Az április 17-19. között megrendezett egri Vándorgyűlés részvevői a rendezvény első napjának délutánján több oldalról is betekintést nyerhettek Heves megye életébe a helyi egészségpolitikusok és egészségügyi szakemberek beszámolói alapján.
A Vándorgyűlés péntek délutáni szekciója dr. Németh-Krisztin Kornélia, az MGYK Heves megyei elnökének a köszöntő szavaival vette kezdetét, aki egyben a moderátor szerepét is betöltötte.
A rĂ©szvevĹ‘k elsĹ‘kĂ©nt dr. Balás Istvánt, a Heves Megyei Kormányhivatal fĹ‘igazgatĂłját hallhatták. Dr. Balás a Heves megye társadalmi, gazdasági jellemzĹ‘i a kormányhivatal szemszögĂ©bĹ‘l cĂmű elĹ‘adást dr. PajtĂłk Gábor kormányhivatali elnök ĂĽdvözletĂ©nek tolmácsolásával kezdte, majd a megyei egĂ©szsĂ©gĂĽgy helyzetĂ©rĹ‘l adott rövid tájĂ©koztatást. Tavaly Ă©v vĂ©gĂ©n a megye vezetĹ‘i az egĂ©szsĂ©gipar fejlesztĂ©sĂ©t, az egĂ©szsĂ©gturizmust, valamint az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi kutatások elĹ‘tĂ©rbe helyezĂ©sĂ©t tűztĂ©k ki cĂ©lul. A felsoroltak a megye erĹ‘ssĂ©geit, kiugrási pontokat jelentenek, Ă©s remĂ©lik, mindez nem csupán cĂ©lkitűzĂ©s marad – hangzott el. Az országos cĂ©lkitűzĂ©sekkel összhangban megyei szinten is megfogalmazĂłdott a lakosság egĂ©szsĂ©gi állapotának a javĂtása, az egĂ©szsĂ©g megĹ‘rzĂ©se, az egĂ©szsĂ©ges Ă©letmĂłd ösztönzĂ©se. Mindennek a megvalĂłsĂtása Ă©rdekĂ©ben a megye hangsĂşlyt fektet a háziorvosok szerepĂ©nek növelĂ©sĂ©re, a prevenciĂłra, a szűrĹ‘vizsgálatokra, az egĂ©szsĂ©ges Ă©s tudatos Ă©letmĂłd hangsĂşlyozására. SzĂłt ejtett továbbá az Ă©lelmiszerbiztonság, a növĂ©ny- Ă©s talajvĂ©delem fontosságárĂłl is. Dr. Balás kiemelte, az országban elsĹ‘kĂ©nt Hevesben fejezĹ‘dött be a rehabilitáciĂłs szakigazgatási szervek korszerűsĂtĂ©se – a komplex rehabilitáciĂłhoz szĂĽksĂ©ges valamennyi infrastrukturális elemmel rendelkeznek. JelentĹ‘s fejlesztĂ©sek törtĂ©nnek a gyöngyösi, a hatvani Ă©s az egri kĂłrházakban – összesen több mint 10 milliárd forint Ă©rtĂ©kben. Több járásban is megĂşjulnak az orvosi rendelĹ‘k, egĂ©szsĂ©gházak. SzĂłt ejtett az adĂłsságrendezĂ©srĹ‘l is, majd egyĂ©b gazdasági adatokat ismertetett. A beszámolĂłja vĂ©gĂ©n párhuzamot volt a Magyar GyĂłgyszerĂ©szi Kamara Ă©s a Kormányhivatal között: mindkettĹ‘ feladata a lakosság etikus tájĂ©koztatása Ă©s plusz szolgáltatások nyĂşjtása, valamint közös cĂ©l a lakosság egĂ©szsĂ©gi állapotának, Ă©letminĹ‘sĂ©gĂ©nek javĂtása.
A következĹ‘ elĹ‘adĂł dr. ifj. Wernigg RĂłbert, Heves megyei tiszti fĹ‘orvos volt, elĹ‘adása a Heves megye egĂ©szsĂ©gĂĽgyi ellátásának fĹ‘bb jellemzĹ‘i cĂmet viselte. BeszámolĂłját azoknak az egĂ©szsĂ©ggel kapcsolatos megyei adatoknak az ismertetĂ©sĂ©vel kezdte, amelyek eltĂ©rnek az országos átlagtĂłl: a lĂ©gzĹ‘szervi Ă©s a gyomor- Ă©s bĂ©lrendszeri daganatos megbetegedĂ©sek száma a megyĂ©ben magasabb az országos átlagnál. A továbbiakban beszámolt a megye egĂ©szsĂ©gĂĽgyi intĂ©zmĂ©nyeirĹ‘l, kĂłrházairĂłl Ă©s rendelĹ‘intĂ©zeteirĹ‘l. A megyĂ©ben az alapellátást kĂ©tszáz háziorvosi Ă©s gyermekorvosi körzet biztosĂtja. Viszonylag jĂł helyzetben vannak, az állások „csupán” tĂz százalĂ©ka betöltetlen – tudtuk meg. A továbbiakban a gazdasági helyzet ismertetĂ©sĂ©vel folytatta: korábban a megye nem vette ki megfelelĹ‘en rĂ©szĂ©t a finanszĂrozásokbĂłl, a most következĹ‘ finanszĂrozási ciklusban vĂ©lemĂ©nye szerint nagyon sok lehetĹ‘sĂ©g nyĂlik majd. EmlĂtĂ©st tett a beruházásokrĂłl is: a megyĂ©ben egĂ©szsĂ©gfejlesztĂ©si irodák nyĂltak, amelyek profilja elsĹ‘sorban megelĹ‘zĂ©si jellegű. A tiszti fĹ‘orvos egy sokszĂnű egĂ©szsĂ©gĂĽgy kialakulását tartaná ideálisnak. Kiemelte, fontos partnerkĂ©nt tekintenek a gyĂłgyszerĂ©szekre.
A VándorgyűlĂ©s következĹ‘ elĹ‘adĂłja dr. PĂłcs AlfrĂ©d, a Magyar Orvosi Kamara Heves Megyei SzervezetĂ©nek elnöke volt a Heves Megye EgĂ©szsĂ©gĂĽgyi ellátása orvosi köztestĂĽleti szempontbĂłl cĂmű elĹ‘adásával. BevezetĹ‘kĂ©nt korunk szellemisĂ©gĂ©t szemlĂ©ltette nĂ©hány pĂ©ldával, amikor is „Istent játszik” az ember: emlĂtĂ©st tett az eutanáziárĂłl, valamint nĂ©hány elgondolkodtatĂł jelensĂ©grĹ‘l Ă©s arrĂłl, ahogy ma az emberre gondolunk. Egykor „Isten kĂ©pmása voltunk”, ma is Ăgy kĂ©ne a betegre is tekintenĂĽnk, Ă©s ne a Mammon legyen az Ăşr! Az egĂ©szsĂ©gĂĽgy soha nem lehet profittermelĹ‘ – hĂvta fel a figyelmet. Az általános kitekintĂ©s után a gyĂłgyszerĂ©szek Ă©s az orvosok közös Ă©rdekĂ©rĹ‘l szĂłlt, ami a jĂł egĂ©szsĂ©gĂĽgy megteremtĂ©se Ă©s a tisztessĂ©ges megĂ©lhetĂ©s. Felvetette, e kĂ©t szakmának kamarai szinten is közeledni kell egymáshoz. BeszámolĂłjában kitĂ©rt a megyei orvosi kamara tevĂ©kenysĂ©gĂ©nek, nehĂ©zsĂ©geinek ismertetĂ©sĂ©re is – ismĂ©t hangsĂşlyozva a közös fellĂ©pĂ©s szĂĽksĂ©gessĂ©gĂ©t.
Az orvostársadalom gondjairĂłl is szĂłt ejtett, kĂĽlön hangsĂşlyt fektetve a fiatal kollĂ©gák helyzetĂ©re, Ă©s arra, hogy alig tudnak bekapcsolĂłdni a kamara munkájába. SĂ©relmezte továbbá, hogy jelenleg nincs egĂ©szsĂ©gĂĽgyi miniszter, aki leginkább lobbizni tudni a forrásokĂ©rt, Ăgy nincs az egĂ©szsĂ©gĂĽgynek közvetlen anyagi forrása – mindez megmutatkozik az ellátásban is, ha csak a várĂł listákra gondolunk. Az egri kĂłrházban pĂ©ldául egy protĂ©zisre 2020-ig kell várni. SzĂłt ejtett az iparűzĂ©si adĂłrĂłl, ami nagy megterhelĂ©st jelent – ezzel kapcsolatban a kĂłrházak költsĂ©gracionális működtetĂ©sĂ©re is kitĂ©rt: ami ma a legolcsĂłbb, hosszĂş távon lehet, hogy a legdrágább lesz – hĂvta fel a figyelmet. ElĹ‘adása vĂ©gĂ©n számokkal igazolta, hogy a magyar egĂ©szsĂ©gĂĽgy alulfinanszĂrozott.
A továbbiakban Ignácz PĂ©ter regionális betegjogi kĂ©pviselĹ‘t hallhatták a rĂ©szvevĹ‘k. A gyĂłgyszerellátás betegjogi szempontjai Heves megyĂ©ben cĂmű elĹ‘adásábĂłl megtudtuk, 18 betegjogi kĂ©pviselĹ‘ működik az országban, akik feladata a panaszkivizsgálás Ă©s a mediálás. CĂ©ljuk – mint mondta – hogy a panasz megoldĂłdjon Ă©s az ellátás minĹ‘sĂ©ge javuljon. A jelenlĂ©vĹ‘ gyĂłgyszerĂ©szek örömmel Ă©rtesĂĽlhettek arrĂłl, hogy a szakmában olyan panaszokkal nem találkozott, amelyek kirĂvĂłak, vagy kiemelĂ©sre mĂ©ltĂłak lennĂ©nek. VĂ©lemĂ©nye szerint a gyĂłgyszerĂ©szek munkájuk minĹ‘sĂ©gĂ©re nagyon odafigyelnek, aminek szerinte a konkurencia harc is oka lehet. A betegjogok közĂĽl a tájĂ©koztatás jogát emelte ki, ugyanis „minden további innen indul el”. A betegnek joga van tudni, mi van a számára rendelt kĂ©szĂtmĂ©nyben, annak milyen hatásai, mellĂ©khatásai lehetnek. FelhĂvta továbbá a figyelmet a titoktartás fontosságára. Aki patikába megy, az kiszolgáltatott helyzetben van – folytatta. EmlĂ©keztetett a betegjogi kĂ©pviselĹ‘ elĂ©rhetĹ‘sĂ©gĂ©nek a kifĂĽggesztĂ©sĂ©re a patikákban – noha kevĂ©s a hiányosság ezzel kapcsolatban. Ă–sszefoglaláskĂ©nt elmondta, a betegjogi kĂ©pviselĹ‘ nem „csak” a betegekĂ©rt van – működĂ©sĂĽk cĂ©lja az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi szolgáltatás minĹ‘sĂ©gĂ©nek a javĂtása Ă©s nemcsak a betegek fordulhatnak hozzájuk, hanem a szolgáltatĂłk is.
A blokk zárásakĂ©nt dr. Csapi Bence az MGYK országos elnöksĂ©gĂ©nek titkára következett a KapcsolatfelvĂ©tel az önkormányzatokkal cĂmű elĹ‘adásával. Dr. Csapi maga is önkormányzati kĂ©pviselĹ‘, Ă©s ahogy dr. NĂ©meth-Krisztin KornĂ©lia elmondta, Heves megyĂ©ben több kollĂ©ga szintĂ©n az, sĹ‘t egy alpolgármester is van köztĂĽk, Ăgy a tĂ©ma kĂĽlön hangsĂşlyt kapott. Az elĹ‘adás egy rövid visszatekintĂ©ssel kezdĹ‘dött, a szakma elmĂşlt nĂ©hány Ă©vĂ©t tekintette át, majd beszámolt, hogy az önkormányzatokkal törtĂ©nĹ‘ kapcsolatfelvĂ©telĂ©rt 2014 szeptemberĂ©ben fĂłrumsorozat indult, amelynek keretei között öt helyszĂnen találkozhattak a szakma Ă©s az önkormányzatok kĂ©pviselĹ‘i. Dr. Csapi szĂłt ejtett a fĂłrumokon elhangzottakrĂłl is: többen hiányolták pĂ©ldául a gyĂłgyszerĂ©szek Ă©s az önkormányzatok közötti egyĂĽttműködĂ©s szervezett kereteit, noha maguk az önkormányzatok Ă©s gyĂłgyszerĂ©szek is nyitottak a fokozottabb szerepvállalásra. Számos kĂ©rdĂ©s van ugyanis, amit csak helyi szinten lehet megoldani. Majd sorolta azokat a tevĂ©kenysĂ©geket, amelyekkel a kollĂ©gák hozzájárulhatnak a lakosság egĂ©szsĂ©gesebb Ă©letmĂłdjának kialakĂtásához, elĹ‘segĂthetik az egĂ©szsĂ©gfejlesztĂ©st. E fĂłrumsorozat vezetett egy egyĂĽttműködĂ©si megállapodás aláĂrásához a Kamara Ă©s az illetĂ©kes államtitkárság között. A következĹ‘kben az egyĂĽttműködĂ©s jelenlegi helyzetĂ©rĹ‘l ejtett szĂłt: az operatĂv munka elindult, a megyei elnökök segĂtsĂ©gĂ©vel folyik annak a feltĂ©rkĂ©pezĂ©se, hogy kik vĂ©geznek önkormányzati tevĂ©kenysĂ©get, majd ennek vĂ©geztĂ©vel indulhat a tapasztalatcsere: beszĂ©lgetĂ©ssorozatot indĂtanak az Ă©rintett gyĂłgyszerĂ©szek között.
A vándorgyűlés első napjának szakmai programja a térség négy területi szervezetének beszámolójával ért véget; erről később számolunk be.
mgyk.hu
fotĂł: Karizs MĂłnika