Beszámoló az elnökség júliusi üléséről


Beszámoló az elnökség júliusi ülésérőlAz MGYK elnöksége dr. Hankó Zoltán elnök vezetésével 2020. július 2-án tartotta soron következő ülését a Kamara székházában. Az elnökségi tagok végig határozatképes számban voltak jelen.

Az összejövetel dr. Hankó Zoltán köszöntő szavaival vette kezdetét, aki kitért arra is, hogy több hónap után újra személyes részvétellel tarthatják meg az ülést, s ezt azért is tartja örömtelinek, mert vannak olyan elnökségi tagok, akikkel személyesen csak a járvány előtt találkozhatott. A napirend elfogadása után az előző elnökségi ülés óta eltelt időszak kamarai eseményeit ismertette az elnök. A koronavírus-járvány lecsengésével párhuzamosan újra elindultak a személyes egyeztetések és az elmúlt hónapokban elhalasztott megbeszélések.

Kamarai megbeszélések, rendezvények

   – Az elnök említést tett a Területi Elnökök Értekezlete soron kívüli egyeztetésérÅ‘l, amelynek összehívására az egyszeri juttatás elmaradását követÅ‘en, soron kívül került sor. A TEÉ ülésérÅ‘l késÅ‘bb önálló napirendi pontban is tárgyalt az elnökség, de elöljáróban fontosnak tartotta külön is kiemelni, hogy a három és fél órás megbeszélésen az aktuális helyzetrÅ‘l sokfajta megközelítés hangzott el, de a 19 szervezet képviseletében jelen lévÅ‘ vezetÅ‘k végül teljes konszenzusra jutottak az értékelést és a teendÅ‘ket illetÅ‘en is. Megemlítette, hogy az egyik területi szervezet elnökével külön-egyeztetést is kezdeményezett az esetleg még fennálló véleménykülönbségek okainak feltárására. A TEÉ elnök vitaindítója és a Kamara elnökének helyzetértékelése rögzítésre került.

   – Tovább folytatódott a Kamara Facebookon történÅ‘ részvételének értékelését és fejlesztését célzó munka. Az elsÅ‘ hónapok tapasztalatairól dr. Csapi Bence és Gyarmatiné dr. Vörös Kinga a kamarai elnökkel egyeztetett.

   – A budapesti elnökség videokonferencia keretében tartott ülésén dr. Hankó és dr. Horváth-Sziklai Attila vett részt.

   – A két elnökségi ülés közötti idÅ‘szakban sor került a tisztségviselÅ‘i kar külön egyeztetésére is, amelyen az elnökségi ülés elÅ‘készítésén túl stratégiai és aktuális operatív feladatok elindításáról is döntöttek.

   – Az MGYK Kórházi-Klinikai Területi Szervezete immáron negyedik alkalommal tartott szakmai és szociális rendezvényérÅ‘l, a Premier EstrÅ‘l dr. Gyimesi Nóra számolt be. Mint elmondta, az eddigi legjobb összejövetelen konkrét szakmai kérdéskört jártak körbe, nevezetesen a spinális izomatrófiát.

   – A kamarai belsÅ‘ egyeztetések közül az elnök beszámolt a „Facebookon aktív kollégával” és társaival folytatott telefon-egyeztetést követÅ‘en történt megbeszélésekrÅ‘l. A „tetemre hívásnak” indult megbeszéléseken több téma is terítékre került, így többek között a Kamara tevékenysége, a gyógyszerészek imázsa és az árrés. A két alkalommal is több órás megbeszélést követÅ‘en a további, intézményesített konzultációkra tett kamarai javaslat elfogadásra került. Az egyeztetések összegzéseként az elnök szerint érdemes a kamara információs tevékenységét tovább fejleszteni, aminek során a szakmapolitikai lehetÅ‘ségek és korlátok mellett az információ-menedzsment szempontjait is figyelembe kell venni. Ugyanakkor azt is fontosnak tartotta, hogy a valid információk iránti igényt erÅ‘síteni kell a gyógyszerészek körében, még ebben a folyamatosan új impulzusokra és tények helyett véleményekre támaszkodó információ-technológiai környezetben is.

   – A Kamara Kommunikációs Munkabizottságának szokásos értekezletén az egyszeri juttatás elmaradása kapcsán kirobbant konfliktus okait és kommunikációs vonatkozásait is egyeztették.

   – Elindult a marketing-helyzet feltárását célzó kamarai projektmunka dr. Kerék Dániel vezetésével.

   – Dr. Hankó említést tett a dr. Gaál Emesének 80. születésnapjára küldött köszöntÅ‘ levélrÅ‘l. „Nem szoktunk ilyesmit tenni, de egy rendkívüli személyrÅ‘l van szó, aki számos kamarai programnak adott helyt a Róna Patikában” – mondta.

   – Az elnök említést tett az MGYK Bács-Kiskun Megyei Szervezete július 1-i kecskeméti fórumáról és megemlítette, hogy hasonló fórumra kerül sor az elnökségi ülést követÅ‘en Baján, amelyen dr. El Koulali Zakariás országos tiszti fÅ‘gyógyszerésszel együtt vesz részt.

Beszámoló az elnökség júliusi ülésérőlEgyeztetések

   – Megbeszélés a MOSZ új elnökével. A MOSZ újonnan megválasztott és volt elnöke, Fodorné dr. Lukács EnikÅ‘ és dr. Mikola Bálint bemutatkozó látogatáson járt a Kamara hivatalában, ahol dr. Hankóval és dr. Horváth-Sziklai Attilával tárgyaltak. A bemutatkozáson túl céljaik között szerepelt a két szervezet közötti együttműködés erÅ‘sítése. Ennek keretei között a kamarai elnök elÅ‘adói meghívást kapott a MOSZ Å‘szi konferenciájára. Dr. Hankó azt javasolta az elnök asszonynak, hogy miután megismerteti a folyamatban lévÅ‘ kamarai projektekkel és a Kamara célkitűzéseivel, azt követÅ‘en döntsék el, hogy a MOSZ melyikben akar részt venni, mert ezek egy része a gyógyszerellátás környezetében várhatóan vitákat fog generálni. „Az együttműködés inkább projektekhez kapcsolódjon, minthogy újraélesszük a két szervezet közötti régi konfliktusokat” – emelte ki a kamarai elnök. Az elnök jelezte az elnökségnek, hogy a műhelybeszélgetések idÅ‘közben elindultak. 

   – Dr. Szócska Miklós volt államtitkár, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi MenedzserképzÅ‘ Központ (SE-EMK) igazgatója kezdeményezett egyeztetést a Kamara elnökével, amelyen részt vett dr. Somogyi Orsolya is. Az elnök beszámolója szerint a volt államtitkár a gyógyszerészet megítélésérÅ‘l kirobbant vita kapcsán ajánlotta fel a SE-EMK segítségét részben egy stratégiai menedzsment-fejlesztÅ‘ program megszervezésével, részben a SE-EMK és a Kamara közötti együttműködést felajánlva a gyógyszertárak „népegészségügyi találkozóhellyé” történÅ‘ fejlesztésében, továbbá a gondozási típusú tevékenységek társadalmi kommunikációjában. A volt államtitkár szerint alapvetÅ‘ probléma, hogy a lakosság elsÅ‘sorban kereskedÅ‘knek látja a gyógyszerészeket, függetlenül attól, hogy a gyógyszertárakban alapvetÅ‘ egészségügyi tevékenység zajlik. Úgy látja, a gyógyszertár népegészségügyi profiljának az erÅ‘sítése segíthet a helyzet javításán. A volt államtitkár és az elnök egymásnak már eljuttatta mindazokat az anyagokat, amelyek a két különbözÅ‘ műhelyben (tehát a SE-EMK-ban és a Kamarában) a népegészségügyi jelleg erÅ‘sítése érdekében az elmúlt idÅ‘szakban egymástól függetlenül elkészültek. Az elnök kérte az elnökség tagjait, hogy az átadott dokumentumok ismeretében néhány napon belül juttassák el a Kamarába a továbblépéssel kapcsolatos javaslataikat.Beszámoló az elnökség júliusi ülésérÅ‘l

   – Az IQVIA vezetÅ‘ivel a gyógyszertárak adatszolgáltatásával kapcsolatban az elnök, dr. Sándor Csaba és dr. Horváth-Sziklai Attila tárgyalt. Mint ismert, a GDPR hatályba lépése óta szükségessé vált a korábbi gyakorlat és annak felülvizsgálata, hogy a gyógyszertárak milyen adatokat adhatnak át piaci adatfeldolgozó cégeknek. A megbeszélésen az elnök jelezte, hogy a NAIH-tól korábban kért állásfoglaláshoz kapcsolódóan személyes egyeztetést kér a NAIH elnökétÅ‘l. Erre a közeljövÅ‘ben sor kerül.

   – Dr. Újfalussy Györgyné, az Egis Gyógyszergyár Zrt. kormány- és társadalmi kapcsolatokért felelÅ‘s igazgatója a koronavírus-járvány után a kapcsolat-megújítás céljával látogatott el a Kamarába, ahol az EGIS-díjak ez évi szervezésének egyeztetésére is sor került.

   – Balogh-Auer Gábor, a MOK Komplex Kft. ügyvezetÅ‘je a cégnél történÅ‘ átszervezések kapcsán kereste meg a Kamarát. A Kamara és a MOK Komplex között még tavaly együttműködési megállapodás aláírására került sor, amely a gyógyszertáraknak ad lehetÅ‘séget kedvezÅ‘ biztosításokra. A megbeszélésen az elnök, dr. Sándor Csaba és dr. Horváth-Sziklai Attila vett részt. Az elnök jelezte, hogy az operatív kapcsolattartásért dr. Sándor Csaba a felelÅ‘s.

Egyebek

   – Az elnök

Beszámoló az elnökség júliusi ülésérőlEzt követően dr. Horváth-Sziklai Attila tájékoztatott az OGYÉI-től megküldött, a gyógyszertárak létesítésével és működésével kapcsolatos határozatokról, majd a döntéshozatalt igénylő napirendi pontok következtek.

Döntéshozatalt igénylő napirendi pontok:

   – ElsÅ‘ként az egészségügyi veszélyhelyzetet lezáró intézkedések anyagi és szakmapolitikai vonatkozásait tárgyalták meg. A jogalkotó, illetve kormányzati intézkedések többsége a honlapon megjelent 49. koronavírus-járvánnyal kapcsolatos tájékoztatóban olvasható. A gazdálkodással kapcsolatban az elnök ismertette a vényköteles és a vény nélküli gyógyszerek járvány alatti forgalmi adatait. EzekbÅ‘l az látható, hogy a járvány elejének forgalmi felfutása a vényköteles gyógyszerek körében lényegét tekintve elÅ‘rehozott vásárlás volt, így az éves összforgalomra minimális hatása lesz. A vény nélküli gyógyszerek esetén döntÅ‘en a vitamin- és immunerÅ‘sítÅ‘ készítményeknél valódi forgalomnövekedés zajlott le, a többi esetben szintén inkább elÅ‘re hozott vásárlás zajlott. Ezért stratégiai hibának tartja az olyan publikációk megjelentetését gyógyszerpiaci szereplÅ‘k részérÅ‘l, amely a gyógyszertárak (gyógyszertári hálózatok) több milliárdos profitnövekedésérÅ‘l számolnak be. A tájékoztatót az elnökség tudomásul vette.

   – A köztestületi működésre vonatkozó átmeneti szabályok ismertetése volt a következÅ‘ napirendi pont, amit az elnökség jóváhagyólag tudomásul vett. A dr. Bartus György és dr. Horváth-Sziklai Attila elÅ‘terjesztésében tárgyalt napirend a területi szervezetek és az országos szervezet elkövetkezÅ‘ idÅ‘szakban lehetséges működési szabályait ismertette. A napirend részeként fogadta el az elnökség a 2020. évi küldöttközgyűlés idÅ‘pontjaként szeptember 5-ét, tekintettel arra, hogy a 2019-es beszámolók jóváhagyására az egészségügyi veszélyhelyzet visszavonását követÅ‘ 90 napon belül sort kell keríteni. A küldöttközgyűlésre Budapesten egy késÅ‘bb kijelölendÅ‘ helyen kerül sor.Beszámoló az elnökség júliusi ülésérÅ‘l

   – A kamarai Facebook-oldal eddigi működésérÅ‘l dr. Csapi Bence és Gyarmatiné dr. Vörös Kinga számolt be. Az elnökség az oldal elindítása óta eltelt idÅ‘szakot pozitívan értékeli. Az elnökség támogatja, hogy elinduljon a Kamara Facebook-csoportjának a szervezése. Fontos ugyanis, hogy a közösségi térben is jelen legyenek azok a valid információk, amelyek szükségesek a gyógyszerészek tevékenységéhez, és erre a Kamara garanciát tud adni. A fejlesztés során a fÅ‘ cél a kamarai munka részletesebb bemutatása, szakmai, jogi segítségnyújtás és közvetlen párbeszéd a kamarai tisztviselÅ‘kkel. A további részletek a Kommunikációs Munkabizottság keretei között kerülnek megvitatásra. A csoport indulásának tervezett idÅ‘pontját is kitűzte az elnökség.

   – Ezt követÅ‘en dr. Nyíri László számolt be Területi Elnökök ÉrtekezletérÅ‘l, amelynek fÅ‘ témái a közelmúlt eseményei, az asszisztensekkel kapcsolatos felmérés, a Biztonságos étrend-kiegészítÅ‘ program és a Patikanap voltak. Részletesen ismertette a TEÉ nyilatkozatát, létrejöttének körülményeit, kiemelve, hogy többszöri pontosítást követÅ‘en egyhangúlag elfogadták annak megszületését. A TEÉ elnöke beszámolt arról is, hogy a közleményt – a honlapon és a Kamara Facebook-oldalán történt megjelentetésen túl hivatalosan milyen helyekre juttatták el.

   – Az „Ifjúsági Munkabizottság tevékenységének véglegesítése a záróvizsgás gyógyszerészek integrálása érdekében” címmel dr. Szilvay András, a munkabizottság elnöke számolt be tevékenységükrÅ‘l.  Bemutatta a záróvizsgás hallgatók számára készített tájékoztatójukat, amit az elnökség tagjai jónak, hasznosnak minÅ‘sítettek. Az elnökség felkérte dr. Szilvay Andrást a tájékoztató véglegesítésére és a hallgatókhoz való eljuttatására.

   – Ezt követték a munkabizottságok és projektek megalakulásával és tevékenységével kapcsolatos beszámolók. Dr. Gyimesi Nóra a klinikai gyógyszerészet helyzetérÅ‘l készített részletes írásos beszámoló szóbeli kiegészítésekor ismertette, hogy milyen kamarai feladatok körvonalazhatók a klinikai gyógyszerészi tevékenység kodifikációjával, finanszírozásával és képzésével kapcsolatos területeken. Dr. Somogyi Orsolya pedig az adherencia növelését elÅ‘segíti projektrÅ‘l tájékoztatta az elnökség tagjait. Elkészült a lakosság tájékoztatását célzó 21 kis videó, melynek közzétételérÅ‘l és ütemezésérÅ‘l a Kommunikációs munkabizottságban születik javaslat. Elkészült a jogi munkabizottság éves munkaterve is.

   – Az elnökség jóváhagyta a Zala megyei szervezet Elkülönített alaphoz érkezett kérelmét, amely laptop vásárlásra vonatkozik, és amelyet elÅ‘zetesen a TEÉ már megtárgyalt és támogatásáról döntött.

mgyk.gyh
Fotó: dr. Nagy Vilmos