Idén már kevesebb gyógyszerész ment külföldre, s vannak, akik hazatérnének
A generáciĂłváltást elĹ‘segĂtĹ‘ programot kĂván kidolgozni a patikusok számára a kormány Ă©s a Magyar GyĂłgyszerĂ©szi Kamara. Az idei elsĹ‘ fĂ©lĂ©vi statisztikák alapján kevesebb gyĂłgyszerĂ©sz ment kĂĽlföldre, s a kint dolgozĂłk közĂĽl vannak, akik a kedvezĹ‘ patikapiaci feltĂ©telek miatt már tervezik hazatĂ©rĂ©sĂĽket.
A Magyar GyĂłgyszerĂ©szi Kamara szeptemberben kezdheti meg a tárgyalásokat a kormány kĂ©pviselĹ‘ivel egy, a fiatal gyĂłgyszerĂ©szek helyzetbe hozását segĂtĹ‘ programrĂłl – tudtuk meg. HankĂł Zoltán, a testĂĽlet elnöke elmondta: Horváth Zsolt miniszteri biztossal egy olyan programot kĂvánnak kidolgozni, amelynek cĂ©lja, hogy a pályakezdĹ‘ fiatal gyĂłgyszerĂ©szek is be tudjanak lĂ©pni a patikapiacra, Ă©s át tudják venni az idĹ‘sebb gyĂłgyszerĂ©szektĹ‘l a patikák működtetĂ©sĂ©t. Bár konkrĂ©tumokat mĂ©g nem árult el, annyit megjegyzett, ez nem a közelmĂşltban meghirdetett patikaalap keretei közt indulna, Ă©s költsĂ©gvetĂ©si forrás nĂ©lkĂĽl is eredmĂ©nyes lehet. A kĂ©t program egyĂĽtt hosszĂş távon stabil működĂ©si kereteket biztosĂthat – hangsĂşlyozta.
Mint ismeretes, a kormány kedvezĹ‘ pĂ©nzĂĽgyi konstrukciĂłval segĂti a gyĂłgyszerĂ©szeket, hogy a befektetĹ‘ktĹ‘l megvásárolhassák a többsĂ©gi – 2014. január 1-jĂ©ig a 25-öt, 2017. január 1-jĂ©ig pedig az 50 százalĂ©kot meghaladĂł – tulajdonrĂ©szt a patikákban. HankĂł Zoltán rámutatott, amennyiben sikerĂĽl kidolgozni a generáciĂłváltást elĹ‘segĂtĹ‘ programot, amely hosszabb távon is garantálja a gyĂłgyszertárak nemzeti Ă©s szakmai Ă©rdekkörben maradását, reális esĂ©lyt lát arra, hogy hazacsá-bĂtsák a kĂĽlföldön elhelyezkedett patikusokat. Elmondása szerint már több kollĂ©gárĂłl is tud, aki a patikapiaci változások miatt a hazatĂ©rĂ©sĂ©t tervezi, Ă©s hozzátette, tud jĂł nĂ©hány olyan gyĂłgysze-rĂ©szrĹ‘l is, aki a közelmĂşltban hazajött AngliábĂłl, mert Ăşgy vĂ©lte, az itthoni lehetĹ‘sĂ©gei már kedvezĹ‘bbek a kintieknĂ©l.
Mint arrĂłl lapunk a napokban beszámolt, az EgĂ©szsĂ©gĂĽgyi EngedĂ©lyezĂ©si Ă©s Közigazgatási Hivatal a közelmĂşltban nyilvánosságra hozta azokat az adatokat, amelyek az egĂ©szsĂ©gĂĽgyi dolgozĂłktĂłl idáig beĂ©rkezett kĂĽlföldi munkavállaláshoz szĂĽksĂ©ges kĂ©relmekre vonatkoznak. EzekbĹ‘l látszik, hogy az Ă©v elsĹ‘ felĂ©ben a tavalyihoz kĂ©pest kevesebb orvos ment el, a távozĂł ápolĂłk száma viszont tovább nĹ‘tt. A gyĂłgyszerĂ©szek esetĂ©ben elmondhatĂł, hogy az elmĂşlt hat-hĂ©t Ă©vben Ă©vente átlagosan ötvenen kĂ©rtĂ©k a kĂĽlföldi munkavállaláshoz szĂĽksĂ©ges igazolást – mondta HankĂł Zoltán. A hivatal adatai alapján idĂ©n jĂłval kevesebb gyĂłgyszerĂ©sz kĂ©rte a hatĂłsági bizonyĂtványt, ugyanakkor rámutatott: a frissen vĂ©gzettek csak jĂşnius vĂ©gĂ©n kapták meg a diplomájukat, Ăgy az Ĺ‘ igĂ©nyĂĽk a dokumentumra csak a második fĂ©lĂ©vi statisztikai adatokban jelenik meg. Ennek fĂ©nyĂ©ben a testĂĽlet elnöke Ăłva int attĂłl, hogy tĂşl hamar vonjunk le következtetĂ©seket az idei adatokbĂłl.
Hankó Zoltán beszélt arról is, az elvándorlással párhuzamosan már felütötte a fejét a gyógysze-rész munkanélküliség, körülbelül százra tehető az állást kereső gyógyszerészek száma. A patikusok egyébként jellemzően három helyen, közforgalmú és intézeti gyógyszertárakban, valamint gyógyszergyárakban helyezkedhetnek el. A kamara adatai alapján körülbelül négyszázan dolgoznak intézeti gyógyszertárban, és félezren az iparban, a többi, 5200-5300 patikus pedig a közforgalmú patikákban.
Szalai Laura
Magyar Nemzet