VilĂĄggazdasĂĄg - 2015. 05. 15. (1,4. oldal)
Haiman Ăva
EEEXPORT IdĹrĹl idĹre ĂĄtmeneti vagy tartĂłs gyĂłgyszerhiĂĄnyt okoz egyes orvossĂĄgok reexportja, veszĂŠlyeztetve ezzel a betegek biztonsĂĄgos ellĂĄtĂĄsĂĄt. A nĂĄlunk alacsony ĂĄron forgalmazott gyĂłgyszerek patikusokon keresztĂźl jutnak ki kĂźlfĂśldre. A szakhatĂłsĂĄg most drasztikus fellĂŠpĂŠst tervez, ĂŠs akĂĄr 500 milliĂł forintra is bĂrsĂĄgolnĂĄ a renitens gyĂłgyszerĂŠszt, akitĹl emellett a gyĂłgyszertĂĄr mĹąkĂśdtetĂŠsĂŠnek lehetĹsĂŠgĂŠt is megvonnĂĄk.
BĂźntetnĂŠk a reexportot
PATIKA KĂśzvetĂtĹkĂśn keresztĂźl gyĂłgyszerĂŠszekkel adjĂĄk el a szereket
A jĂśvĹben akĂĄr 500 milliĂł forint pĂŠnzbĂrsĂĄggal, sĹt, a gyĂłgyszertĂĄr mĹąkĂśdtetĂŠsĂŠhez nĂŠlkĂźlĂśzhetetlen szemĂŠlyi jog megvonĂĄsĂĄval is sĂşjthatjĂĄk azt a patikust, akirĹl bebizonyosodik, hogy kĂźlfĂśldre juttatott olcsĂłbb hazai gyĂłgyszerekbĹl. Az orvossĂĄgok patikusokon keresztĂźli reexportja is okoz ugyanis idĹrĹl idĹre ĂĄtmeneti vagy tartĂłs kĂŠszlethiĂĄnyt, ami a betegek biztonsĂĄgos ellĂĄtĂĄsĂĄt is veszĂŠlyeztetheti.
MĂg korĂĄbban egyes gyĂłgyszer-nagykereskedĹk ĹąztĂŠk nagy tĂŠtelben az illegĂĄlis export igen nyeresĂŠges, ĂĄm a hazai piacon nem egyszer termĂŠkhiĂĄnyt generĂĄlĂł jĂĄtĂŠkĂĄt, mĂĄra egyes patikĂĄk vĂĄltak a kĂźlfĂśldre irĂĄnyulĂł gyĂłgyszerszĂĄllĂtmĂĄnyok fĹ beszerzĂŠsi forrĂĄsĂĄvĂĄ Â ĂĄllĂtja a GyĂłgyszertĂĄr cĂmĹą lap egyik cikke. E szerint hiĂĄba hoztak nĂŠhĂĄny ĂŠve jogszabĂĄlyt a nagykereskedelmi reexportrĂłl, Âmaradt egy rĂŠs a legĂĄlis gyĂłgyszer-kereskedelem falĂĄnÂ. Ez pedig nem mĂĄs, mint hogy a diplomĂĄs gyĂłgyszerĂŠsz sajĂĄt jogon kaphat recept nĂŠlkĂźl, gyakorlatilag bĂĄrmilyen gyĂłgyszert a patikĂĄban, illetve kĂźlfĂśldi vĂŠnyre is kiadhat orvossĂĄgot. Ez ĂśnmagĂĄban nem lenne gond, de a hatĂĄlyos jogszabĂĄlyok alapjĂĄn nem egyĂŠrtelmĹą, mekkora mennyisĂŠgĹą gyĂłgyszer adhatĂł ki kĂźlfĂśldi receptre, illetve sajĂĄt cĂŠlĂş felhasznĂĄlĂĄsra.
Mindez azĂŠrt problĂŠma, mert a kormĂĄny ĂĄrleszorĂtĂł intĂŠzkedĂŠsei nyomĂĄn MagyarorszĂĄgon egyre olcsĂłbbak a gyĂłgyszerek, amelyek kĂźlfĂśldi tovĂĄbbĂŠrtĂŠkesĂtĂŠsĂŠvel tetemes haszonra tehetnek szert kereskedĹk. Mint a szaklap cikke is fogalmaz, sok esetben a kereskedelem szereplĹi kihasznĂĄljĂĄk az orszĂĄgok kĂśzĂśtti ĂĄrkĂźlĂśnbsĂŠget, ĂŠs az olcsĂłbb piacokrĂłl elviszik a gyĂłgyszert a magasabb ĂĄrfekvĂŠsĹą orszĂĄgokba. Ezzel kettĹs kĂĄrt okozva: egyrĂŠszt gyĂłgyszerhiĂĄnyt generĂĄlva az egyik helyen, mĂĄsrĂŠszt anyagi vesztesĂŠget okozva a gyĂĄrtĂł cĂŠgnek.
A patikai reexport valĂłban egy lĂŠtezĹ problĂŠma  erĹsĂtette meg az OrszĂĄgos GyĂłgyszerĂŠszeti ĂŠs ĂlelmezĂŠs-egĂŠszsĂŠgĂźgyi IntĂŠzet fĹigazgatĂłja. Pozsgay Csilla hangsĂşlyozta: nem arrĂłl van szĂł, hogy patikusok tucatjai ĂŠlnek orvossĂĄgok illegĂĄlis tovĂĄbbĂŠrtĂŠkesĂtĂŠsĂŠbĹl, inkĂĄbb az a jellemzĹ, hogy egy kĂśzvetĂtĹ tĂśbb patikĂĄnak is felajĂĄnlja ezt a plusz jĂśvedelemszerzĂŠsi lehetĹsĂŠget. Ăgy jobban eloszlik az a mennyisĂŠg, amire neki szĂźksĂŠge van, ĂŠs elvileg a patikus sem hĂvja fel magĂĄra azonnal a hatĂłsĂĄgok figyelmĂŠt.
A fĹigazgatĂł szerint ennek a gyakorlatnak kĂŠt mĂłdon, szabĂĄlyozĂĄssal ĂŠs ellenĹrzĂŠssel/ szankcionĂĄlĂĄssal lehet megĂĄlljt parancsolni. Az OGYĂI mĂĄr megkezdte az egyeztetĂŠst a Magyar GyĂłgyszerĂŠszi KamarĂĄval arrĂłl, hogy  vĂĄrhatĂłan az Ĺszi tĂśrvĂŠnykezĂŠsi idĹszakban  egyĂŠrtelmĹąsĂtik a jogszabĂĄlyokat, pontosĂtjĂĄk a sajĂĄt szĂźksĂŠglet fogalmĂĄt.
Emellett a fĹhatĂłsĂĄg radikĂĄlis fellĂŠpĂŠst szeretne azokkal a gyĂłgyszerĂŠszekkel szemben, akikrĹl bebizonyosodik, hogy a reexporttal tudatosan sĂŠrtettek jogszabĂĄlyt, kĂśzvetve betegek egĂŠszsĂŠgĂŠt veszĂŠlyeztetve ezzel. Ez esetben  mondta Pozsgay Csilla  elkĂŠpzelhetĹ, hogy a sĂşlyos, akĂĄr 500 milliĂł forintos pĂŠnzbĂrsĂĄgon tĂşl a hatĂłsĂĄg akĂĄr a patikus szemĂŠlyi jogĂĄt is megvonhatnĂĄ, ami egyet jelentene azzal, hogy nem mĹąkĂśdtethetne gyĂłgyszertĂĄrat.
A fĹigazgatĂłtĂłl megtudtuk: a reexportban ĂŠrintett kĂŠszĂtmĂŠnyek kĂśzĂśtt az allergia elleni gyĂłgyszerektĹl az onkolĂłgiai szerekig szĂŠles a merĂtĂŠs, nyilvĂĄnvalĂłan a hazai ĂŠs a kĂźlfĂśldi ĂĄrak kĂśzĂśtti nagy ĂĄrkĂźlĂśnbsĂŠg a dominĂĄns vĂĄlasztĂĄsi szempont.
TĂśbb mint hĂĄromszĂĄz hiĂĄnycikkÂ
AZ OGYĂI internetes portĂĄlja szerint 2014 elejĂŠtĹl napjainkig tĂśbb mint hĂĄromszĂĄz orvossĂĄg esetĂŠben fordult elĹ ĂĄtmeneti vagy tartĂłs termĂŠkhiĂĄny. A vitaminoktĂłl a fĂĄjdalomcsillapĂtĂłkon ĂĄt gyulladĂĄscsĂśkkentĹkig a legkĂźlĂśnbĂśzĹbb kĂŠszĂtmĂŠnyekrĹl van szĂł. A legtĂśbbszĂśr gyĂĄrtĂĄsi vagy kereskedelmi gondok, illetve a forgalmazĂĄs idĹleges szĂźneteltetĂŠse a hiĂĄny oka. De elĹfordul beszerzĂŠsi vagy szĂĄllĂtĂĄsi problĂŠma, ahogyan az is, hogy a tĂşlzott kereslet miatt nem tudnak elegendĹ mennyisĂŠget biztosĂtani egy adott termĂŠkbĹl, vagy ĂŠppen ellenkezĹleg, olyan alacsony egy adott gyĂłgyszer forgalma, hogy aktuĂĄlisan nem ĂŠrdemes kĂŠszleten tartani. Egy orvossĂĄg mindemellett Ăşgy is elĂŠrhetetlennĂŠ vĂĄlhat, ha tĂśrlik a tĂśrzskĂśnyvbĹl.
AZ ĂRINTETT gyĂłgyszerek tĂśbbsĂŠgĂŠt lehetett mĂĄsik, azonos hatĂłanyagĂş szerrel helyettesĂteni, amikor nem, akkor egyedi importtal oldottĂĄk meg a gyĂłgyszerhiĂĄnyt.
Â