Fontos, hogy elemezzük és meghatározzuk a szakma jelenlegi helyzetét és a jövő főbb célkitűzéseit – válaszolta kérdésünkre a kecskeméti vándorgyűléssel kapcsolatban dr. Blum Ferenc, az MGYK Csongrád Megyei Szervezetének alelnöke.
Â
– Az eddigi vándorgyűlések közül melyiket tartja kiemelt jelentőségűnek? Kaphatnánk egy rövid összefoglalót az összejövetelek történetéről?
– A vándorgyűlések feladata az aktuális szakmapolitikai feladatok és kihÃvások megtárgyalása. Mint ismeretes, 2006 –2007 fordulóján, a 2006. évi XCVIII. törvénnyel „egyetlen éjszaka alatt” az akkori kormányzatnak sikerült szétverni az addig kiválóan működÅ‘, a magyar gyógyszerészi családi vállalkozásokra épülÅ‘ gyógyszerellátást. Az 1994. évi LIV. törvény, amelyet szinte szó szerint vettünk át az osztrákoktól, az etikus gyógyszerellátást teremtette meg – kizárólag gyógyszerésztulajdonlás, egy gyógyszerésznek csak egy gyógyszertára lehet, csak gyógyszertárból lehet gyógyszerhez hozzáférni, demográfiai korlát stb. –, ezt tette tönkre a GYFTV a patika liberalizáció során. A törvényt a Magyar Gyógyszerészi Kamara minden áron megpróbálta módosÃtani, illetve hatályon kÃvül helyeztetni, de ekkor már a Kamara köztestületi funkciója is megszűnt. 2010-ben aztán az új kormány felkarolta a gyógyszerészek jogosnak tartott követelését és Ãgéretet tett az 1994-es törvény visszaállÃtására. Az Európai BÃróság döntése is megerÅ‘sÃtette a többségi gyógyszerészi tulajdonon alapuló gyógyszertár-működtetését. A kormányzó pártok a polgárság részének tekintett gyógyszerész társadalomban szövetségesre leltek, ez alapozta meg a 2010. februárban Debrecenben rendezett vándorgyűlés témáit. Itt született meg a „Mit kÃván a magyar gyógyszerész” cÃmet viselÅ‘ 12 pont, ez lett az alapja a késÅ‘bbi kormány és Kamara közötti stratégia megállapodásnak. Ez a 12 pont fogalmazta meg kéréseinket és elképzeléseinket az elÅ‘ttünk álló feladatokról.
A fÅ‘bb célkitűzések közé tartozott a liberalizáció leállÃtása, a patikaláncok terjeszkedésének megakadályozása, a gyógyszergazdasági törvény megváltoztatása, ahogy magyar családi tulajdonban lévÅ‘ gyógyszertárak segÃtése, felelÅ‘s minisztérium létrehozása, illetve a gyógyszerészi kompetenciák növelése is.
– A későbbi összejövetelek milyen változást hoztak?
– A szakma és az egészségügyi szakpolitikusok közötti bizalom megteremtése is fontos cél, illetve feladat volt. A gyógyszertári modellváltásról és az ehhez vezetÅ‘ lépésekrÅ‘l a Harkányban, Sümegen majd Egerben megtartott konferenciákon tanácskoztunk. Szóba került a patikák többségi gyógyszerészi tulajdonlása, a gyógyszerészek egzisztenciális, szakmai önállósága, ahogy a  patikák gazdasági hátterének javÃtása is. A fiatal gyógyszerészek integrálásásának, a képzés, szakképzés megújÃtása is a témák között volt. Fontosnak tartottuk, hogy a gyógyszertárak ismét egészségügyi intézmények legyenek, illetve a hatósági felügyelet megerÅ‘sÃtése is ide tartozott.
Számomra a legemlékezetesebb a 2014-ben Sümegen megtartott vándorgyűlés volt, ahol „Hogyan tovább magyar gyógyszerész?” cÃmmel új 12 pont született, valamint a jelenlévÅ‘ gyógyszerészek közfelkiáltással fogadták el azt a bejelentést, hogy a kormánnyal 2010-ben kötött megállapodás megújÃtásra kerül.
– Mi a véleménye, eljut-e ezeknek a konferenciáknak az üzenete a tagsághoz? Meg van-e elégedve a részvevők számával, aktivitásával?
– A vándorgyűlések mindig lehetÅ‘séget adnak a találkozásra, ahol a különbözÅ‘ földrajzi, szakmai területekrÅ‘l jövÅ‘ kollégák kicserélhetik gondolataikat, megbeszélhetik problémáikat, és nem utolsó sorban, közösségépÃtés is folyhat.
Nagy jelentÅ‘sége van, illetve volt annak, hogy mindig az ország más-más részein került sor a gyűlések megtartására. Ez lehetÅ‘vé teszi a helyi önkormányzati és egészségügyi vezetÅ‘kkel való találkozást, szorosabb kapcsolatok kiépÃtését is.
Azt tapasztaltam, hogy a résztvevÅ‘k száma megnövekedett. Úgy tűnik, hogy a gyógyszerészek felismerték, hogy az elÅ‘ttünk álló feladatokat együtt könnyebben tudjuk megoldani, amihez jó terepet biztosÃt ezeknek a rendezvények látogatása. KövetendÅ‘ példának tartom, hogy a megyei szervezetek segÃtik a részvevÅ‘ket: van olyan megye, amelyik a regisztrációs dÃjat vagy a költségek kisebb-nagyobb részét magára vállalja. Szimpatikusnak tartom a nyugdÃjas kollégák ingyenes részvételét, valamint a fiatal kollégák kedvezményének biztosÃtását.
– A programtervezet alapján látható, hogy idén is sok témát járnak körbe. Az Ön számára melyik a legfontosabb, melyik érdekli a legjobban?
– MegÃtélésem szerint törekedni kell a képzés, szakképzés fejlesztésére, nem maradhat el a gyógyszertárak gazdasági helyzetének a javÃtása, úgy a bevétel, mint költség oldalon. Foglalkozni kell a gyógyszerészek szakmai és egzisztenciális helyzetének a javÃtásával is, ugyan úgy, mint a szakhatóság szervezetének a fejlesztésével, a munkakörülményeinek javÃtásával.
A kecskeméti találkozástól azt várom, hogy épp olyan meghatározó lehet a szakma jövője szempontjából, mint amilyen a debreceni, sümegi és az egri összejövetel. Fontos, hogy elemezzük és meghatározzuk a szakma jelenlegi helyzetét és a jövő főbb célkitűzéseit. Remélem, hogy a gyógyszerészek minél nagyobb számban vesznek részt rajta!
B. Zs.