Előzetes a Gyógyszerészi Hírlap októberi számából


Előzetes a Gyógyszerészi Hírlap októberi számábólA megújult Gyógyszerészi Hírlap októberi számában is a szakmát érintő legfontosabb aktualitásokat találja.


Biztonságos étrend-kiegészítők a patikákban

Mint ismeretes, május 6-án aláírásra került egy olyan együttműködési megállapodás, amelynek célja egy olyan rendszer létrehozása és működtetése, amely garantálja, hogy a gyógyszertárakban csak megfelelő minőségű és biztonságos étrend-kiegészítők legyenek. Az összeállításban azokra a kérdésekre adunk választ, amelyek a gyógyszertárak részéről felmerülhetnek a megállapodáshoz való csatlakozással kapcsolatban. A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány kérdés!

Milyen termékekre vonatkozik az együttműködés?
Mit kell vállalni a csatlakozó gyógyszertáraknak?
Hogyan lehet a gyógyszertáraknak csatlakozni?
Mi történik azokkal, akik az előírásokat megszegik?
Mit tartalmaz a szándéknyilatkozat, amit a csatlakozó gyógyszertárnak alá kell írnia?

 

Az e-recept bevezetésére várva

Az e-recept fejlesztői júliusban adtak tájékoztatást az Államtitkárság munkatársainak és a Kamara vezetőinek az e-recept projektről. A cikk ezen
tájékoztató ez alapján készült. Egyebek mellett megtudható belőle, hogy a „gerinchálózat többéves előkészítő és megvalósító munka után elkészült, és használatra kész. A bevezetését leíró ütemterv szerint 2016-ban az egész rendszert átfogó „pilotidőszak” (előzetes tesztidőszak) valósul meg, amit
egy önkéntes csatlakozási időszak követ 2017 első felében. A bevezetést a minden résztvevőt érintő kötelező csatlakozási periódus zárja majd le, amelyet két ütemben terveznek megvalósítani. Az e-recept modulhoz való kötelező csatlakozási időpont a tervek szerint 2017. szeptember 29. Bár az EESZT az egész egészségügyet érintő változást hoz majd, a gyógyszertárakat az e-recept modul bevezetése fogja leginkább érinteni. A mostani papír alapú gyógyszerrendelést fokozatosan fel fogja váltani a digitális formában készülő e-recept. Az alkotók szándéka szerint a digitalizálás a mostani expediálási gyakorlatot a lehető legkisebb változással érinti majd” – olvashatjuk.

 

Húszéves a „Gyógyszerészek kiadója”

Az 1996-ban alapított Galenus Kiadót büszkén vallhatja sajátjának a szakma. Az összeállításban a kiadó alapítására emlékezik vissza Fári István, a kft. igazgatója és dr. Szarvasházi Judit főszerkesztő, ugyanakkor az elért eredményekről is szó esik. Dr. Szabó Sándor, aki az alapítás idején a Kamara elnöke volt, ezeket a sorokat vetette papírra: „A Galenus Kiadó 20 éves jubileuma az egész magyar gyógyszerésztársadalom ünnepe is. Nem ismerek olyan lapkiadót, amelyik 20 év alatt stabil gazdasági alappal és töretlen szakmai fejlődéssel ilyen presztízst vívott ki magának. Ma a Patika Magazin a legolvasottabb havilap, tudományos folyóiratok mellett szakmapolitikai, gyógyszerészettörténeti kiadványok magas színvonalú megjelenítése, számos szakmai kitüntetés mellett a gyógyszerésztársadalom szeretetét és elismerését is kivívta”.

 

Testvérmegyei megállapodások

A Rövid hírek rovatunkból a testvérmegyei megállapodásokat emeljük most ki: Szeptember 24-én Szovátán újította meg és bővítette a 2005-ben megkötött testvérmegyei megállapodását a Kamara Pest Megyei Szervezete és a Román Gyógyszerész Kollégium (kamara) Hargita Megyei Szervezete. A megállapodást a Pest Megyei Szervezet nevében dr. Brezanóczy Ferenc elnök, a Hargita Megyei Szervezet nevében dr. Melles Melinda elnök írta alá.  Ezen a napon kötött hasonló megállapodást a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezet nevében dr. Nyiri László elnök és dr. Szabó Péter Kovászna megyei elnök. Az ünnepélyes aktust hosszú előkészítő munka előzte meg. A megállapodások megkötéséhez kapcsolódóan egész napos szakmai programon vettek részt a négy megye vezetői.