Norvégia gyógyszerészi szemmel


Dr. Alföldi Gabriella – aki új kihívásokat keresve vette Norvégia felé az irányt 2011-ben – tartott előadást az MGYK Vas Megyei Szervezete székházában július 19-én.

Dr. Alföldi Gabriella jelenleg egy körülbelül hatezer fős norvég kisváros, Stryn személyi jogos gyógyszerésze. Tapasztalatai szerint a norvég emberek, a patikába betérő betegek nyugodtabbak, mint a magyarok, viszont a hosszú téli sötétség őket is megviseli, így sokan depressziósak emiatt.

Norvégia gyógyszerészi szemmelNorvégia 5,3 millió lakosára körülbelül ezer gyógyszertár jut (5300 lakos/gyógyszertár). 2001 óta bárki lehet gyógyszertártulajdonos, így mára többségében három nagy, külföldi tulajdonú lánchoz tartoznak a patikák. Az általa vezetett a Vitusapotekhez tartozik, melyben három gyógyszerész és három asszisztens dolgozik.

A takarítást egy cég végzi reggel 8-10 óra között, nincs többre szükség, mivel a patikában nincs magisztrális gyógyszerkészítés, csak az antibiotikum szuszpenziókat készítik el. Egyedi esetben az országban egy helyről lehet rendelni magisztrális készítményt, melynek átfutási ideje akár egy hét is lehet. A gyógyszerek beszerzéséről a patikaláncok saját nagykereskedőiken keresztül gondoskodnak. Mivel ritkán lakott részen helyezkedik el a gyógyszertár, így csak hetente háromszor(!) kap gyógyszert. A sűrűbben lakott részeken, pl. Oslóban napi kétszer is kiszállítanak. Sürgős esetben gyorskiszállításra van lehetőség, de az átszámítva 30000 Ft-ba kerül.

A patikában csomagküldésre van lehetőség: általában telefonon történő expediálást követően a beteg az átvevő ponton tudja gyógyszereit megkapni, ezért kiszállítási díjat is fizetnie kell. A gyógyszertárak hétköznapokon általában 9-17 óra között és szombaton délelőtt elérhetőek, illetve egy gyógyszertár van nyitva 0-24 órában Oslóban. Gyógyszertári ügyelet nincs, sőt az orvosi ügyelet is korlátozott. Ha szükséges, az orvos a beteget az ügyeleten ellátja a megfelelő gyógyszerrel a patika nyitásáig, majd a kezelés további adagjait a beteg a gyógyszertárban tudja kiváltani az ügyeleten kapott recepttel. Vény nélküli gyógyszereket a helyi bolt is forgalmaz, melyeket a nagykereskedőn keresztül szerez be. Elérhetőek olyan webpatikák, amelyek csak az interneten rendelt OTC, vényköteles gyógyszerek és egyéb termékek értékesítésével foglalkoznak, személyesen felkereshető gyógyszertár nélkül üzemelnek.

 A gyógyszerfogyasztás szempontjából érdekesség, hogy tilos motivációs juttatásokat alkalmazni a patikában, illetve szintén tilos az árakciós gyógyszerek reklámozása. Habár emiatt a patika nagyobb árrést tud realizálni ezen termékeken, ez még így sem elegendő a megfelelő működéshez, így a norvégiai patikák szabadpolcos rendszerben működnek, az OTC termékek is szabadpolcosak, egyéb termékeket, pl. körömlakkot is árulnak. Nincsenek külön állatpatikák, így az állatgyógyszerek is a gyógyszertárakban szerezhetők be.

Norvégiában “kétféle” gyógyszerész létezik. Az egyik az egyetemet végzett, 5 éves képzéssel. Az előadást tartó gyógyszerész magyar diplomáját is ennek fogadták el. A másik három éves főiskolai képzéssel szerezhető meg, mely után többéves ráépítéssel van lehetőség az egyetemi képzési szintet is teljesíteni. A kettő között a különbség az, hogy csak az öt éves képzéssel lehet gyógyszertárat vezetni. Asszisztensek is dolgoznak a patikában, akik egy éves gimnáziumi képzéssel rendelkeznek, ők receptköteles gyógyszert nem adhatnak ki.

A gyógyszerész kompetenciája a nyitvatartási időben kötelező gyógyszerészi jelenlét mellett a vényköteles gyógyszer vény nélküli kiadására is kiterjed bizonyos esetekben, megfelelő dokumentálás mellett. Ha a szükséges gyógyszert régóta szedi a beteg és támogatást is kapott rá, akkor akár támogatott formában is hozzájuthat a gyógyszeréhez ilyen esetben(!). Influenza és COVID-oltás felírására is van lehetősége a gyógyszerésznek, amelyet ezután a patikában meg is kaphat a beteg bizonyos térítési díj kifizetése után. Ezzel tudnak segíteni a patikák a nagyobb átoltottság elérésében. Érdekesség, hogy az állam a patikai oltás beadást nem támogatja olyan mértékben, mint a háziorvosnál. A gyógyszerésznek lehetősége van vény nélkül szildenafil kiadására is check-lista alapján.

Norvégiában is e-recepteken történik a gyógyszerfelírás. A gyógyszerek közül a krónikusan szedett termékek támogatottak, az akut panaszokra való gyógyszerek (antibiotikum, fájdalomcsillapítók) nem támogatottak. Támogatott gyógyszer kiváltása esetén a beteg mindig a legolcsóbb gyógyszert kapja, ha ragaszkodik az eredeti termékhez, akkor rá kell fizetnie. A legolcsóbb gyógyszer évente egy-két alkalommal változhat meg a Norvégiában egyedüli állami Társadalombiztosító döntése alapján.

További patikai szolgáltatás a Norvég Gyógyszerészi Kamara által indított ún. Medisinstart program, mely a cardiovascularis betegségben érintett pácienseknek nyújt 2x15 perc társadalombiztosító által támogatott (!) konzultációt, először az új gyógyszer szedésének megkezdése után 1-2 héttel, majd 4-6 héttel később. Hasonló program készül a cukorbetegek részére is. Szintén a társadalombiztosítás által támogatott kábítószerről leszoktató, illetve az inhalációs készítmények használatát segítő program. Utóbbihoz a patikák bemutató készüléket is kapnak a gyártóktól (!). A Norvég Gyógyszerészi Kamara emellett térítésmentes jogi tanácsadást nyújt tagjainak és a fizetésemelések tárgyalásában is képviseli a tagok érdekeit. A tagság nem kötelező, viszont érdemes belépni, mert jól jöhet a jogi segítségnyújtás, ha pl. nézeteltérés adódik a gyógyszertártulajdonossal.

Köszönöm volt ésvfolyamtársamnak, hogy a nyári szabadságából időt szakított az előadás megtartására. Sok érdekes információt hallottunk, melyeket a hazai gyógyszerellátásban is lehetne alkalmazni. A vis major gyógyszerkiadás már régóta a hazai gyógyszerészek egyik jogos igénye, mely a betegek gyógyszerellátásában nagy segítség (főleg az EESZT elérhetetlensége idején) és hozzájárulhat a gyógyszerészi szakma, az expediáló gyógyszerész nagyobb megbecsültségéhez. A beteg ügyeletes orvosnál történő gyógyszerellátásával (“ügyeletes orvos kézigyógyszertára”) a nem rentábilisan, sok holtidővel rendelkező gyógyszertári ügyeleten lehetne változtatni: a betegnek nem kellene keresgélnie éjjel az éppen ügyelő patikát, a már nem ügyeletes patikák költségei csökkennének, az ügyeletből felszabadult kollégák pedig a munkaerőhiányon tudnának segíteni, illetve frissebben állnának a betegek rendelkezésére. Szakmailag jobb, költséghatékonyabb, környezetbarát megoldásnak gondolom ezt, mint a korábban többször felmerült, patikákat megkerülő, és a Kamara által szerencsére többször megakadályozott automata általi expediálást.

Dr. Németh Ákos