Az MGYK Kórházi és Klinikai Területi Szervezetének munkájának, az elÅ‘zÅ‘ ciklusban kiemelt feladata volt a második, intézmények közötti csereprogram lebonyolÃtása. A programban részt vevÅ‘ gyógyszerészek új területekkel ismerkedtek meg, és a saját munkájukban is hasznosÃtható tapasztalatokkal gyarapodtak. A programban való részvétel önkéntes volt, ellenszolgáltatástól mentes és kizárólag a szakmai ismeretek kölcsönös megismerését, átadását szolgálta. A gyakorlat egynapos volt, de igény szerint, elÅ‘zetes egyeztetést követÅ‘en maximum három napra lehetett bÅ‘vÃteni.
A csereprogram végén kérdÅ‘Ãvben kérdeztük a résztvevÅ‘ket tapasztalataikról. Minket is meglepett, hogy milyen jelentÅ‘s volt az érdeklÅ‘dés. Az elsÅ‘ alkalommal harminchárom jelentkezés érkezett, a másodikra már hetvenkilenc! A kérdÅ‘Ãv válaszainak elemzése alapján az alábbi megállapÃtásokat tehetjük: a kitöltÅ‘k 75 %-a KKTSZ kamarai tájékoztatójából, tisztségviselÅ‘tÅ‘l vagy kamarai rendezvényen hallott a lehetÅ‘ségrÅ‘l. Jelenleg ezek a leginformatÃvabb kommunikációs csatornáink. Engem nagyon meglepett, hogy a kitöltÅ‘k egy harmada több helyszÃnt is megjelölt, ahova szÃvesen eljutna. A válaszadók 100 %-a egyetértett azzal, hogy a Kamara feladatai közé tartozik az ilyen és ehhez hasonló programok lebonyolÃtása. A kitöltÅ‘k 93 %-a legalább egy helyre eljutott, a többi jelentkezÅ‘t a csereprogramtól független ok akadályozta a részvételben.
A kitöltők közül, aki eljutott legalább egy helyre, 100 % jelezte, hogy számára hasznos volt az eltöltött idő, ezen belül:
Az adatokból levonható következtetések azt mutatják, hogy a csereprogram a tagság számára jó lehetÅ‘ség ismereteinek bÅ‘vÃtésére; hasznos tevékenység, mely kiszakÃthatja a kollégákat a mindennapi rutinból. A kezdeményezést a vezetÅ‘k is támogatják; a fÅ‘gyógyszerészek lelkesÃtik, küldik a dolgozóikat tapasztalatot szerezni.
A rendezvény jogi szabályozása rengeteg kérdést, aggályt vetett fel (betegbiztonság, titoktartás, stb.). Ezen kérdéseket a megfelelő, jogászok által kidolgozott dokumentáció alkalmazásával kezeltük. A legtöbb kritika ebben a szegmensben ért minket amiatt, hogy mind a résztvevő kollégákra, mind pedig a fogadó helyekre komoly adminisztrációs teher hárult. Feladatunk, hogy továbbra is megfeleljünk a jogi feltételeknek, de a dokumentációs kötelezettségeket csökkentsük. A kapcsolattartók munkája elengedhetetlen, ám a legcélravezetőbb megoldásnak azt látjuk, hogy minden fogadó intézményben felkérünk egy helyi kollégát koordinátornak.
A programban résztvevő intézmények az alábbiak voltak:
Mindegyik intézményben kimagasló szakmai munka folyik, érdemes volt bevonni őket a folyamatba. Ezúton szeretném megköszönni az összes itt dolgozó kollégának, hogy időt és energiát szántak e fontos kamarai program sikerre vitelében.
A csereprogram nem jöhetett volna létre a koordinátorok nélkül. Külön köszönöm a munkájukat, és hogy a szabad idejüket áldozták:
Külön köszönöm a KKTSZ hivatalvezetÅ‘jének (Pongrácz Gábor) folyamatos koordinatÃv tevékenységét, mely szintén létfontosságú volt az elmúlt egy évben. A program nem jöhetett volna létre elnök, Süle András PhD. hathatós támogatása nélkül.
Véleményem szerint erős igény mutatkozik a III. csereprogramra, mely a KKTSZ jövőbeni tervei között szerepel. Igény szerint, ide már bevonnánk az egyetemi gyógyszertárakat is.
Köszönöm az összes szervezÅ‘ és résztvevÅ‘ kollégának az aktÃv közreműködést.
Â
Dr. Tátrai Tibor
alenök, MGYK KKTSZ
szervező
Â
Â
Â