A Patika Magazin hasĂĄbjain 2013 tavaszĂĄn a Magyar GyĂłgyszerĂŠszi Kamara elnĂśksĂŠge sorozatot indĂtott, ugyanis az idĹ tĂĄjt olyan jogszabĂĄlyi vĂĄltozĂĄsok lĂŠptek hatĂĄlyba, amelyek cĂŠlja a gyĂłgyszerek kedvezĹ hatĂĄsainak minĂŠl jobb kiaknĂĄzĂĄsa ĂŠs a gyĂłgyszerek alkalmazĂĄsĂĄval egyĂźtt jĂĄrĂł kockĂĄzatok csĂśkkentĂŠse volt. A sorozat egyebek mellett cĂŠlul tĹązte ki, hogy rĂŠszleteiben is bemutassa, mit vĂĄrhatnak el ĂnĂśk, betegeink a gyĂłgyszerĂŠszektĹl. ElkĂśtelezettek vagyunk ugyanis abban, hogy a gyĂłgyszerĂŠszek minĂŠl hasznosabb tagjai legyenek az egĂŠszsĂŠgĂźgyi ellĂĄtĂĄsnak ĂŠs lehetĹsĂŠgeikhez mĂŠrten segĂtsĂŠk a biztonsĂĄgos gyĂłgyszeralkalmazĂĄst. Honlapunkon most ĂşjraolvashatjĂĄk cikkeinket.
Â
 A XX. szĂĄzad elejĂŠn felismertĂŠk, hogy az egĂŠszsĂŠges tĂĄplĂĄlkozĂĄs nem csupĂĄn a megfelelĹ kalĂłriatartalmĂş ĂŠlelmiszerek fogyasztĂĄsĂĄt jelenti, hanem egĂŠszsĂŠgĂźnk megĹrzĂŠsĂŠhez bizonyos mikronutriensek (vitaminok, ĂĄsvĂĄnyi anyagok) kellĹ mennyisĂŠgĹą biztosĂtĂĄsĂĄra is szĂźksĂŠg van.
Ma mĂĄr jĂłl ismertek az egyes vitaminok hiĂĄnyĂĄnak ĂŠs tĂşlzott mennyisĂŠgĹą alkalmazĂĄsĂĄnak kĂśvetkezmĂŠnyei is, azonban a vitaminok megfelelĹ dozĂrozĂĄsa mĂĄig vitĂĄk tĂĄrgyĂĄt kĂŠpezi. Mit ĂŠs mennyit szedjĂźnk ĂŠletkorunktĂłl, egĂŠszsĂŠgi ĂĄllapotunktĂłl vagy ĂŠppen az aktuĂĄlis ĂŠvszaktĂłl fĂźggĹen? Van-e relevanciĂĄja a megadĂłzisĂş vitaminkĂŠszĂtmĂŠnyek alkalmazĂĄsĂĄnak, illetve szĂĄmolnunk kell-e tĂşladagolĂĄssal kapcsolatos veszĂŠlyekkel?
C-vitamin a megfåzås kezelÊsÊben  TÊvhit vagy igazolt teråpia?
A C-vitamin a legismertebb hatĂłanyagok egyike, amelyet sokan jĂłl bevĂĄlt hĂĄzi praktikakĂŠnt emlegetnek a megfĂĄzĂĄs megelĹzĂŠsĂŠben ĂŠs kezelĂŠsĂŠben. SzĂĄmos erre irĂĄnyulĂł vizsgĂĄlat szerint az aszkorbinsav kĂśzvetve valĂłban szerepet jĂĄtszhat a megfĂĄzĂĄs terĂĄpiĂĄjĂĄban, azonban a vegyĂźlet esszenciĂĄlis voltĂĄt elsĹsorban antioxidĂĄns tulajdonsĂĄgĂĄnak ĂŠs kollagĂŠnszintĂŠzisben betĂśltĂśtt szerepĂŠnek kĂśszĂśnheti. Ennek ellenĂŠre mĂĄra mĂĄr a megfĂĄzĂĄs tĂźneteinek kezelĂŠse ĂŠs a C-vitamin alkalmazĂĄsa teljesen ĂśsszefonĂłdott a kĂśztudatban. TĂŠny, hogy hozzĂĄjĂĄrulva az egyes fehĂŠrvĂŠrsejttĂpusok ĂŠlettani funkciĂłjĂĄhoz, valĂłban szĂźksĂŠges az immunrendszer kielĂŠgĂtĹ mĹąkĂśdĂŠsĂŠhez, azonban jelenlegi ismereteink szerint a megelĹzĂŠsi ĂŠs a terĂĄpiĂĄs cĂŠllal szedett C‑vitamin sincs jelentĹsen kedvezĹ hatĂĄssal a megfĂĄzĂĄsos betegsĂŠgek elĹfordulĂĄsi gyakorisĂĄgĂĄra, sĂşlyossĂĄgĂĄra ĂŠs idĹtartamĂĄra sem. JĂłllehet a nagy fogyasztĂĄsĂĄval kapcsolatban ismertek kedvezĹ tapasztalatok, azonban ezt a jĂłtĂŠkony hatĂĄst meggyĹzĹ vizsgĂĄlatokkal kellene alĂĄtĂĄmasztani, hogy a jĂśvĹben ez az ismeret a napi terĂĄpiĂĄs gyakorlat sorĂĄn is alkalmazhatĂłvĂĄ vĂĄljon. Ăgy kijelenthetĹ, hogy a C-vitamin beviteli forrĂĄsĂĄul szolgĂĄlĂł szĂĄmos jĂłl ismert zĂśldsĂŠg, gyĂźmĂślcs (paprika, citrom, narancs, csipkebogyĂł, alma) biztosĂtja a felnĹttek szĂĄmĂĄra ajĂĄnlott napi 75Â90 mg bevitelĂŠt, ugyanakkor az alternatĂv vitaminterĂĄpia hĂvei ĂĄltal egyre inkĂĄbb nĂŠpszerĹąsĂtett tĂśbb grammos kĂŠszĂtmĂŠny fogyasztĂĄsĂĄt semmilyen tudomĂĄnyos ĂŠrv nem igazolja.Â
A tĂŠli D-vitamin-pĂłtlĂĄs
TĂŠlvĂz idejĂŠn jellemzĹ nĂĄthĂĄs, influenzĂĄs panaszok okainak, illetve lehetsĂŠges megelĹzĂŠsĂŠnek, kezelĂŠsĂŠnek feltĂŠrkĂŠpezĂŠse sorĂĄn egyre kitĂźntetettebb figyelmet kap manapsĂĄg a D‑vitamin. Ennek oka, hogy a mostanĂĄig fĹkĂŠnt csont- ĂŠs izomrendszerben kifejtett jĂłtĂŠkony hatĂĄsairĂłl ismert vegyĂźletnek ma mĂĄr szĂĄmos krĂłnikus betegsĂŠg megelĹzĂŠsĂŠben is szerepet tulajdonĂtanak. Napjainkban hiĂĄnyĂĄt a civilizĂĄciĂłs betegsĂŠgek kĂśzĂśtt tartjuk szĂĄmon, ezĂŠrt a magyarorszĂĄgi orvostĂĄrsasĂĄgok konszenzust dolgoztak ki a lehetsĂŠges prevenciĂł ĂŠs a kezelĂŠs javasolt mĂłdjĂĄrĂłl, irĂĄnymutatĂĄsul szolgĂĄlva a napi orvosi gyakorlatban. Â A D-vitamin aktĂv formĂĄja (kalcitriol) a bĹrben napsugĂĄrzĂĄs (UV-fĂŠny) hatĂĄsĂĄra alakul ki, amely kĂŠpes elĹsegĂteni az immunrendszer egyes sejtjeinek (T-, B-sejtek) optimĂĄlis mĹąkĂśdĂŠsĂŠt. FeltĂŠtelezik, hogy a nyĂĄri hĂłnapokban az UV-sugĂĄrzĂĄs elĂŠg erĹs ahhoz, hogy a bĹrben megfelelĹ mennyisĂŠg szintetizĂĄlĂłdjon, ugyanakkor az Ĺsz bekĂśszĂśntĂŠvel az UV-sugĂĄrzĂĄs gyengĂźlĂŠse kĂśvetkeztĂŠben mennyisĂŠge alul marad az ideĂĄlisnĂĄl. Ennek kĂśvetkeztĂŠben a szervezet kĂśnnyen fogĂŠkonnyĂĄ vĂĄlik influenzĂĄval, illetve mĂĄs lĂŠgĂşti fertĹzĂŠsekkel szemben, ezĂŠrt az optimĂĄlis D-vitamin-mennyisĂŠg biztosĂtĂĄsa (egĂŠszsĂŠges felnĹtt esetĂŠben napi 1500Â2000 NE azaz 37,5Â50 μg) tĂŠlen kĂźlĂśnĂśsen fontos. Ugyanakkor a tablettĂĄk, kapszulĂĄk hasznĂĄlata itt is elĹvigyĂĄzatossĂĄgot igĂŠnyel, hiszen a nem megfelelĹ alkalmazĂĄs esetĂŠn a zsĂrszĂśvetben raktĂĄrozĂłdĂł vitamin kĂśnnyen tĂşladagolĂĄsi tĂźneteket produkĂĄlhat.
A vĂĄrandĂłssĂĄg alatti vitaminkezelĂŠs aspektusai
A vĂĄrandĂłssĂĄg idĹszaka speciĂĄlis periĂłdust jelent a vitaminok optimĂĄlis mennyisĂŠgben tĂśrtĂŠnĹ bevitele szempontjĂĄbĂłl. KĂśzĂźlĂźk a legfontosabb a folsav, hiszen hiĂĄnyĂĄban a velĹcsĹzĂĄrĂłdĂĄsi rendellenessĂŠgek (nyitott gerinc, agy- ĂŠs koponyahiĂĄny) kockĂĄzata rendkĂvĂźl megnĹ. IdeĂĄlis mennyisĂŠge terhessĂŠgben napi 0,4Â0,8 mg, ami azonban a vegyes, vĂĄltozatos ĂŠtrend betartĂĄsa mellett is jĂłval kisebb mennyisĂŠgben jut a szervezetbe. Ăgy a termĂŠszetes forrĂĄsok (spenĂłt, brokkoli, kelbimbĂł) fogyasztĂĄsĂĄn tĂşl ajĂĄnlott a folsavtartalmĂş kĂŠszĂtmĂŠnyek alkalmazĂĄsa. A folsav bevitele a tervezett terhessĂŠget megelĹzĹ 2-3 hĂłnaptĂłl legalĂĄbb az elsĹ trimeszter vĂŠgĂŠig javasolt, hiszen a legsĂşlyosabb fejlĹdĂŠsi rendellenessĂŠgek veszĂŠlye a magzati fejlĹdĂŠs 15Â77. napja kĂśzĂśtt ĂĄll fenn. A szĂĄmos, vĂĄrandĂłsoknak javasolt vitamin ĂśsszehasonlĂtĂĄsakor a folsavtartalom az elsĹdleges szempont.
ĂsszegzĂŠs
Ma mĂĄr megkĂŠrdĹjelezhetetlen tĂŠny a vitaminok fogyasztĂĄsĂĄnak szĂźksĂŠgessĂŠge, azonban az optimĂĄlis mennyisĂŠg tovĂĄbbra is vitatott. JĂłllehet bizonyos ĂĄllapotok (vĂĄrandĂłssĂĄg), kĂłrkĂŠpek (felszĂvĂłdĂĄsi zavarok) valĂłban szĂźksĂŠgessĂŠ teszik a vitaminkĂŠszĂtmĂŠnyek alkalmazĂĄsĂĄt, ugyanakkor bĂĄtran kijelenthetjĂźk, hogy a kiegyensĂşlyozott, egĂŠszsĂŠges tĂĄplĂĄlkozĂĄs betartĂĄsa mellett a megadĂłzisĂş kĂŠszĂtmĂŠnyek alkalmazĂĄsa felesleges. A vitaminok ajĂĄnlott dĂłzisĂĄt Ăşgy hatĂĄrozzĂĄk meg, hogy kifejthessĂŠk bizonyĂtott ĂŠs az egĂŠszsĂŠg megĹrzĂŠsĂŠhez szĂźksĂŠges ĂŠlettani hatĂĄsaikat. Ha egy vegyĂźletnĂŠl az Ăşjabb felfedezĂŠsek, korĂĄbban nem ismert ĂŠlettani hatĂĄsok feltĂĄrĂĄsa szĂźksĂŠgessĂŠ teszi, az ajĂĄnlott dĂłzist korrigĂĄljĂĄk  ez tĂśrtĂŠnt nemrĂŠg a D-vitamin esetĂŠn. Az ĂŠtrend-kiegĂŠszĂtĹkĂŠnt forgalmazott vitaminkĂŠszĂtmĂŠnyek ĂśsszetĂŠtelĂŠt az egyes vitaminok ajĂĄnlott napi bevitelĂŠnek figyelembevĂŠtelĂŠvel hatĂĄrozzĂĄk meg. Az ehhez viszonyĂtott dĂłzisok (az ajĂĄnlott bevitel szĂĄzalĂŠka) segĂthetnek a megfelelĹ kĂŠszĂtmĂŠny kivĂĄlasztĂĄsĂĄban. A tĂşlsĂĄgosan alacsony dĂłzisĂş termĂŠkek esetĂŠn a hatĂĄs elmaradĂĄsa reĂĄlis veszĂŠly, a tĂşladagoltaknĂĄl pedig kĂŠtsĂŠges, hogy a tĂşlzott bevitel jĂĄr-e valĂłs haszonnal.
Dr. KovĂĄcs Bernadett
Â