A Gyógyszerészi HÃrlap októberi számában folytatjuk már megkezdetett sorozatainkat, valamint egy újjal találkozhatnak „Gyógyszerészek új úton – Más szemszögbÅ‘l a világhálóról” cÃmmel. Ugyanakkor beszámolunk a III. Hargita Megyei Gyógyszerész Napokról és megismerkedhetnek egy mozgásra ösztönzÅ‘ szolgáltatással is…
Â
III. Hargita Megyei Gyógyszerész Napok
A III. Hargita Megyei Gyógyszerész Napokat Székelyudvarhelyen 2018. szeptember 7-8-án (pénteken és szombaton) rendezték meg.
A rendezvényt a Hargita Megyei Gyógyszerész Kollégium (kamara) alelnöke, dr. Székely Pál szervezte munkatársaival, amelybe bekapcsolódott Hargita testvérmegyéje az MGYK Pest Megyei Szervezete és a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság is. A rendezvény magyar nyelven folyt, erdélyi és anyaországi elÅ‘adók részvételével. A rendezvény mind az erdélyi, mind az anyaországi résztvevÅ‘knek elismert, szabadon választott továbbképzésnek számÃtott, amelyért 32 pontot kaptak az anyaországi résztvevÅ‘k. Az anyaországból 24 fÅ‘s küldöttséggel vettünk részt a rendezvényen. Jelen volt többek között az MGYK elnöke (dr. Hankó Zoltán), a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei (dr. NyÃri László) és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szervezet elnöke (dr. Tari János), valamint a ViridisPharma vezetÅ‘je (dr. Bódis Csaba) is. Borsod és Szabolcs megye szintén testvérkapcsolatot tart fent a Kovászna és a Maros megyei Kollégiummal.
 Egy mozgásra ösztönző szolgáltatás
Az All You Can Move (AYCM) SportPass-t kibocsátó cég klubkártyájával a kamarai tagoknak lehetÅ‘ségük nyÃlik arra, hogy jutányos áron rendszeresen sportoljanak. MinderrÅ‘l Kissné Polgár Tündét, az AYCM stratégiai igazgatóhelyettesét kérdeztük.
Gyógyszerészek új úton – Más szemszögbÅ‘l a világhálóról – I.
Induló több részes sorozatunkban az online tanácsadás lehetőségeivel és nehézségeivel foglalkozunk.
A klasszikus gyógyszertári munka a gyógyszertár helyéhez, nyitva tartásához kötött, vagyis alapvetÅ‘en az offline térben zajlik. Viszont, ha gyógyszerészi kompetenciaként nem elégszünk meg a gyógyszerkészÃtéssel és az expediálással (illetve azok csatolt folyamataival), akkor több gyógyszerészi munkafolyamathoz nem szükséges helyhez és idÅ‘höz kötötten dolgozni, a munkát áthelyezhetjük az online térbe. Ha a két (az offline és az online) területet összehasonlÃtjuk, kirajzolódnak az elÅ‘nyök és a hátrányok is, miközben ideálisan kiegészÃtik egymást. Ami offline elÅ‘ny, az online hátrány, és fordÃtva. Induló cikksorozatunkban ezen a gondolatmeneten haladunk végig, háttérként felhasználva egy online kérdÅ‘Ãv elemzését, mely az októberi Gyógyszerészetben jelenik meg.
Egy gazdag életút
Végig élveztem, amit csináltam – vallja prof. dr. Paál Tamás, aki idén töltötte be 75. életévét. A gazdag életutat maga mögött tudható professzorral az ez alkalomból történt beszélgetés során a gyógyszerészet több aspektusába is betekintést nyerhetünk. Rész et az interjúból:
Jelenleg a Magyar Gyógyszerészi Kamara Etikai Kollégiumának elnöke. Foglalkozott korábban is etikai kérdésekkel?
Ez egy új kihÃvás számomra. Korábban klinikai vizsgálatokkal kapcsolatban egy nemzetközi szervezetben foglalkoztam vele, de általánosságban is sokat. Az etika és a jog viszonya nehéz kérdés. Elvileg az etika szélesebb területet fed le, mint a jog. A jog az, ami kikényszerÃthetÅ‘, az etikai az, ami illik. Viszont úgy látom, etikai határozattal érvényt szerezni és büntetni Magyarországon nagyon nehéz olyan esetben, ahol a jog nem áll mögé. Egyetértek azzal, hogy az etikát el kellene választani a jogtól, de kÃváncsi vagyok, hogy ezt hogyan tudjuk megcsinálni. ÉrdeklÅ‘déssel várom, hogyan tudja a Kamara ezeket a kérdéseket megoldani. Azt kivitelezhetÅ‘nek látom, hogy elÅ‘bb elkezdÅ‘dhet az etikai vizsgálat, mielÅ‘tt a tiszti fÅ‘gyógyszerészi határozat hatályossá válik, habár veszélyes, mert nem tudjuk, mi lesz a vége. Most még a tiszti fÅ‘gyógyszerészi határozatok ellen is bÃróságra mennek, és néha nyernek is, amit nagyon furcsállok.
Â