A Gyógyszerészi HÃrlap decemberi számában az aktualitások – például a Gyógyszerész Köztestületi Napokról szóló beszámolónk elsÅ‘ része – mellett a gyógyszertári vállalkozások 2016. évi gazdasági és pénzügyi helyzetét bemutató új sorozatunkat is olvashatják.
Â
A HÃrlapban megtalálják Dr. Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkár a GYKTN-n elhangzott beszédének szerkesztett változatát:
"... Ami igazán izgalmas a számunkra, az továbbra is az, hogy a Kormány a gyógyszerellátást nem a kiskereskedelem részeként képzeli el, hanem továbbra is azt gondoljuk, hogy az Önök munkája az egészségügyi ellátórendszer részét képezi. Ennek megfelelÅ‘en lettek a prioritásaink is kijelölve. Ezen nem szeretnénk változtatni.  (…) Összefoglalva az elmúlt évek legfontosabb ügyeit azt gondolom, hogy végre egy korszak lezárult. Ma elmondhatjuk, hogy minden Magyarországon működÅ‘ patika magyar gyógyszerészek többségi tulajdonában van. Ez nagyon nehéz, rögös út volt. Sokan azt hitték, hogy ez nem fog sikerülni, de hál’ Istennek, nem volt igazuk. Szerintem ez az egyik legnagyobb vÃvmánya az elmúlt hét évnek mondta...."
Â
A küldöttközgyűlésem elhangzott elnöki beszámoló is olvasható:Â
"... Az elmúlt félév talán legfontosabb, hosszútávon meghatározó eseményének a patikalétesÃtés korlátozása és a gyógyszertár-működtetés szabályozása miatt, magyarországi gyógyszerpiaci szereplÅ‘k feljelentését követÅ‘en az Európai Bizottság által, Magyarországgal szemben, 2012-ben indÃtott és 2014-ben kötelezettségszegési eljárássá minÅ‘sÃtett eljárás, június 14-én bejelentett, intézkedés elÅ‘Ãrása nélküli lezárását tekintem. Az AlkotmánybÃróság és a Strasbourgi Emberi Jogi BÃróság után a Bizottság ötévi kutakodás után sem talált fogást a szabályozásunkban. Ahogy a korábbiakban ezt következetesen képviseltem, biztos voltam abban, hogy a 2010-ben elindÃtott új magyar szabályozás az európai uniós normáknak megfelel, ezért személy szerint nem számÃtottam arra, hogy egy esetleges bÃrósági eljárásban a hazai szabályozás alapjai megkérdÅ‘jelezÅ‘dhetnének..."
Â
A gyógyszertári vállalkozások 2016. évi gazdasági és pénzügyi helyzetének bemutatására új sorozat indul:
"... Az elmúlt években kialakult gyakorlatnak megfelelÅ‘en a Magyar Gyógyszerészi Kamara idén is megrendelte a KSH-tól a gyógyszertári vállalkozásokelÅ‘zÅ‘ évi mérleg- és eredmény-beszámolóinak fÅ‘bb adatait, hogy azokat feldolgozva nyomon tudjuk követni az ágazat gazdasági, pénzügyi helyzetének változásait. Az elemzések célja egyrészt a Kamara szakmai érdekvédelmi tevékenységéhez szükséges adatok biztosÃtása, másrészt a gyógyszerészeknek és a gyógyszerpiac szereplÅ‘inek is szeretnénk segÃtséget nyújtani a tájékozódásban. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján adatainkat az egyes egészség- és gyógyszerpolitikai döntések elÅ‘készÃtésekor is használják a döntéshozók, tekintettel arra, hogy hivatalos adatok alapján valid adatbázis áll rendelkezésre..."
Â
Szakmaiság, bizalom, kommunikáció
Milyen szempontok játszanak szerepet a nagyközönségnek szóló ismeretterjesztés (laikus kommunikáció) során a Galenus Kiadó kiadványainál, különösen a Patika Magazinnál? A cikk erre keresi a választ.
"... Az olvasót két oldalról lehet, és kell is megfogni, megnyerni. Értelmi és érzelmi alapon. Ha ez a kettÅ‘ sikerül, akkor az erÅ‘s kapcsot jelent. A tartalom értelmi oldalon jut el az olvasóhoz, érzelmi sÃkon a bizalom jelenti az összeköttetést. Különösen a mai világunkban a bizalom az egyik legfÅ‘bb érték. A munkában, az emberi kapcsolatokban, hogy melyik orvost, fodrászt, bevásárlóközpontot válasszuk, és persze a média is ezen alapszik. Vigyázni kell rá, mint egy törékeny ajándékra, és nem szabad vele visszaélni. A megfelelÅ‘ tartalmat szakértelemmel, maximális tudással kell folyamatosan biztosÃtani. A bizalmat ki kell érdemelni az olvasó részérÅ‘l a hitelességgel, a hivatástudással, a szakmaszeretettel…"