Beszámoló az elnökség októberi üléséről


A MGYK elnöksége 2016. október 27-én tartotta soron következő ülését a Kamara székházában, Budapesten. Az ülést dr. Hankó Zoltán elnök vezette, az elnökségi tagok végig határozatképes számban voltak jelen.

Az ülésen részt vett dr. Hodász István MAGYOSZ elnök az EGIS Gyógyszergyár Zrt. vezérigazgatója, dr. Újfalussy Györgyné az EGIS társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója és dr. Ilku Lívia a  Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) igazgatója, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) Gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője.

Beszámoló az elnökség októberi ülésérőlMiután az elnökség a napirendet elfogadta és az elnök bemutatta a vendégeket, dr. Hodász István vette át a szót, aki először röviden ismertette az EGIS történetét, majd magáról is ejtett pár szót – kiemelve, hogy személyében az alapító gyár éléről történt távozása óta először áll gyógyszerész a gyár élén. Szót ejtett arról, hogy a kormányzat felismerte a hazai gyógyszeripar jelentőségét (hiszen kimagasló az itthon gyártott gyógyszerek hozzáadott értéke), majd a Kamara, a MAGYOSZ és az EGIS kapcsolatának közös pontjaira és a közös célokra tért ki. Külön is szólt a Magyar Gyógyszer védjegy létrehozásáról. Mint mondta, ennek kommunikálásában komoly szerep hárul a Kamarára. A rendszergazdákkal egyeztetések kezdődtek a Magyar Gyógyszer védjeggyel rendelkező gyógyszerek megjelöléséről. Másik közös pontként a biztonságos étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos kezdeményezést említette. „Tiszta viszonyokat kell teremteni ez ügyben” – hangsúlyozta – „a gyógyszertáraknak minőségi garanciát kell jelenteniük a fogyasztók számára”. Bízik abban, hogy a MAGYOSZ tagvállalatokhoz hasonlóan az összes gyógyszertár csatlakozik a rendszerhez. Megemlítette, hogy az együttműködés alapítói a hatóságok támogatását is kérték. „A cél, hogy minél több gyógyszerész helyezkedjen el a gyógyszeriparban” – folytatta és ehhez kapcsolódóan elhangzott, hogy a Kamara Ipari Állandó Bizottságának kezdeményezésére a négy dékánnal november végén lesz egyeztetés a gyógyszerészképzés ipari vonatkozásairól, amelyen a MAGYOSZ és a Kamara elnöke is részt vesz. A MAGYOSZ és a Kamara közösen kezdeményezte a használt injekciós tűk gyógyszertári begyűjtésével kapcsolatos szabályozás módosítását. A MAGYOSZ elnöke tájékoztatott az egyedi dobozazonosítókkal kapcsolatos egyeztetésekről is, majd az EGIS által alapított Kiváló Gyógyszerészi Gondozásért Díj került szóba. Dr. Brezanóczy Ferenc a Területi Elnökök Értekezletének elnöke beszámolt a díj odaítélési szempontjairól és az értekezlet döntéseiről. Ez után az elnökség tagjainak kérdéseire válaszolt dr. Hodász István, majd a közös tervek, célok ismertetésével zárta szavait.

Ezt követően az elnök az előző elnökségi ülés óta történt eseményekről adott tájékoztatást. Elsőként az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos megbeszélések kerültek szóba – a megállapodásban érdekelt szervezetek szeptember végi egyeztetésén az operatív teendőket vitatták meg, illetve a minőségi garanciát jelölő logóról is döntés született. A gyógyszertárakba kiküldendő tájékoztató és csatlakozási nyilatkozat elkészült, azt a Hungaropharma és a Phoenix közreműködésével juttatják el a gyógyszertárakba. Mint elhangzott, e témával kapcsolatban több egyeztetés is történt, például dr. Balogh László NGM államtitkárral az étrend-kiegészítők egészségbiztosítási kártyákra való kiadhatóságáról, dr. Izer Norbert NGM államtitkárral a cafeteriaszabályozás módosításáról, valamint dr. Szigeti Tamással a Gyógyszertári Rendszergazda Szövetség elnökével is a biztonságos étrend-kiegészítők gyógyszertári szoftverekben való megjelenítéséről. Az ÖPOSZ konferencián dr. Hankó Zoltán előadásával is erősítette az egészségpénztárak és a Kamara közti kapcsolatot. A Kórházi Gyógyszerészek 2016. évi Szimpóziumán dr. Sohajda Attila és dr. Süle András képviselte a Kamarát. A budapesti kötelező szinten tartó továbbképzésen dr. Hankó Zoltán és dr. Sohajda Attila tartott előadást. „A Patikusbérlet Bohémélet című operáját sok gyógyszerész tekintette meg” – mondta dr. Hankó, majd köszönetet mondott dr. Vimláti Gábornak és a Kulturális Munkabizottságnak szervező munkájukért.

Beszámoló az elnökség októberi ülésérőlAz elnök tájékoztatott, hogy a Pest Megyei Szervezet Szentendrén, Gödön és Ináncson tartott kistérségi összejöveteleket, ahol részt vettek az OGYÉI főigazgató-helyettesei: dr. Szolyák Tamás és dr. Nagy Szilárd is. Folyik az előkészítése a kisforgalmú gyógyszertárak számára remélhetően kedvező egységes piactérnek. A Pécsi Egyetemi Napokon dr. Hankó vett részt, aki a gyógyszerhallgatóknak a szakma jövőjéért folytatott kamarai tevékenységről beszélt. Ezt követően említésre került a Kommunikációs és a Közgazdasági Munkabizottság ülése.

Dr. Pozsgay Csilla OGYÉI főigazgató személyesen mutatta be az újonnan kinevezett országos tiszti főgyógyszerészt a Kamara elnökének és igazgatójának – hangzott el a továbbiakban. Majd az OBDK-val a gyógyszerészi gondozás témakörében történt megbeszélés került szóba – a 16 gyógyszerészi gondozási irányelv kidolgozása fontos feladat. A NAV-hoz bekötött pénztárgépek kötelező szoftvermódosításának határideje szerencsésen módosult – ehhez kapcsolódóan dr. Szigeti Tamással és az illetékesekkel több egyeztetés is volt. A Táltosképző, illetve az Integrációs Munkabizottság összejöveteleiről is beszámolt az elnök és felhívta a figyelmet a Magyar Gyógyszerészi Kamara Környezetelemzése című munkájukra. Az elnök tájékoztatott a Területi Elnökök Értekezlete október 25-i megbeszéléséről, ahol a jelenlévők egyenkénti szavazással, konszenzussal fogadtak el egy állásfoglalást a jogszabályi előírások betartásának fontosságáról. Az állásfoglalást az elnök ismertette az elnökséggel. Az elnökség az állásfoglalásban foglaltakkal egyetért. A Területi Elnökök Értekezlete a tagdíjfizetéssel kapcsolatos félreértéseket is tisztázta.

Ezt követően dr. Sándor Csaba számolt be a GYKTN rendezésének kérdéseiről, illetve a 2017-es Gyógyszerész Bállal kapcsolatos tervekről. Szóba kerültek még a honlap új funkciói, ezt követően pedig az Etikai Bizottság és Kollégium munkája során felmerült néhány kérdést vitatták meg. Dr. Horváth-Sziklai Attila tájékoztatott az OGYÉI-től megküldött, a gyógyszertárak létesítésével és működtetésével kapcsolatos határozatokról.

A döntéshozatalt igénylő napirendi pontok közül először az iparkamarai regisztrációs díjjal kapcsolatos kérdéseket vitatta meg az elnökség: a Magyar Szakmai Kamarák Szövetsége elnökének beadványát az ombudsman elutasította. Az elnökség a további egyeztetésekre felhatalmazta az elnököt. A következő pont a kamarai kitüntetések adományozásáról szólt. Dr. Horváth-Sziklai Attila ismertette a kitüntetési szabályzatot, a kitüntetésekre javasoltak névsorát, majd az elnökség jóváhagyta az illetékes bizottság előterjesztését. Az elnökség javasolja a szabályzat felülvizsgálatát. A továbbiakban a Budapesti Szervezet által kezdeményezet alapszabály-módosító javaslat került megvitatásra, amelyet az elnökség – az érintett területi szervezetekkel történt egyeztetést követően – az eredetitől eltérő tartalommal terjeszt a küldöttközgyűlés elé. Ezt követően a Kamara 2017. évi költségvetésének tervezetét vitatták meg.

Önálló napirendi pontként tárgyalta az elnökség a táltosok által készített kamarai környezetelemzést és kérte, hogy a köztestületi napok péntek délutáni programjában a Táltosképző és az Integrációs Munkabizottság közös szervezésében megrendezésre kerülő „Miénk a jövő” c. fórumon ez alapján készüljön operatív javaslat a fiatalok szakmai és kamarai integrációjára. Az elnökség TDK verseny támogatásáról is döntött. 

mgyk.gyh

Fotó: Dr. Nagy Vilmos

Beszámoló az elnökség októberi ülésérőlBeszámoló az elnökség októberi ülésérőlBeszámoló az elnökség októberi üléséről