A hagyományoknak megfelelően idén is az OGYÉI tiszti gyógyszerészi karával történő konzultációval vette kezdetét a Gyógyszerész Köztestületi Napok rendezvénysorozata. Az eseménnyel párhuzamosan folyt az Etikai Kollégium és az Országos Etikai Bizottság együttes ülése.
A VI. Gyógyszerész Köztestületi Napok programja az OGYÉI tiszti gyógyszerészi karának és a Kamara területi elnökeinek, illetve az elnökség tagjainak munkamegbeszélésével kezdődött pénteken.  Dr. Hankó Zoltán köszöntötte a dr. Szabó Sándor tiszteletbeli elnököt, dr. Nagy Szilárdot, az OGYÉI főigazgató helyettesét, dr. Mike László új és dr. Horváth-Hutás Tamás volt országos tiszti főgyógyszerészt, az OGYÉI munkatársait, valamint a Kamara jelenlévő tagjait.
A kamarai elnök köszöntÅ‘jében elmondta, egymást követÅ‘en immáron hatodszor rendezik meg ezt az összejövetelt. Az elmúlt években a kamarai vezetÅ‘k megértették a hatóság célját és a hatóság szakemberei is jobban értik a kamarai szempontokat. Bár eltérÅ‘ a kamara és a tiszti gyógyszerészek jogköre és feladata, közös a cél: minél rendezettebb körülmények között, a jogi, a szakmai és az etikai szabályok betartásával történjen a gyógyszerellátás. Mint mondta, februárban közös munka kezdÅ‘dött a kormányzati vezetÅ‘k, az OGYÉI és a Kamara között a hatóság jogkörének a megerÅ‘sÃtésére: hamarosan jogszabály-módosÃtás léphet életbe.
Ezt követÅ‘en dr. Nagy Szilárd vette át a szót, aki köszöntÅ‘ szavai mellett átadta dr. Pozsgay Csilla üdvözletét, aki szombaton délelÅ‘tt tart majd elÅ‘adást. Dr. Nagy Szilárd a regionális átszervezés emlÃtése után az új országos tiszti fÅ‘gyógyszerész és helyettese, dr. Horváth-Hutás Tamás együttműködésérÅ‘l ejtett szót, „jó szövetségnek” Ãtélve azt. A tulajdonosi program teljesÃtésével kapcsolatban kifejtette, az OGYÉI nem akar büntetÅ‘ hatóságként működni: reményeik szerint a kollégák maguk is szeretnének többségi tulajdonosok lenni. „Nem a patikabezárás a cél, hanem a jogkövetÅ‘ magatartás” – mondta. Ez az elv vezérli az OGYÉI-t az illegális gyógyszerkiadással kapcsolatban is – tudtuk meg. Végezetül emlÃtést tett a kibontakozóban lévÅ‘ új projektekrÅ‘l.
Dr. Mike László, az új országos tiszti fÅ‘gyógyszerész köszöntÅ‘ szavaival folytatódott a rendezvény. Mint elmondta, 49 napja nevezték ki, egy kihÃvásokkal teli idÅ‘szakban – de Å‘ szereti a kihÃvásokat. A következÅ‘kben felsorolta azt a négy kérdéscsoportot, amelyekre a fórumon fókuszálni kÃvánt: 1. a tulajdonosi program teljesülésének gyakorlati menete, illetve az ezzel kapcsolatos intézkedési terv 2. a vényköteles gyógyszerek értékesÃtése és az ezzel kapcsolatos számlázás 3. kommunikációs stratégia 4. etikai, erkölcsi kérdések.
A tulajdonosi programmal kapcsolatban elmondta, milyen intézkedéseket tervez az OGYÉI a következÅ‘ másfél hónapban. „Tudatos stratégiai terv készült” – mondta – majd részletezte, mit terveznek azokkal a gyógyszertárakkal, amelyek nem felelnek meg a törvényben meghatározott elÅ‘Ãrásnak. Ezek számáról is felvilágosÃtást adott, valamint ismertette azokat a csoportokat, ahova ezek a patikák tartoznak. Mint mondta, december 30-án zárul az informálódás és az „edukáció”; január 2-án pedig fel fogják keresni azokat a gyógyszertárakat, amelyek tudomásuk szerint nem felelnek meg a követelményeknek.
A felsorolt négy téma közül a második a vényköteles gyógyszerek értékesÃtése és a számlázás volt – ezzel kapcsolatban dr. Horváth-Hutás Tamás vette át szót, aki a gyógyszer expediálással kapcsolatos aktuális kérdéseket tisztázta. A közelmúltban tapasztalt szabálytalanságok miatt a kérdés különösen fontossá vált. A normakövetÅ‘ gyógyszerészek munkájának könnyÃtése érdekében tájékoztatót terveznek közzétenni, amelyben a mindennapi gyakorlatban elÅ‘forduló eseteket modellként vezetnék le – tudtuk meg. Az a szándékuk, hogy a kérdést egyszerű jogi elÅ‘Ãrásokra vezetik vissza. A problémák értékelését illetÅ‘en elmondta, e kérdést mindenképpen rendbe kell tenni, de nem biztos, hogy a szabályozáson kell változtatni. „Lehet, hogy a küszöbön álló e-recept bevezetése fogja megoldani a kérdést” – mondta.
A továbbiakban dr. Mike László az OGYÉI gyógyszerészek felé való nyitásáról, illetve a kommunikáció szempontjairól ejtett szót. Mint megtudtuk, a cél a szolgáltató hatóság szerepének illetve a hatóság és a gyógyszerészek közti kapcsolatnak az erÅ‘sÃtése. Ennek érdekében megyei szinten közvetlen, nyÃlt találkozókat terveznek tartani, a kormányhivatalokkal kötött szerzÅ‘dés értelmében az általuk biztosÃtott helyiségekben évente legalább kétszer. Úgy látja, minden e-mailnél hatékonyabb a személyes találkozás. Face-to-face kell a problémákat megbeszélni és megoldást keresni rájuk. „Megoldás-centrikusság – ez a lényeg – a problémát nem kerülgetni kell, hanem józan paraszti ésszel megoldani” – hangsúlyozta. Ezen kÃvül is nyitottak minden megkeresésre. A továbbiakban beszélt oktatási terveikrÅ‘l, a jogszabályok száraz szövegeinek gyakorlati leképzésérÅ‘l is. Közös nyelvet beszéljünk! – emelte ki, majd szót ejtett a terveirÅ‘l, a várható változásokról: elsÅ‘ként az új technológiák, új módszerek bevezetését emlÃtett, amelyek megfelelnek korunk technikai követelményeinek. Az átfogó nagy ellenÅ‘rzések helyett inkább célellenÅ‘rzéseket kell tartani és inkább gyakrabban (akár évente 2-szer is).
Az etikai, erkölcsi kérések megvitatásánál ismét dr. Horváth-Hutás Tamás vette át a szót, aki a másokért érzett felelÅ‘sség kérdést elemezve néhány kolléga egymás elleni rosszindulatú vádaskodásáról tett emlÃtést, amelynek kezelésére az OGYÉI-nek nincs eszköze. Dr. Hankó erre reagálva hangsúlyozta, az Etikai Kódex lehetÅ‘séget ad ezen esetek etikai ügyként való kezelésére.
A következÅ‘kben lehetÅ‘ség nyÃlt kérdések feltételére, megvitatására. A jelenlévÅ‘k éltek is ezzel, számos kérdés hangzott el, részben az elmondottakkal, részben aktuális problémákkal kapcsolatban. A jelenlévÅ‘ kamarai vezetÅ‘k hozzászólásai megerÅ‘sÃtették, hogy a nagyobb rendezettség és a normakövetÅ‘ gyakorlat kiteljesÃtése közös cél, és ennek szem elÅ‘tt tartásával a továbbiakban is az együttműködnek az OGYÉI-vel.
Péntek délelÅ‘tt a tiszti gyógyszerészekkel történÅ‘ munkamegbeszéléssel párhuzamosan folyt az Etikai Kollégium és az Országos Etikai Bizottság együttes ülése. ElsÅ‘ napirendi pontként a területi szervezetek etikai bizottsági elnökeinek beszámolója hangzott el, majd dr. Nemere Gyula elÅ‘adása következett, aki az Etikai Kódex jogi fogalmainak tisztázáshoz nyújtott segÃtséget. Ezt követÅ‘en dr. Pintér László az etikai eljárások menetérÅ‘l nyújtott tájékoztatást, majd prof. dr. Paál Tamás, az Etikai Kollégium elnökének az elÅ‘terjesztését vitatták meg. Mindkét testület tagjai fontosnak és eredményesnek tartották a megbeszélést. Több olyan javaslat is született, amelyek megoldásához néhány jogszabályt is módosÃtani kellene. EgységesÃtésre van szükség a hatósági ellenÅ‘rzésekben és a kirótt szankciók tekintetében is – Ãgy foglalhatnánk össze az elhangzottakat.
mgyk.gyh
Fotó: Dr. Nagy Vilmos
Galéria
Fórum a tiszti gyógyszerészekkel
Az Etikai Kollégium és az Országos Etikai Bizottság együttes ülése