A Kórházi Gyógyszerészek Európai Szervezete (EAHP) június 11-12-én tartotta éves küldöttgyűlését, amely második napján dr. Süle Andrást, a Magyar Gyógyszerészi Kamara Kórházi-Klinikai Területi Szervezetének vezetőjét beiktatták a Szervezet elnöki tisztségbe.
Dr. Süle András a korábbi években az EAHP szakmai fejlesztési és pénzügyi igazgatója volt; megválasztott elnökként már kilenc hónapon át együtt dolgozott a leköszönő elnökkel, Petr Horákkal.
Az EAHP független, nemzetközi szakmapolitikai szervezet, amely az Európai Gazdasági Térség harmincöt tagországának kórházi gyógyszerészeti szervezeteit tömörÃti, ill. képviseli. Az EU intézményrendszerével, az Európai Parlamenttel, de fÅ‘ként a Bizottsággal szakértÅ‘ként, illetve "hivatalos érdekelt félként" folyamatos kapcsolatban áll. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy részese a döntés-elÅ‘készÃtÅ‘ folyamatnak, továbbá bármely, a területet érintÅ‘ szakpolitikai kérdésben kikérik véleményét, javaslatait, illetve gyakran konkrét iránymutatását bizonyos kérdések rendezésében. Az EAHP más szakmapolitikai, gyártói és betegszervezetekkel is egyeztetéseket folytat le, konzultál. Az utóbbi idÅ‘ben például az orvostechnikai eszközök szabályozásáról, a gyógyszerhiányokról és a Covid ellenes vakcinációs program implementálásáról alakÃtotta ki szakmai álláspontját és egyeztetett az EU szervezeteivel.
Dr. Süle András megválasztása egyben a magyar kórházi és klinikai gyógyszerészet elismerését is jelenti. A kórházi és klinikai gyógyszerészek az ország több kórházában a betegágy melletti, elsÅ‘ vonalbeli gyógyÃtó teamek tagjai. Céljuk, hogy a betegek a számukra leginkább testre szabott, optimális gyógyszeres terápiában részesüljenek. Ennek érdekében egyedi, betegre szóló gyógyszerelést alkalmaznak, egyes készÃtményeket, pl. citosztatikumokat, infúziós táplálékokat a helyi laboratóriumokban maguk állÃtanak elÅ‘. Közreműködésük eredményeként a racionális gyógyszeralkalmazás, a terápia hatásosságának követése, a mellékhatások elkerülése egyaránt növeli a betegek biztonságát és a gyógyÃtás hatékonyságát. Jelenleg a kórházi oltópontokon a vakcinációs folyamat teljes logisztikáját, az elÅ‘készÃtést, az oltásban való gyógyszerkészÃtési feladatokat, az adminisztrációt, a napi jelentések elkészÃtését is gyógyszerészek végzik, továbbá aktÃvan támogatják az orvosi döntéshozatalt az egyes oltási ellenjavallatok mérlegelésében, jelentÅ‘s terhet levéve ezzel a klinikusok válláról.
Az EAHP – és vele a magyar kórházi gyógyszerészet – célja, hogy a gyógyszerészet minél felkészültebben nézzen szembe a jövÅ‘ kihÃvásaival, Ãgy például, a mesterséges intelligencia, az e-egészségügy és a nagy volumenű, strukturálatlan adatok („big data”) elemzése révén. A betegbiztonság javÃtása, a hatékonyság és az eredményesség fokozása érdekében a kórházi gyógyszerészet minden területének fejlesztésére javaslatokat tesznek. Az EAHP szakértÅ‘i véleményének kialakÃtása során az olyan elveket is szem elÅ‘tt tartja, mint az egészségügyi források egyenlÅ‘, igazságos és mérhetÅ‘ elosztása – vallja az új elnök, dr. Süle András.
Koncz Mária