(1923-2014)
Dr. Laszlovszky József gyógyszerész, egyetemi tanár életének 91. és boldog házasságának 61. évében 2014. január 11-én lelkét csendben visszaadta Teremtőjének. Temetése 2014. január 18-án 10:30-kor lesz a pomázi régi római katolikus temetőben (Bem J. utca). Lelki üdvéért az engesztelő szentmisét 2014. január 18-án 17 órakor mutatják be a budapesti Szent Imre kápolnában (XI. kerület, Bartók Béla út 19. I. emelet).
Laszlovszky József 1923. február 25.-én született Pomázon. Gimnáziumi tanulmányait a budapesti piarista gimnáziumban végezte. 1941-ben kezdte meg egyetemi tanulmányait a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen. Tagja volt annak az évfolyamnak, amelyiket a háború elÅ‘l Németországba telepÃtettek. Gyógyszerészi diplomáját 1946-ban szerezte meg. Disszertánsként került Schulek Elemér professzor mellé a Szervetlen és Analitikai Kémiai tanszékre, itt kezdte oktatói és tudományos munkásságát. Gyógyszerész doktorrá 1949-ben avatták „summa cum laude”eredménnyel. Schulek Elemér professzornak 19, majd Szabó Zoltán professzornak docensként ugyanazon a tanszéken öt évig volt közvetlen munkatársa. A gyógyszerészeknek a KvalitatÃv kémiai analÃzis és a GyógyszerellenÅ‘rzés tárgyakat oktatta 1957-1970 között. Kandidátusi értekezését 1962-ben védte meg. 1969-ben jelent meg Schulek Elemérrel együtt Ãrt „GyógyszerellenÅ‘rzés” cÃmű könyvük, a kvantitatÃv analitikai kémiai módszerekrÅ‘l. Kutató munkájában elsÅ‘sorban gyógyszeranalitikai és mikroanalitikai témákkal foglalkozott.
1970-tÅ‘l az OGYI munkatársa, ahol a Gyógyszerkönyvi Osztály vezetÅ‘je. 1984-es nyugdÃjba vonulásáig az Intézet tudományos fÅ‘igazgató-helyetteseként ellátta a kutatás szervezésével és ellenÅ‘rzésével kapcsolatos feladatokat is. Részt vett az V., a VI. és a VII. Magyar Gyógyszerkönyv szerkesztésében; az V. Gyógyszerkönyvhöz analitikai kÃsérletekkel járult hozzá, a VI. Gyógyszerkönyvnél a Kémiai albizottság vezetÅ‘je, a Ph Hg VII.-nél pedig a szerkesztÅ‘ bizottság titkára volt. Fontos szerepet játszott a gyógyszerkönyv és a gyógyszertörzskönyvezés összhangjának megteremtésében.
Titkára volt az Egészségügyi Minisztérium és az Akadémia közös szakbizottságának, a WHO szakértÅ‘jeként részt vett a III. Nemzetközi Gyógyszerkönyv elÅ‘készÃtésében, majd a Nemzetközi Gyógyszerkönyvi Bizottság tagja. A magyar delegáció vezetÅ‘jeként vett részt a Compendium Medicamentorum tárgyalásain.
AktÃv részese volt a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság felszámolását követÅ‘ újrakezdésnek, annak a folyamatnak, melynek eredményeként 1966-ban megalakÃtásra kerülhetett a Magyar Gyógyszerészeti Társaság. 1973 és 1975 között a Gyógyszeranalitikai Szakosztályt vezette. A Magyar Kémikusok Egyesülete és a Magyar Gyógyszerészeti Társaság vezetÅ‘ségi tagja, a Gyógyszerészet és az Acta Pharmaceutica Hungarica szerkesztÅ‘bizottságának tagja volt.
Kiváló Gyógyszerész, a Munka Érdemrend kitüntetettje. Megkapta a Schulek Emlékérmet, a Than Károly Emlékérmet és a Societas Pharmaceutica Hungarica jutalomérmet. Az MGYT szenátusának tagja volt. A Kamara elnöksége 2005-ben munkássága elismeréseként a Magyar Gyógyszerész Kamara Aranyérmével tüntette ki, születésének 90. évfordulója alkalmából pedig a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Szebellédy László Emlékéremmel ismerte el a munkásságát.
Dr. Laszlovszky Józsefet sokan a precizitás, a megfontoltság és a felelős gondolkodás embereként ismertük meg. Igazi gyógyszerész volt. Töretlen hite, példás családi élete és szakmaszeretete álljon mindig példaként mindenki számára. Nyugodjék békében!
Â
mgyk.hu