program kapcsán is folytak egyeztetések, amelyek fő témája a védjegy bejelentéshez, valamint az OGYÉI felvetéseinek megállapodásba történő beépítése volt. A megbeszéléseken az elnök mellett dr. Horváth-Sziklai Attila is részt vett. A MAGYOSZ igazgatójával, dr. Ilku Liviával is volt egyeztetés, ahol a Magyar Gyógyszer védjeggyel kapcsolatos gyógyszertári, illetve a rendszergazdákat érintő tennivalók kerültek terítékre, de a gyógyszerhamisítással kapcsolatos kommunikáció is szóba került. A kamara elnöke hivatalos levélben kérte a rendszergazdákat, hogy valamennyi gyógyszertár informatikai rendszerében tegyék lehetővé a Magyar Gyógyszer védjeggyel rendelkező gyógyszerek megkülönböztetésének lehetőségét. Az év utolsó napján is folytak az egyeztetések a Kamara és az OGYÉI között a tulajdonosi program lezárásával kapcsolatban – tudtuk meg.

Beszámoló az elnökség januári üléséről„Lezáruló rendszerváltás a gyógyszerellátásban címmel közös sajtótájékoztatót tartott Nyitrai Zsolt országgyűlési képviselő, stratégiai társadalmi kapcsolatokért felelős miniszterelnöki megbízott, Ónodi Szűcs Zoltán államtitkár  és Hankó Zoltán” – hangzott el a továbbiakban. Itt jelentette be Nyitrai Zsolt, hogy a Kormány és a Kamara között 2010-ben megkötött és 2014-ben megerősített megállapodást a Kormány ismét meg kívánja újítani. Az ehhez kapcsolódó egyeztetéseken született megállapodás arról, hogy az ügyeleti rendszerrel, a garantált bérminimummal és a TÁMOP programhoz kapcsolódó patikai akkreditációk térítésmentessé tételéről is elkezdődnek az egyeztetések – hívta fel a sajtótájékoztató jelentőségére a figyelmet dr. Hankó.

A tájékoztató keretei között került említésre, hogy a Pest Megyei Szervezet küldöttgyűlésén jóváhagyták a Galenus Kft. 10%-os üzletrészének megvásárlását. Így az országos és területi szervezetek már a Galenus üzletrészek 90%-át birtokolják. Az EMMI-ben az ÁEEK által összehívott január 12-i megbeszélésen az e-recepttel kapcsolatos teendőkről dr. Bartus György, dr. Horváth-Sziklai Attila és a kamarai elnök tárgyalt a kamara képviseletében. Itt a pilot program, majd az e-recept indulásához szükséges jogszabályi korrekciók voltak napirenden.  A továbbiakban az elnök bejelentette, hogy az előzetes egyeztetéseknek megfelelően az idei patikanap fő témája várhatóan a gyógyszertárak szerepe lesz az allergia ellenes küzdelemben. A budapesti gyógyszerész kar dékánjával kötött megállapodás értelmében a záróvizsga előtti gyakorlat során már idén is 2-3 szemináriumi napra kerülhet sor, ahol számítanak a kamarai részvételre – folytatódott a beszámoló.

A tájékoztató végén dr. Hankó felhívta a figyelmet a Magyar Közlönyben tavaly decemberben megjelent új jogszabályokra és a honlapon elérhető tájékoztatókra, majd Gyógyszerészi Hírlap aktuális kérdései kerültek szóba. Ezt követően dr. Sándor Csaba számolt be a gyógyszerész bál szervezéséről.

A döntéshozatalt igénylő napirendi pontok közül az elsőben az okostelefon segítségével, intermedier szervezet közvetítésével gyógyszertárakba juttatott vényadatok használatával kapcsolatos adatvédelmi kérdéseket vitatták meg. A továbbiakban a tagdíjjal kapcsolatos kérdések kerültek szóba: a területi szervezetek túlnyomó többsége a 2016-os tagdíjbefizetésekkel kapcsolatos eredményes feladatvégzésről számolhatott be, a Budapesti Szervezet pedig vállalta, hogy a soron következő elnökségi ülésre írásban ad tájékoztatást a 2016-os tagdíjbefizetések állásáról. Az elnökség tagjai egyetértettek abban, hogy az Alapszabály további pontosítása indokolt. Döntöttek továbbá egy tagdíj bizottság létrehozásáról. A következő napirendi pont Szakmai munkabizottság jelentésének megtárgyalása volt az asszisztensképzés helyzetéről. Döntöttek a Semmelweis Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem TDK konferenciáinak támogatásairól. A 2017. évi vándorgyűlés célkitűzéseinek megvitatása után az e-recepttel kapcsolatos kamarai feladatok kerültek meghatározásra.

mgyk.gyh

Fotó: Dr. Nagy Vilmos