A vándorgyűlés harmadik napja
Â
Etikus gyógyszertár – etikus patikus
A vándorgyűlés záró napi programjának moderátora prof. dr. Botz Lajos (PTE Gyógyszerészeti Intézet) volt, aki egyben a szekció nyitó elÅ‘adását is prezentálta „Új elvárások a mindennapi gyakorlatban: gyógyszerészi jövÅ‘kép az új szabályozási keretek között” cÃmmel. A tisztázandó problémák metszéspontjában többféle megközelÃtés lehet indokolt. Ilyen pl. a közhasznúság és a hivatásgyakorlás, a szakmaiság és az egzisztenciát biztosÃtó vállalkozás, az etikus üzletember és a jó szakember kettÅ‘ssége. Beszámolt arról, hogy a gyógyszer-gazdaságossági törvény módosÃtását célzó munka részeként már 2008-ban elkezdÅ‘dött a gyógyszerészi jövÅ‘kép kialakÃtása. A munka állásáról korábban is volt tájékoztatás, pl. az MGYT 2008. szeptemberi soproni konferenciáján és a tavalyi kamarai vándorgyűlésen. Fontos, hogy az idÅ‘k változásával új képességekre tegyünk szert, mert ennek hiányában a gyógyszerészet elveszÃti hivatás-jellegét. A mai követelményeket a múlt század hetvenes éveiben megfogalmazott elvárások tükrében elemezte, hangsúlyozva a változások tudatos menedzselésének szükségességét, majd a hivatásjellemzÅ‘k tavalyi vándorgyűlésen bemutatott térképén igazolta, hogy a gyógyszer-gazdaságossági törvény mostani változása lehetÅ‘séget teremt a gyógyszerészi hivatás belsÅ‘ problémáinak feltárására és javulást hozhat a hivatásjellemzÅ‘kben. Akkor beszélhetünk hivatásról, ha képesek vagyunk Ãgy definiálni önmagunkat és a társadalom is ekként ismeri el a gyógyszerészetet.
„Hivatásgyakorlás vállalkozási keretek között” cÃmmel prof. dr. Veress Gábor a MTESZ elnöke tartotta a következÅ‘ elÅ‘adást. Azt vizsgálta, hogy az egyéni és a közérdek összeegyeztethetÅ‘-e vállalkozási keretek között. Ahhoz, hogy erre a kérdésre választ lehessen adni, fontos a minket körülvevÅ‘ világ jellemzÅ‘inek és értékrendjének ismerete. A posztmodern egyfajta értéknélküliséget hordoz, melyben a kamat-hitel uralom, a gátlástalan piaci magatartás, a virtuális világ kiépÃtése és a kapcsolati (korrupciós) tÅ‘ke dominanciája jellemzÅ‘. Nem rendezÅ‘ erÅ‘ az erkölcs (néha a jog sem), a magánjószág és a közjószág viszonya rendezetlen, a verseny a másik tönkretételének az eszköze, a tÅ‘zsdén lévÅ‘ vállalatoknál pedig megszűnt a klasszikus tulajdonosi szerep. Ezek a viszonyok nagymértékben gátolják a gyógyszerészt, hogy hivatásának szabályai szerint a társadalmat szolgálja, ugyanakkor a vállalkozásban a tulajdonos érdekeit is érvényesÃtse. A szabadpiaci rendszerben a közjó érvényesÃthetÅ‘sége korlátozott, a közpiacon viszont a tulajdonosi érdekek kerülnek háttérbe. A probléma feloldására a gyógyszerészetben nem alkalmazható a „részvényesi” modell, a „közjó” modell viszont a vállalkozási keretek között sérül. Megoldás lehet a „stakeholder” modell (ami alapvetÅ‘en a keresztény társadalometikára épül), de az elÅ‘adó álláspontja szerint a hivatások esetén csak a közjó modell ad garanciát a közösségi érdekek érvényesÃtésére. Az elÅ‘adónak ezt az álláspontját a szekciót követÅ‘ vitában többen vitatták és azt a modellt tartották jónak, amely egzisztenciavállalkozásként, erÅ‘teljes állami szabályozással és a hivatásetikai keretek betartásával garantálja a betegérdek érvényesülését.
Dr. Dévay Attila intézetigazgató (PTE Gyógyszertechnológiai Intézet) „A minÅ‘ség és az etika viszonya a gyógyszerellátásban” cÃmű elÅ‘adásában elÅ‘ször a hit, a hagyományok és a példaképek szerepét emelte ki. Pontos célkitűzésre van szükség (mint pl. a GPS használatakor) és azt is tisztázni kell, hogyan akarjuk a céljainkat elérni. Jelenleg a „Hová tart a gyógyszerészet?” kérdésre nincs egyértelmű válaszunk, ezért a hivatás aktuális jövÅ‘képének megalkotása elengedhetetlen. Ehhez felkészültség, folyamatos önkontroll és az adatok cél szerinti értékelése szükséges. A közelmúlt és a jelen viszonyainak elemzése során kifejtette, hogy „az egzisztenciális kényszerben az etika fejre áll”. A politika a fogalmainkat saját kénye-kedve szerint használja. Számos példát hozott fel annak igazolására, hogy tisztázatlan a kereskedelemhez és a betegérdekhez való viszonyulásunk. Fontos, hogy a kamara álljon az élére a gyógyszerészi hivatás megújÃtását célzó munkának.
A szekció utolsó elÅ‘adójaként prof. dr. Simon Tamás a Rákliga elnöke „Fókuszban a beteg a gyógyszertárban” cÃmmel tartotta meg elÅ‘adását. A gyógyszertár nem működhet „finom közért”-ként, mert egészségügyi intézmény és a forgalmazott termékek többsége gyógyszer. A beteg tanácsot is vár, ezért segÃtÅ‘késznek kell lenni és az egészségügyi etika elveinek a gyógyszertárban is érvényesülnie kell. „FelháborÃtó”, ha nincs az a gyógyszer, amire a betegnek szüksége van. A helyettesÃtés során empátiára van szükség, a vény nélküli gyógyszerek esetén a beteg tájékoztatása a gyógyszerész kötelessége. Fontos az idült betegek gondozása. Tisztázni kell a gyógyszerészek viszonyát a komplementer medicinához és biztosÃtani kell a folyamatos elérhetÅ‘séget is.
A szekció zárása elÅ‘tt igen élénk vita alakult ki, melynek konklúziójaként mindenki megegyezett abban, hogy a gyógyszerészi hivatás jövÅ‘képének kialakÃtása halaszthatatlan feladat.
A rendezvény zárása előtt a résztvevők elfogadták a Vándorgyűlés nyilatkozatát, majd dr. Horváth Tamás elnök bezárta a rendezvényt.
Â
A Magyar Gyógyszerészi Kamara IV. Vándorgyűlésének nyilatkozata
A Magyar Gyógyszerészi Kamara (Kamara) 2011. február 18-20. között Harkányban megrendezett IV. Vándorgyűlésének (Vándorgyűlés) résztvevői áttekintették a tavaly februárban megrendezett III. Vándorgyűlés óta történteket valamint a Kamara előtt álló feladatokat, és az alábbi nyilatkozatot fogadták el.
1. A III. Vándorgyűlésen elfogadott „Mit kÃván a magyar gyógyszerész?” c. 12 pontban foglaltak megvalósulásában jelentÅ‘s elÅ‘relépés történt: a gyógyszerellátás rendszerét új alapokra helyezték és küszöbön áll a kamarai szabályozás megújÃtása is. Ezért a Vándorgyűlés résztvevÅ‘i köszönetet mondanak a kormánynak, a szaktárcának, a parlamenti képviselÅ‘knek és mindazoknak, akik a változtatások elÅ‘készÃtésében és megvalósÃtásában közreműködtek.
2. A Vándorgyűlés résztvevÅ‘i kezdeményezik a kapcsolódó részletes szabályozás mielÅ‘bbi megalkotását, különös tekintettel a marketing-szabályozásra, a létszám-normákra és az „adósság-monitorozó” rendszer felállÃtására. Kérik a Kamara vezetÅ‘it, hogy az elÅ‘készÃtÅ‘ munkában a már kialakult gyakorlatnak megfelelÅ‘en kezdeményezÅ‘en lépjenek fel.
3. A Vándorgyűlés résztvevÅ‘i kiemelkedÅ‘en fontosnak tartják, hogy a gyógyszer-gazdaságossági törvény módosÃtásai teljes körűen érvényesüljenek a napi gyakorlatban. Ezért kérik, hogy a szakhatóság szerezzen érvényt az elÅ‘Ãrásoknak, különös tekintettel az új marketing-szabályokra, a személyi jogos gyógyszerészek jogainak érvényesÃtésére, a gyógyszertár-tulajdonlással kapcsolatos elÅ‘Ãrásokra és a gyógyszertári szakmai tevékenységre.
4. A Vándorgyűlés résztvevÅ‘i elkötelezettek a jogi és a szakmai szabályok betartásában, a biztonságos, minÅ‘ségi és hatékony gyógyszerellátás megteremtésében. Kérik a Kamara vezetését, hogy a szemléletváltozást ebben a szellemben segÃtse elÅ‘.
5. A Vándorgyűlés résztvevői felkérik a Kamara vezetését, hogy a gyógyszerészet jövőképének megalkotására irányuló munkát az új jogszabályi keretek figyelembe vételével és a társszervezetekkel együttműködésben továbbra is folytassák.
6. A Vándorgyűlés résztvevÅ‘i egyetértenek a gyógyszerellátás egészségügybe történÅ‘ visszaintegrálásával. Felkérik a Kamara vezetését, hogy az ehhez szükséges szakmai programokat a társszervezetekkel közösen dolgozza ki és a Kamara velük együttműködésben álljon az élére ezek megvalósÃtásának.
7. A Vándorgyűlés résztvevÅ‘i kérik a Kamara vezetÅ‘it, hogy kiemelten foglalkozzanak a személyi joghoz kapcsolódó változásokkal. Kezdeményezzenek tárgyalásokat a képzés, szakképzés és továbbképzés rendszerének megfelelÅ‘ korrekciójáért, hogy a személyi joghoz tapadó menedzsment-kötelességek ellátásához szükséges ismereteket a gyógyszerészek megszerezhessék és ezek valamennyi gyógyszertár tevékenységébe mielÅ‘bb beépülhessenek. A Kamara segÃtse a személyi jogos gyógyszerészeket szakmai önállóságuk megteremtésében.
8. A Vándorgyűlés résztvevÅ‘i kérik, hogy a Kamara mérje fel a tulajdonjogi elÅ‘Ãrások maradéktalan megvalósÃtásához szükséges lépéseket, beleértve a gyógyszertárak megfelelÅ‘ jövedelmezÅ‘ségét biztosÃtó intézkedéseket, és készÃtsen elÅ‘ egy olyan tulajdonrendezési programot, amely alkalmas arra, hogy a gyógyszerészek minden gyógyszertárban valódi tulajdonosokká válhassanak.
9. A Vándorgyűlés résztvevÅ‘i az asszisztens- és szakasszisztens-képzés jelenlegi szabályozását rossznak, a helyzetét kritikusnak Ãtélik meg. Ezért kérik a kamara vezetését, hogy kezdeményezze a jogi szabályozás módosÃtását, a képzés rendszerének teljes körű felülvizsgálatát és a képzésben a kamarai részvétel és ellenÅ‘rzés biztosÃtását.
10. A Vándorgyűlés résztvevÅ‘i köszöntik a kötelezÅ‘ kamarai tagság intézményének helyreállÃtását és várják a kamarán kÃvül lévÅ‘ gyógyszerészek tagsági viszonyának rendezését. A gyógyszerészi hivatás megújÃtása közös feladat, melyben minden gyógyszerész aktÃv részvételére szükség van. A Vándorgyűlés résztvevÅ‘i elvárják, hogy a megújulásra a gyógyszerészi hivatás egzisztenciális, szakmai és etikai értékrendjének megÅ‘rzésével kerüljön sor.
11. A Vándorgyűlés résztvevÅ‘i fontosnak tartják, hogy a kamarai szervezet megújÃtására a jogszabályi elÅ‘Ãrásoknak megfelelÅ‘en, gyorsan és rendezetten kerüljön sor. A Vándorgyűlés résztvevÅ‘i elkötelezettek az etikai intézményrendszer megújÃtásában is. Kérik a Kamara vezetését, hogy az elÅ‘készÃtÅ‘ munkáról az elhangzott beszámolóknak megfelelÅ‘en folyamatosan tájékoztassák a gyógyszerész-társadalmat.
Harkány, 2011. február 20.
(hz)