A sorban következÅ‘ TáltosképzÅ‘ meghÃvott vendége dr. Feller Antal a Hungaropharma Zrt. vezérigazgatója volt. Az eseményre július 2-án 10 órai kezdettel került sor a Kamara székházában. A vendéget dr. Hankó Zoltán elnök mutatta be a résztvevÅ‘knek, aki elmondta magáról, hogy eredetileg vegyészmérnöki diplomát szerzett a Budapesti Műszaki Egyetemen, majd 10 éven át az Egis gyógyszerkutató laboratóriumában dolgozott. Ezt követÅ‘en transznacionális nagyvállalatnál, majd adatelemzÅ‘ cégeknél volt, mielÅ‘tt 1999-ben a Hungaropharmához került. 2010. augusztus óta a cég vezérigazgatója.
A hazai gyógyszer-nagykereskedelem meghatározó szereplÅ‘jének meghÃvását megelÅ‘zÅ‘en egy hónappal dr. Bodrogi József egészségügyi közgazdász volt a TáltosképzÅ‘ vendége, aki a gyógyszerpiac érdekviszonyairól adott részletes áttekintést; ez után került sor a gyógyszertárak és a nagykereskedelem kapcsolatainak elemzésére dr. Feller Antal részvételével.
A Hungaropharma Zrt. vezérigazgatója elÅ‘adását „A gyógyszer-nagykereskedelem jellemzÅ‘i a XXI. század második évtizedében” cÃmmel tartotta, s mindjárt az elején kifejtette, hogy a gyógyszertári ágazat és a nagykereskedelem 2006 utáni konfliktusait nem a szereplÅ‘k generálták, hanem a rendszer kódolta, amelyben megpróbálta mindenki a saját érdekeit érvényesÃteni. Úgyszintén az elején rögzÃtette, hogy véleménye szerint a gyógyszerellátás rendszerében a regionális „kis” gyógyszer-nagykereskedÅ‘kre is szükség van.
A 2010-es modellváltást kikényszerÃtÅ‘ okok között emlÃtette a 2008-ban indult gazdasági válságot, amelyet követÅ‘en a 2000 óta gyógyszer-támogatásra fordÃtott, folyamatosan növekvÅ‘ összeg Európa szinte minden országában jelentÅ‘sen csökkent. Pl. 2012-ben (2011-hez viszonyÃtva) Görögországban 30%-os, Portugáliában 11,4%-os, Magyarországon (az átsorolásokkal együtt) 18,5%-os támogatáscsökkenésre került sor. A gyógyszertámogatás GDP-hez viszonyÃtott aránya Magyarországon 0,8%; ennél csak Lengyelországban rosszabb ez az arány (0,5%). Az európai gyógyszerpiac 2013-2015 között kis mértékben, de újra növekszik, s hasonló tendenciák vannak Magyarországon is. Ennek következtében újra növekszik a nagykereskedelmi és a patikai árréstömeg, ez utóbbit „független” források is kiegészÃtik (pl. generikus kompenzáció, szolgáltatási dÃj). A „független” források megjelenését jónak tartja: csökkentik a forgalmi változások okozta ingadozásokat és hozzájárulnak a piac stabilizálódásához. Az utóbbi években lezajlott modellváltás eredményes, és ennek következménye a nagykereskedelmi piac stabilizálódása is.
A gyógyszer-nagykereskedelmi környezet változásaival kapcsolatban megemlÃtette, hogy Európa-szerte növekszik a hiánycikkek száma, és a sokáig biztonságosnak tartott nyugat-európai piacokon is megjelentek a hamisÃtott termékek. A biológiai készÃtmények terjedésével párhuzamosan változik a kórházi és lakossági gyógyszer-forgalom aránya és a kórházak fizetési problémái is megterhelik a rendszert. Van olyan multinacionális gyógyszercég Európában, amely közvetlenül szerzÅ‘dött gyógyszertárakkal és a nagykereskedÅ‘tÅ‘l „csak” a kiszállÃtást várja el. Nagy jelentÅ‘ségű, hogy a két legnagyobb (és gyógyszertárakkal is rendelkezÅ‘) európai gyógyszer-nagykereskedÅ‘ a két legnagyobb transzatlanti nagykereskedelmi céggel fuzionált (felvásárolták). A hazai piacon a Phoenix 100%-os német, a Teva és a kórházi piacon egyre meghatározóbb Euromedic Pharma 100%-os izraeli tulajdonban van. Ezek a változások és jellemzÅ‘k a gyógyszer-nagykereskedelmi piac szereplÅ‘inek új kihÃvást jelentenek, melyekre keresik a választ. (Ha egy gyógyszertárlánc pl. beszállÃtót vált, jelentÅ‘s forgalmi részarány eltolódás következhet be.)
Dr. Feller Antal szólt a 2007-2010 közötti idÅ‘szak kárainak felszámolásáról is; ez lényegében 2013-ra befejezÅ‘dött. A munka részét képezi az erkölcsi károk felszámolása is. Transzparens, szigorú, de következetes üzletvitelt alakÃtottak ki. Cél a hatékonyság további javÃtása. Folyamatosan bÅ‘vÃtik a szolgáltatásaikat, hogy megkerülhetetlen nagykereskedÅ‘k legyenek. Az elÅ‘adó kifejtette a véleményét a Novodata értékesÃtésérÅ‘l (a Hungaropharma önálló patikai szoftver piacra dobására készül), valamint a franchise rendszerekrÅ‘l – szerinte ez utóbbi a patikáknak forrásbevonást eredményez és a nagykereskedelemnek is stabilitást biztosÃt. A Hungaropharma megvásárolta a Béres Egészségtárat. Megszüntették a kereskedÅ‘házakat, folyamatos a járat-racionalizálás. Szólt arról is, hogy igazgatósági döntés értelmében valamennyi gyógyszertáruk teljes körű értékesÃtését tervezik. Nagy kihÃvás a 2018-ra bevezetni tervezett Európai Gyógyszer-ellenÅ‘rzési Rendszer.
Az elÅ‘adás lényegében konzultatÃv jelleggel zajlott, mert a TáltosképzÅ‘ tagjai már menet közben is kérdeztek, illetve egy-egy témában a véleményüket is kifejtették. Ez is hozzájárult, hogy jó hangulatú, kötetlen konzultáció alakult ki, ami – az elÅ‘adó záró értékelése szerint –mindkét félnek segÃtett ahhoz, hogy a másik szempontjait megismerje.
Az elÅ‘adást követÅ‘en a TáltosképzÅ‘ résztvevÅ‘i elÅ‘ször azt beszélték meg, hogy milyen tanulságot „visznek haza”, majd az egri vándorgyűlésen elhatározottaknak megfelelÅ‘en a fiatalok kamarai és szakmai integrálásának „problématérképét” beszélték meg. Itt többek között szó volt a fiatalok tájékozottságának hiányosságairól és elkötelezettségük korlátairól is. Végül kijelölték azokat, akik a problématérképre és a személyes konzultációra alapozva, elÅ‘készÃtik a TáltosképzÅ‘ „cselekvési tervét”.
A péntek délelÅ‘tt 10 órakor kezdÅ‘dött megbeszélést – a kamara elnökének kezdeményezésére – délután 3 óra után hagyták abba a fiatalok.  Â
mgyk.hu
Fotó: Dr. Nagy Vilmos