A Gyógyszerészi HÃrlap áprilisi számában elsÅ‘sorban a tatai Vándorgyűlésre helyeztük a hangsúlyt, de ugyanakkor folytatjuk sorozatainkat is, valamint beszélgetést olvashatnak dr. Pongrácz Józseffel.
Â
Jó volt gyógyszerésznek lenni!
A fenti cÃmet viseli dr. Hankó Zoltán vezércikke, amiben egyebek mellett a következÅ‘k olvashatók:
„A március 22-i elnökségi ülésen ismét foglalkoztunk a kezdeményezéssel, amit a Kamara elnöksége újfent elutasÃtott. Februárban egy olyan dokumentumról vitáztunk, amit a „postaládánkba fújt be a szél”, márciusban már hivatalos megkeresésre foglalkoztunk a témával. MÃg elÅ‘ször az érzelmek domináltak, másodszorra már a tartalmi kérdések kerültek középpontba: a Kamara elnöksége ellenzi a gyógyszertári szoftverek hatóság által megrendelt olyan fejlesztését, ami a beszállÃtói számlától kezdve a gyógyszerek beszerzési árán és a belsÅ‘ készletmozgások legapróbb részletein át, a személyi jogos gyógyszerész egyetértésétÅ‘l függetlenül, alanyi jogon teremt minden gyógyszertárban kontroll-lehetÅ‘séget a hatóságnak. Jó hÃr viszont, hogy az OGYÉI Jogi és Személyügyi FÅ‘igazgatósága (ahová március elejétÅ‘l a tiszti fÅ‘gyógyszerészek is tartoznak) fontosnak tartja a Kamarával a konstruktÃv együttműködést és ennek érdekében a területi szervezeteknél találkozó-sorozatot is szerveznek.”
Elismerésben részesült a Kamara
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér kialakÃtásában, bevezetésében végzett innovatÃv, kimagasló szÃnvonalú szakmai tevékenységéért, március 15., nemzeti ünnepünk alkalmából Balog Zoltán emberi erÅ‘források miniszter és dr. Pintér Sándor belügyminiszter által adományozott elismerÅ‘ oklevelet kapott a Magyar Gyógyszerészi Kamara. A cikkben Dr. Pintér Sándor belügyminiszter köszöntÅ‘ levelét találják.
Az MGYK X. Vándorgyűléséről
A VándorgyűlésrÅ‘l Ãrt összefoglalónkban szó esik a gyógyszerészet jövÅ‘képérÅ‘l is:
„…dr. Hankó Zoltán emlékeztetett arra, hogy a strukturális rendszerváltás lezárása után a Kamara egy éve kezdte el a szakmai rendszerváltás programjának kidolgozását. Ennek elsÅ‘ lépcsÅ‘jeként tavaly novemberben a küldöttek elfogadták A gyógyszerészet jövÅ‘képe c. dokumentumot, ami lényegében egy vÃzió arról, hogy milyen gyógyszerellátó rendszert szeretnénk, abban milyenek legyenek a gyógyszertárak és milyen felkészültségű gyógyszerészekre van szükség. Erre alapozva született meg az elmúlt hónapokban a Kamara cselekvési programja, amely 9 fejezetben Ãrja le azokat a kezdeményezéseket, amelyeket a kamara a közeljövÅ‘ben fontosnak tart.”
Inkább a gyógyszerészetet választottam
Megkérdeztük rovatunkban a VII. GYKTN alkalmából a Magyar Gyógyszerész Kamara Aranyérme életműdÃjjal kitüntetett dr. Pongrácz József hevesi gyógyszerésszel készÃtett beszélgetést olvashatják.
„Ugyanakkor nagyon anyagi irányba mennek el a dolgok. Attól félek, hogy ha egyszer balliberális kormányváltás lesz, eltűnnek a mostani vÃvmányok. Most elég jó szabályozás van, de még mindig nem elég jó: például Heves lakóinak száma 11,5 ezer és 3 patika működik. Korábban ismertem olyan kollégát, akinek rányitottak a patikájára, Å‘ pedig nem tudván ezt feldolgozni, öngyilkos lett. Ezen kÃvül túl sok láncpatika működik. Egy fiatal, korábban láncpatikában dolgozó kollégától hallottam minap, amikor egy másik, nem láncpatikában kezdett dolgozni, hogy „miket kell eladni?” , majd kérte a listát. Majd késÅ‘bb megkérdezte, hogy meddig kell még pénztárosnak lennie – az expediálást a pénztárossal tette egyenlÅ‘vé. Ez az, amikor nem szakemberek irányÃtanak, hanem a merkantil szellem. Képtelenség elfogadnom ezt a mentalitást. De abban is biztos vagyok, hogy nem mindegyik fiatal ilyen.”