Hónapok óta várt kormányrendelet-módosÃtás jelent meg szeptember 5-én a Magyar Közlöny 141. számában az egyes egészségügyi, egészségbiztosÃtási és gyógyszerészeti tárgyú kormányrendeletek módosÃtásáról szóló 250/2017. (IX. 5.) Kormányrendelet részeként: változott a közforgalmú gyógyszertárakban a gyógyszerészi tulajdonarány növelésének elÅ‘segÃtésérÅ‘l szóló 212/2013. (VI. 19.) Kormányrendelet.
A módosÃtás indoka, hogy 2017. január 1-tÅ‘l csak többségi gyógyszerészi tulajdonú gazdasági társaság által működtetett közforgalmú gyógyszertáraknak lehet működési engedélye, ugyanakkor az államilag támogatott kedvezményes hitel igénybe vételének 212/2013. (VI. 19.) számú Kormányrendelettel korábban életbe léptetett részletes szabályai csak a többségi gyógyszerészi tulajdoni hányad elérését segÃtÅ‘ hitel igénylését tették lehetÅ‘vé.
A módosÃtás értelmében kedvezményes hitel vagy kölcsön és a kamattámogatás igénybevételére az a gyógyszerész jogosult, aki a Gyftv. 83/A. § (7) bekezdésében foglaltak szerinti elÅ‘vásárlási jog gyakorlásával tulajdonhányadot kÃván szerezni a hitelcéllal érintett gyógyszertárat működtetÅ‘ gazdasági társaságban,
- oly módon, hogy 2017. január 1-jét követően sem közvetlenül, sem közvetetten nem rendelkezett tulajdoni hányaddal gyógyszertárat működtető gazdasági társaságban,
- amely egy település gyógyszerellátását egyedül biztosÃtja,
- oly módon, hogy a tulajdonhányad szerzésével növekedik a meglévő gyógyszerészi tulajdoni hányad a gyógyszertárat működtető gazdasági társaságban, vagy
- amely 100%-os gyógyszerészi tulajdoni hányaddal rendelkezik.
A módosÃtás harmonizál azzal a szakmapolitikai elvárással és kormányzati vállalással, mely szerint (1) az állam kedvezményes hitellehetÅ‘séggel is támogatja gyógyszerészek elsÅ‘ gyógyszertárban történÅ‘ tulajdon szerzését (a fiatal gyógyszerészek helyzetbe hozását), (2) a vidéki kisgyógyszertárak megmaradását és (3-4) a minél nagyobb arányú (akár teljes körű) gyógyszerészi tulajdonhányadok kialakÃtását az egyes gyógyszertárakban.
A hitel igénylésének többi feltétele változatlan. Emlékeztetőül szeretnénk jelezni, hogy a Patikaalapban a 2017-es és a 2018-as költségvetési évre is rendelkezésre állnak a kamattámogatáshoz a megfelelő források, továbbá a Garantiqua Hitelgarancia Zrt. készfizető kezességvállalása is változatlanul elérhető.
A Patika Hitelprogram gazdája az MFB Magyar Fejlesztési Bank Zártkörűen MűködÅ‘ Részvénytársaság által az MFB VállalkozásfinanszÃrozási Program vagy az MFB VállalkozásfinanszÃrozási Program 2020 keretében működtetett program.
A módosÃtás szeptember 6-án lépett életbe.
Az MFB illetékeseivel folytatott egyeztetések értelmében az új szabályozáshoz igazodó „hiteltermék” kialakÃtása heteken belül megtörténik és az elérhetÅ‘ségérÅ‘l is részletes tájékoztatás készül.
Â
Budapest, 2017. szeptember 11.
Â
Dr. Hankó Zoltán
elnök