Â
Dr. Benyhe Kálmán
(1937-2024)
Mély fájdalommal tudatjuk, hogy dr. Benyhe Kálmán gyémántdiplomás gyógyszerész életének 87. évében elhunyt.
Dr. Benyhe Kálmán 1937-ben született Budapesten. Apja, Benyhe Kálmán, Hódmezővásárhelyről került a fővárosba, banktisztviselő, majd könyvelő, anyja Dobos Julianna ápolónő és diakonissza volt. Három testvére közül a legidősebbként látta meg a napvilágot, húga két évvel, urológus orvos öccse négy évvel később született.
Az általános iskola első négy osztályát Kispesten végezte. 1947-ben a Budapesti Református Gimnáziumban kezdte meg középiskolai tanulmányait, de a Gimnázium megszüntetése és iskolaváltás miatt végül 1956-ban az Élelmiszeripari Technikumban érettségizett kitűnő eredménnyel. Egy évet dolgozott a Gyümölcs- és Főzelékkonzervgyárban, majd a Budapesti Orvostudományi Egyetem Gyógyszerész Karára jelentkezett és nyert felvételt. 1959-1960-ban diákkörös és demonstrátor volt Dr. Clauder Ottó professzor által vezetett Gyógyszerészi Szerves Kémiai Intézetben. (ma: Szerves Vegytani Intézet)
1962-ben államvizsgázott, márciusban feleségül vette Ragó Valéria évfolyamtársát. 1963-66 között Clauder professzor felkérésére tanársegéd lett az Intézetben, közben mellékállást vállalt fővárosi gyógyszertárakban és a nyári tanulmányi szünetekben vidéken is. 1966 őszétől feleségével együtt a lábatlani gyógyszertárat vezették.
A Magyar Gyógyszerészeti Társaság (MGYT) Komárom megyei szervezete munkájába bekapcsolódva több alkalommal vett részt – társával együtt – szakmai pályázatokon, rendezvényeken, Rozsnyai-versenyen. Hamarosan az MGYT megyei szervezetének titkára lett.
1971 tavaszán visszaköltöztek Budapestre, és feleségével mindketten a FÅ‘városi Tanács Gyógyszertári Központjánál helyezkedtek el. Az Országos Gyógyszerészeti Intézetben szakfelügyelÅ‘i képesÃtést szerzett, ezután szakfelügyelÅ‘ gyógyszerészként dolgozott, közben átmenetileg az analitikai laboratórium munkájában is részt vett.
A Gyógyszertári Központban Rázsó István igazgató és dr. Váradi József fÅ‘gyógyszerész szakmai titkára lett. Ebben a munkakörben jelentÅ‘s vállalatirányÃtási és szervezÅ‘i feladatokat látott el. Két szakgyógyszerészi képesÃtést adó vizsgát tett: gyógyszerellenÅ‘rzésbÅ‘l és gyógyszerügyi szervezésbÅ‘l, késÅ‘bb felsÅ‘fokú munkaügyi szakképesÃtést is szerzett.
MegbÃzást kapott az MGYT megalakulása 50. évfordulója alkalmából szervezett 1974. évi jubileumi kongresszus titkári feladatainak ellátására.  A kongresszus hazai és nemzetközi sikere eredményezte, hogy az MGYT az elkövetkezÅ‘ 20 évben is megbÃzta hasonló feladatokkal, Ãgy, többek között, az 1984. évi budapesti FIP Világkongresszus házigazda szervezÅ‘i feladataival is.
A ’80-as években tagja volt az MGYT országos vezetÅ‘ségének. Tevékenységéért két alkalommal is megkapta  Societas Pharmaceutica Hungarica emlékérmet.Â
1980. január 1-jén a kinevezték a Fővárosi Gyógyszertári Központ munkaügyi osztályvezetőjévé. 1980 és 1990 közötti években a Gyógyszertári Központ dinamikusan fejlődött: a vállalat dolgozói létszáma 4500-5000 fő között mozgott.
A rendszerváltást megelÅ‘zÅ‘ 1988-89-es években az MGYT országos vezetÅ‘ségének tagjaként szorgalmazta és szervezte a Magyar Gyógyszerészi Kamara megalakÃtását, mely végül 1989. július 15-én teljesült is. Az MGYK elnökségébe is beválasztották. A következÅ‘ években a Kamara országos és budapesti szervezetében látott el különbözÅ‘ tisztségeket.
1993-ban a gyógyszertárak és a FÅ‘városi Tanács Gyógyszertári Központja – új nevén Pharmafontana – privatizációja elÅ‘tt távozott a cégtÅ‘l, és a Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet tulajdonában lévÅ‘ Spiropharma Kft. ügyvezetÅ‘ igazgatója lett. 1996-ban a felesége – Benyhe Kálmánné, Ragó Valéria – résztulajdonában lévÅ‘ Budapest belvárosi KÃgyó gyógyszertárban dolgozott gyógyszerészként. 1997-ben nyugdÃjba ment. Rövid pihenÅ‘ és hosszú utazás után hazatérve hiányzott a gyógyszertári munka, Ãgy további nyolc évet dolgozott az óbudai Caruel – Újlak patika csapatában.
Lányaitól négy unokája született, Å‘k folyamatosan biztosÃtották nyugdÃjas korában az aktÃv nagyapai elfoglaltságot. 1993-tól több mint húsz éven keresztül művelte a Balaton melletti szÅ‘lÅ‘jét nagy örömmel és lelkesedéssel. Közben folyamatosan követte szakmája újdonságait és a Magyar Gyógyszerészi Kamara helyi szervezeteiben is továbbra is aktÃvan tevékenykedett. Â
A nyugdÃjas évei mozgalmasan teltek, feleségével felfedezték Magyarországot és a világot, mindig is szerettek utazni, más kultúrákat megismerni. 2020-tól társa egészsége megroppant, ekkortól az Å‘ segÃtése állt az élete középpontjában egészen 2021-es haláláig. Egyedül maradva is aktÃv maradt, nyugdÃjas gyógyszerész kollégái körében talált társaságot, szellemi, kulturális és fizikai feltöltÅ‘dést.
Hálásak vagyunk életéért.
Benyhe