Nikolics-emléknapot tartottak a soproni gyógyszerészek


 Nikolics-emléknapot tartottak a soproni gyógyszerészekNovember 23-án Sopronban Nikolics-emléknapot tartottak a soproni gyógyszerészek, ami során megkoszorúzták a professzor Patikamúzeum falán lévő emléktábláját. A megemlékezést – amely szövege az alábbiakban olvasható – Dr. Kárpátiné dr. Gangl Teréz tartotta.

Az ember szavaival oktat, tetteivel nevel

Professzor Nikolics Károlyra emlékezünk a soproni Patikamúzeum falán elhelyezett emléktáblája előtt, mely halálának 4. évfordulóján, 2004. szeptember 17-én került elhelyezésre. Az emléktábla, amely hűen tükrözi egyéniségét, Kutas László szobrászművész alkotása.

Az emléktábla annak a háznak a falát díszíti, amelyre egykoron Nikolics professzor szervezésében Gensel János Ádám emléktáblája is került. A Gensel család tulajdonában volt a Patikaház, idősebb majd ifjabb Gensel Kornél működtette itt a Fekete Elefánt Gyógyszertárat és ők építtették át és változtatták meg lábasház formáját.

Nikolics Károlynak nagyon fontos volt a tudomány, a hagyományőrzés, a gyógyszerészet és a régmúlt kutatása. Ezért is kezdeményezte, és majd’ egy év munkájával meg is valósította az ország első Patikamúzeumát, itt ebben az épületben, amely 1968-ban került átadásra.

Ezen alkalommal jött létre az MGYT Gyógyszerésztörténeti Szakosztálya is, amely aztán az ország más területein is segítette a patikamúzeumok létrejöttét és a gyógyszerészet múltjának kutatását. Nikolics-emléknapot tartottak a soproni gyógyszerészek Ezen kutatások kapcsán vált ismertté, hogy ide, ezen falak közé az Ákosházy Sárkány-házból  (ma Stornó-ház) költözött át a Fekete Elefánt, és hogy Sopron város első gyógyszerésze vélhetően Karl Lőrincz volt, aki Ákosházy Sárkány Antaltól bérelte a helyiséget, amelynek mennyezetén ma is kék csillagos égboltot látunk felfestve, amely az egykori alkimista műhelyek emlékét idézi. Mindezt Domonkos Ottó kutatásaiból tudjuk, aki szoros kapcsolatot ápolt Nikolics Károllyal.

Egy ember, aki összeköt – ezt mondhatnánk, ha röviden akarnánk megfogalmazni Nikolics professzor emberi nagyságát. Mindenkivel szót értett és minden kapcsolatát az értékteremtés jellemezte. Azt is együtt kutatták és jelentették meg, hogyan lett a Fekete Elefánt Gyógyszertárból Fehér Angyal: a közelben működött egy másik gyógyszertár is a Templom utca 2-ben, az Eszterházy Palotában, a Fehér Angyal. Gensel Kornél halála után sem az özvegy, sem Gensel János Ádám, aki neves orvosmeteorológus volt, a terület főorvosa, nem tudta tovább működtetni a Fekete Elefántot, így az összeolvadt a Fehér Angyallal és itt a Fő tér 2-ben működött tovább.

1968-ban értékes patikai műkincsek kerültek ezen falak közé. Az egyik festmény éppen Gensel János Ádámot ábrázolja, aminek felújítását egy csornai kolléganőnk, dr. Frank Judit finanszírozta. Gensel János Ádámról korábban utca volt elnevezve, a mai Lenkey utca, amely az 1940-es években a német hangzású nevek törlésének tévesen lett áldozata. Nikolics professzor hiába próbálta visszaállítani az elnevezését, nem sikerült. Ezután került 1991-ben az emléktábla e ház Kecske-templom felőli oldalára. Nikolics-emléknapot tartottak a soproni gyógyszerészek

A Patikamúzeum értékeinek gondozásában azóta mi, soproni gyógyszerészek folyamatosan részt veszünk. Elindítottuk a „Fogadj örökbe egy patikai műtárgyat!”  programot. A patikanapi koncert bevételt a Múzeum felújítására ajánlottunk fel. A Múzeumok Éjszakáján magunk tartottunk tárlatvezetést és fizettük a teremőr bérét, amikor arra a fenntartónak, a Városi Múzeumnak nem volt anyagi lehetősége. Restauráltattunk – szintén egy jótékonysági koncert bevételéből – egy 1880-as évekből származó jogszabálygyűjteményt.  Általam megvalósult Szent Damján portréjának felújítása, melyet Gyarmati András festő, restaurátor végzett el nagy gonddal, amely Dorffmeister István alkotásának tulajdonítanak, aki az 1700-as években főleg Magyarországon alkotó osztrák festőművész volt, és amely festmény Szent Kozma ábrázolásával együtt az Oroszlán Gyógyszertár tulajdonában volt, és onnan került ezen múzeum falai közé.

A történeti értékek gondozása mellett Nikolics professzor kilenc könyvet írt és kb. 140 publikációja jelent meg. Szeretett városa, Sopron is megbecsülte, tudományos díjai mellett megkapta a város legnagyobb elismeréseit is, Király Jenő-díjban, Pro Urbe díjban részesült, és a város díszpolgára volt.

Emlékét őrizzük és erőnkkel, tehetségünkkel gondozzuk!

 

                                                 Dr. Kárpátiné dr. Gangl Teréz
                            vezető gyógyszerész, Arany Kígyó Gyógyszertár, Sopron