Gyógyszerész Köztestületi Nap


A Gyógyszerész Köztestületi Napra 2024. november 23-án délután, az MGYK őszi küldöttközgyűlése után került sor. (A küldöttközgyűlés beszámolóját más cikkben olvashatják. A küldöttközgyűlést megelőzően – a köztestületi nap programjának részeként – dr. Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár és Szabados Richárd az NGM kkv-kért és technológiáért felelős államtitkár előadása hangzott el, ezeket más beszámolóban ismertetjük.)

A Gyógyszerész Köztestületi Nap idei délutáni programja az NNGYK működésének és ellenőrzései céljainak ismertetése mellett a különféle kamarai elemzések bemutatása volt. Az eseményt dr. Horváth-Sziklai Attila moderálta.

Gyógyszerész Köztestületi NapElsőként Pálffyné dr. Poór Rita, az országos tiszti főorvos helyettese tartott előadást „Hatósági szempontok a változások tükrében” címmel, amely során összefoglalta a 2023. augusztus 1-től – az NNK és az OGYÉI összevonásától – a hatóság elmúlt kb. egy évének fontosabb történéseit. A honlapjukra hivatkozva felhívta a figyelmet a transzparencia fontosságára. Úgy látta, a korábbi intézmények gyakorlatait, hagyományait folytatni kell. Kitért az intézmény tudományos tanácsadással kapcsolatos szerepére – ilyen kérdésekkel bármikor kereshetők. Mint mondta, a jövőben a farmakovigilanciára nagyobb hangsúlyt szeretnének fektetni. Szólt a DHPC levelek fontosságáról és a gyógyszerhamisítás elleni küzdelmükről, ahogy a gyógyszerhiányokról is. Végezetül kiemelte, hogy ellenőrzéseik során a konzultatív oldalt akarják erősíteni. Előadásában megjegyezte, hogy készen állnak a kamarával a gyógyszerészetet érintő hatósági kérdések átfogó elemzésére és összehangolására.

Dr. Torma Ádám MGYK alelnök következett ezután „A közfinanszírozott gyógyszer és a nagykereskedelmi szektor forgalmi adatai 2020-2023” című előadásával. Gyógyszerész Köztestületi NapRészletesen ismertette a közfinanszírozott gyógyszerforgalom adatait, majd kitért a belföldi és az export értékesítés nettó árbevételeire. Bemutatta az egyes nagykereskedők készleteinek változásait, majd az árréstömeg és az árrés-szint szempontjából elemezte az adatokat. A továbbiakban a közfinanszírozott gyógyszerek forgalmi és árrés megoszlási adataival, illetve annak változásával foglalkozott. Végezetül az egyes nagykereskedők üzleti tevékenységének eredményeit mutatta be. Megjegyezte, hogy az utóbbi években elsősorban a nagy nagykereskedők eredménytermelő képessége jelentősen növekedett.

Dr. Sohajda Attila „A gyógyszertári vállalkozások gazdálkodása a 2023-as mérlegbeszámolók alapján” címmel folytatta az előadások sorát. Esőként a gyógyszertári vállalkozások főbb gazdasági adatait ismertette az ezt megelőző évek adataival is összevetve és trendelemzést végezve, majd az adózott eredmény és jövedelmezőség kérdéskörét vizsgálta. Miután foglakozott a létszámkérdéssel, a személy ráfordítások alakulásával és a bruttó bérekkel, felhívta a figyelmet a fennálló problémákra és a teendőkre.Gyógyszerész Köztestületi Nap Különösen figyelemre méltó volt az az adatsor, amelyikben a gyógyszertári ágazat, a humán egészségügyi szféra és a nemzetgazdaság átlagbér viszonyát vetette össze, megemlítve, hogy a kormány által is szignált munkaadói és munkavállalói bérmegállapodásnak megfelelő bérviszonyok gyógyszertári ágazatban való érvényesítésére a jelenlegi rendszerben ágazati szinten nincs meg a fedezet.  Sorolta, hogy mi szükséges, mi biztosíthatja az önálló, független közforgalmú gyógyszerellátást, ugyanakkor a hálózatok kiteljesedésének következményeire is felhívta a figyelmet. Összefoglalásként azokat a teendőket, lépéseket sorolta, amelyek szükségesek a független gyógyszerellátás biztosításához, valamint részletezte az ezekhez szükséges forrásokat is.

Végezetül dr. Nagy Vilmos Pest vármegyei elnök, a Kamara informatikai munkabizottságának elnöke mutatta be a dr. Fejes Szabolcs alelnökkel készített közös, „Döntéstámogató informatikai megoldások” című munkájukat.  „A közvetlen lakossági gyógyszerellátás részeként gyógyszertárakban végzett gyógyszerbiztonsági ellenőrzésről” című szakmai irányelv megjelenése új feladat elé állította az expediáló gyógyszerészeket – mondta, majd sorolta azokat a kihívásokat, amelyekkel a patikusoknak szembe kell nézniük, illetve amelyek megoldásra várnak. Ezt követően bemutatta annak a döntéstámogató rendszernek az elvi alapjait, ami megoldást jelenthet az említett problémákra. Gyógyszerész Köztestületi NapEnnek célja, hogy a gyógyszerész által a beteg terápiáján végzett módosításokat, javaslatokat egységesítse, evidence based szakmai alapokra helyezze, dokumentálttá tegye, a beteg és további szakemberek és számára elérhetővé és mérhetővé tegye, pénzügyileg és szakmailag koherens módon támogassa. Példával alátámasztva részletezte a rendszer működésének és üzemeltetésének kérdéseit, végezetül kitért a rendszer előnyeire, ugyanakkor a vele kapcsolatos dilemmákra is. Az előadást követően komoly diszkusszió alakult ki, amelybe bekapcsolódott az előadás társszerzője is. Az előrelépés indokoltságát támogatva a mesterséges intelligencia kihívásai, valamint az ágazat informatikai egységessége is terítékre került.

A Köztestületi nap zárásaként dr. Hankó Zoltán elnök ígéretet tett, hogy a kamarai előadások részletes tartalmát a Gyógyszerészi Hírlap soron következő számaiban közzéteszik. 

mgyk.gyh
Fotó: Mogyoróssy Márton