A gyógyszerhamisÃtás terjedése ellen nem elég a polgári jog eszközeivel fellépni, szigorúbb büntetÅ‘jogi szabályozásra van szükség, véli az Európa Tanács.
- Egy hamis gyógyszer esetében semmilyen garanciánk sincs arra nézve, hogy gyártója nem rakott-e mérgezÅ‘ anyagokat a készÃtménybe – mondta Kristian Bartholin, az Európa Tanács büntetÅ‘jogi divÃziójának tagja. – Nem elégséges, ha a polgári jog eszközeivel harcolunk a szellemi tulajdonjogokért, a hamisÃtást a büntetÅ‘jog eszközeivel is üldöznünk kell – tette hozzá.
Bartholin nyilatkozatára Brüsszelben került sor, az egészségügyet érintÅ‘ hamisÃtással foglalkozó nemzetközi megállapodás, a Medicrime Egyezmény aláÃrásának megnyitása elÅ‘tt. Ezt a gyógyszerhamisÃtás problémájára válaszul született nemzetközi jogi egyezményt október 28-tól kezdve Ãrhatják alá a részes országok – az Európa Tanács tagjai mellett további államok csatlakozására is számÃtanak. Összesen öt ország aláÃrására van szükség, hogy érvénybe lépjen a megállapodás. Az aláÃrás megnyitására ünnepélyes keretek között Moszkvában kerül sor.
Az Egyezmény büntetendÅ‘vé tenné a hamis gyógyszerek és orvostechnikai eszközök gyártását és forgalomba hozatalát, csakúgy, mint a valótlan információk szerepeltetését a különbözÅ‘ egészségügyben használatos eszközök és készÃtmények csomagolásán. A megállapodás „keretrendszert biztosÃt az együttműködéshez számos adminisztratÃv szektorban, és megelÅ‘zÅ‘ intézkedésekkel segÃti a magán- és közszférát, az áldozatokat és tanúkat” – Ãrja a New Europe Online.
Kristian Bartholin hangot adott meggyÅ‘zÅ‘désének, miszerint az egyezmény fontos kezdÅ‘lépésnek tekinthetÅ‘. Elmondta, a jelenlegi joganyag csak a szellemi tulajdonjog védelmébÅ‘l indul ki, és ez annyit ér, mint ha „a bűnözÅ‘k kezére csapnának”. Bár az új megállapodás sem tér ki a konkrét büntetési tételekre, legalább a hamisÃtók kiadatását lehetÅ‘vé teszi a részes államok között.
Bár az Európa Tanács tagállamainak többségében szigorú elÅ‘Ãrások vannak érvényben, a mostani megállapodás elÅ‘nye, hogy azt a szervezetben nem tagországok is aláÃrhatják. Bartholini szerint Európában különösen a Balkán számÃt problémás területnek, és természetesen a fejlÅ‘dÅ‘ országok patikáiban sokszor nyÃltan árult hamisÃtványok is óriási gondot okoznak.
- Mint minden nemzetközi büntetÅ‘jogi keretrendszer, ez is csak akkor működhet hatékonyan, ha a részes államok együttműködnek. A problémát nem lehet egyedül Európában megoldani, ezért a világ minden állama számára biztosÃtani kell a lehetÅ‘ségét, hogy csatlakozzon a Medicrime Egyezményhez – zárta gondolatait a szakértÅ‘.
HENT hÃrlevél