Budapest, 2013. szeptember 30., hétfÅ‘ (MTI) - Az egészségügyben a jövÅ‘ évi költségvetési javaslat szerint ötmilliárd forint jut a többletkapacitások finanszÃrozására, többet kapnak a háziorvosok és az Országos MentÅ‘szolgálat is.
    Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hétfőn nyújtotta be a 2014-es költségvetési törvényjavaslatot a parlamentnek.
    E szerint az EgészségbiztosÃtási Alap 2014. évi költségvetése a 2013. évhez hasonlóan a bevételi és kiadási főösszeg egyezÅ‘ségét irányozza elÅ‘. MÃg idén az alap kiadási és bevételi főösszege 1804 millió forint volt, addig a jövÅ‘ évi 1884 millió forint.
    A gyógyÃtó-megelÅ‘zÅ‘ ellátásokon belül a háziorvosi ellátásra 101 milliárd forint jut, szemben az idei 87 milliárddal. VédÅ‘nÅ‘i szolgáltatásra, anya-, gyermek- és ifjúságvédelemre nagyjából 20 milliárd forint jut. A gyógyÃtó-megelÅ‘zÅ‘ ellátások céltartalékára 10 milliárd forint szerepel a kiadási oldalon.
    Gyógyszertámogatásra jövÅ‘re nagyjából ugyanakkora összeget - 222 milliárd forintot - szán az állam, a folyamatos gyógyszerellátást biztosÃtó gyógyszergyártói és forgalmazói befizetések és egyéb gyógyszerforgalmazással kapcsolatos bevételekre 49 milliárd forintot terveztek jövÅ‘re, szemben az idei 40 milliárddal.
    Az egészségbiztosÃtási ellátások kiadásai között táppénzre 54 milliárd, gyermekápolási táppénzre 2,4 milliárd a tervezett jövÅ‘ évi kiadás.
    A gyógyszertárak juttatása 3,6 milliárd, a gyógyszertárak szolgáltatási dÃjára éves szinten 4,5 milliárd forint szerepel a jövÅ‘ évi büdzsérÅ‘l szóló javaslatban.
    A népegészségügyi termékadó bevételeit 19 milliárd forintra tervezték, mÃg a baleseti adóból 23 milliárd forint a bevételi célelÅ‘irányzat.
    Az Országos Mentőszolgálat 5 milliárd forinttal gazdálkodhat többel, mint idén, a jövő évi előirányzat 32,2 milliárd forint, ami mellett az állami támogatás is emelkedett, az idei 383 millióhoz képest jövőre 703 millió forintra.
    Az Emberi Erőforrások Minisztériuma fejezeten belül az előző évhez hasonlóan folytatódik az egészségügyi szakképzési (rezidens) rendszer működésének támogatása. A légimentésre 1,5 milliárd forint jut jövőre, a kisforgalmú patikák támogatására az ideivel megegyezően 700 millió forintot szán a kormány. A patika-hitelprogram kamattámogatására 370 millió jut jövőre.
    A központi alrendszer funkcionális kiadásaiban a kórházi tevékenységre és szolgáltatásokra a jövő évi előirányzat 1612 milliárd forint, összevont szakellátásra valamivel kevesebb jut jövőre, az idei 630 milliárdhoz képest jövőre 615 milliárd az előirányzat.
    A szociális és gyermekvédelmi, gyermekjóléti feladatellátás és irányÃtás intézményeit jövÅ‘re 80,3 milliárd forinttal támogatja az állami költségvetés, szemben az idei 66,2 milliárd forinttal.
    A tárca különbözÅ‘ projektjeit bonyolÃtó Türr István KépzÅ‘ és Kutató Intézet kevesebb állami támogatást kap; 855,2 millió forintot az idei 945,4 millió forinthoz képest.
    A tárca másik háttérintézménye, a pályázatkezeléssel és különböző programok koordinálásával foglalkozó Emberi Erőforrás Támogatáskezelő ugyanakkor többet, 949,6 millió forintot kap várhatóan az idei 888,8 millióhoz képest.
    A gyesen és gyeden lévők hallgatói hitelének célzott támogatására 620 millió forint a jövő évi előirányzat.
    A NyugdÃjbiztosÃtási Alap szociális hozzájárulási adó alapot megilletÅ‘ része és munkáltatói nyugdÃjbiztosÃtási járulékbevétel-tervezet jövÅ‘re 2053 milliárd forint, szemben az idei tavalyi 1847 milliárddal. A biztosÃtott által fizetett nyugdÃjjárulék tervezett bevétele jövÅ‘re 870 milliárd, valamivel több, mint idén.
    Öregségi nyugdÃj kifizetésekre 2404 milliárd terveznek elkölteni, mÃg az özvegyi nyugellátásra 341 milliárdot.
    A NyugdÃjbiztosÃtási Alap kiadási oldala 2954 milliárd, bevételi oldala 2962 milliárd forint, az állami támogatás tervezett összege 8,7 milliárd forint.
bvz \ bed \ bti \ hgp
MTI 2013. szeptember 30., hétfő 20:40