Magyar HÃrlap - 2015. 05. 15. (2. oldal)
Figyelembe kell venni a lakosságsűrűséget, a településszerkezetet és az érintett gyógyszertárak eloszlásának egyenetlenségét is
Jobbágyi Zsófia
Jó lenne, ha a gyógyszerészi szervezetek egységes álláspontot alakÃtanának ki a patikai ügyeleti rendszer újraszabályozásához – mondta lapunknak Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke.
Csaknem egy hónappal ezelÅ‘tt, április 16-án kezdÅ‘dött az egyeztetés az egészségügyi államtitkárság és a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) – valamint több más szakmai szervezet – között a patikai ügyeleti rendszer felülvizsgálatáról és lehetséges átalakÃtásáról. Ismert, a terület megújÃtása több évtizede várat magára, egy esetleges jogszabály elÅ‘készÃtéséhez pedig rengeteg szempontot kell figyelembe venni.
Azt, hogy hol és milyen tÃpusú gyógyszertári ügyelet működik, nem csak a lakosságsűrűség, a településszerkezet és a domborzati viszonyok, hanem az érintett patikák eloszlásának egyenetlensége is befolyásolja. Emellett – Hankó Zoltán, az MGYK elnökének egy korábbi, lapunknak adott nyilatkozata szerint – irracionális lenne az az elvárás is, ha minden patikának készenlétet kellene biztosÃtania, mert nincs rá objektÃv igény. Kérdésünkre a kamarai elnök arról is tájékoztatott, az április 16-i megbeszélésen abban állapodtak meg a résztvevÅ‘kkel, hogy olyannyira bonyolult és szenzitÃv kérdésrÅ‘l van szó, hogy a témában érintett szakmai szervezetekkel – mint a Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége (HGYSZ) és a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége (MOSZ) – feltétlenül fontos az álláspontok egyeztetése. A kamara ennek érdekében április 27-én a HGYSZ képviselÅ‘ivel már összeült megvitatni azokat a kérdéseket, amelyekben eltérÅ‘ véleményen vannak, és a múlt héten tartottak újabb megbeszélést, immár a MOSZ-szal kiegészülve.
Hankó Zoltán szerint olyan kérdésekben igyekeznek konszenzusra jutni, hogy miként érdemes kijelölni az ügyeletes patikák helyét, hogy a nyitvatartási idÅ‘n kÃvüli működtetés a sürgÅ‘sségi ellátás része legyen-e vagy sem, illetve hol van szükség folyamatos, huszonnégy órás ügyeletre, s hol elég csak késÅ‘ estig nyitva tartani.
A kamara vezetÅ‘je kijelentette, nem csak az lehet ideális megoldás, amit az MGYK javasol, hiszen „elvileg több működÅ‘képes rendszer is kialakÃtható”. Az elnök rámutatott, a szakállamtitkárság is elkészÃti saját koncepcióját, s ha ennek ismeretében folytatódnak az egyeztetések, elindulhat a jogalkotási folyamat, amely érdemi változást hozhat a rendszerben. Hozzátette, jó szándékúnak tartja a megközelÃtés módját a döntéshozók részérÅ‘l, ám a minden részletre kiterjedÅ‘ szabályozás kidolgozása és végrehajtása nem két-három hónapos szakmai elÅ‘készületet igényel, Ãgy elképzelhetÅ‘nek tartja, hogy lépésrÅ‘l lépésre vezetik majd be a változtatásokat.Â