Előzetes a Gyógyszerészi Hírlap áprilisi számából


A Gyógyszerészi Hírlap április számában egyebek mellett a szintentartó továbbképzésekről, a gyógyszerhamisításról és a nemzetközi gyógyszerészeti szervezetről, a PGEU-ról is olvashatnak.

 

A Szintentartó továbbképzések című cikkünkben részletes betekintést nyerhetnek a Semmelweis Egyetem Gyógyszerésztudományi Kara az idén induló új ötéves ciklus kötelező szinten tartó továbbképzéseinek tematikájába és módszertanába.

Az elmúlt években a gyógyszerpolitika jelentős mértékben bővítette a gyógyszerészek kompetenciáit és felelősségét, mind a gyógyszertárvezetés, - üzemeltetés, mind pedig a gyógyszer-expediáláshoz kapcsolódó szakmai szolgáltatások területén. Az elmúlt évek továbbképzéseiről érkezett visszajelzések szintén azt mutatták, hogy a gyakorlati kérdéseket problémaalapú oktatási módszertannal feldolgozó szemléletnek nagyobb teret szükséges biztosítani. Az új tematika a Magyar Gyógyszerészi Kamara és a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság képzéseivel összehangolva került kialakításra, melynek oktatásában a Gyógyszerésztudományi Kar intézetein túl a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központ, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet, a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet és a Magyar Gyógyszerészi Kamara is részt vesz.

 

A Rózsaszín Viagra, szervezett bűnözés… című cikkünkben feltesszük a kérdést: Vajon hányan tudják, hogy a gyógyszerhamisításból származó jövedelem a szervezett bűnözés malmára hajtja a vizet?

Dr. Ilku Líviától, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának január elsejével kinevezett új vezetőjétől megtudjuk, hogy sokan „nincsenek ezzel tisztában, pedig aki az interneten gyógyszert rendelt, annak tudnia kellene, hogy a gyógyszerhamisításból származó haszon a szervezett bűnözés malmára hajtja a vizet, ahogy a kábítószer-kereskedelem is a terrorizmus pénzelésre szolgál. Több cikk foglalkozik azzal, hogy a gyógyszerhamisításból befolyt pénz a terrorizmust gazdagítja. Nem elég tehát, hogy saját egészségét károsítja a vásárló, még a szervezett bűnözést is segíti. Hogy ez mennyire így van, jelzi az is, hogy az első ilyen gyógyszerhamisítás elleni rendezvényünkön, amit a MAGYOSZ-szal közösen rendeztünk 2012-ben, a terrorelhárítás szakembere is megjelentek – nem véletlenül – ők már tudták, hova megy az ebből származó bevétel.” „Az illegális webpatikákat böngészve egyébként feltűnhet a laikusnak is egy és más: például árulnak rózsaszínű „female” Viagrát, de vagy húsz-féle más színben is kapható e készítmény, amin azért el lehet gondolkodni… Vélhetően a július elsejétől bevezetésre kerülő közös uniós logó is segíteni fog, ami az internetes gyógyszerrendelés legalitását igazoló pecsét lesz” – mondta dr. Ilku Lívia.

 

A PGEU - az Unió gyógyszerészeti csoportja című cikkünkből pedig kiderül,  hogy a „PGEU olyan fórummá nőtte ki magát, hogy a brüsszeli adminisztráció a döntéshozatalainál nem tudja figyelmen kívül hagyni” - mondta dr. Horváth-Sziklai Attila, a Pharmaceutical Group of European Union (PGEU) elnökségi tagja, akit a szervezet legutóbbi, márciusi közgyűléséről kérdeztünk.

Dr. Horváth-Sziklai Attila egyebek mellett beszámolt arról, hogy a brüsszeli ülésen az Európa és Amerika között kötendő szabadkereskedelmi egyezménnyel, a TTIP-pel is foglalkoztak: „Úgy tűnik, van félelem a gyógyszerészeknél ezzel kapcsolatban. Nem tudni, mit jelentenek nekünk az amerikai befektetők, ha ezen a területen megjelenjenek, kell-e félnünk az amerikai gyógyszerek dömpingjétől… milyen más a reális veszélyei vannak az egyezménynek? – ezekre a kérdésekre szeretnénk választ kapni. Itthon a Kamara már tavaly decemberben jelezte Zombor államtitkár úrnak az ezzel kapcsolatos aggályait, egy átiratot is küldött, sorolva, hogy mely pontokon látjuk veszélyesnek a megkötendő szerződést, és hol szükséges szabályozás a jelenlegi struktúra védelme érdekében.  Úgy tűnik, hogy ugyanezek az aggodalmak fogalmazódnak meg a többi országban is. Az egyes országok különböző vérmérséklettel reagáltak a tervezett szerződésre, különösen a portugáloknak és a franciáknak volt heves a reakciója. Ezzel kapcsolatban a PGEU is készül kiadni egy állásfoglalást, amely a júniusra közgyűlésre fog megszületni”.

 

Â