Segítenék a fiatal patikusok tulajdonszerzését is - Haiman Éva - 2013. 08. 08. - Világgazdaság


Segítenék a fiatal patikusok tulajdonszerzését is 

HITEL Hamarosan kihelyezik a kereskedelmi bankok az első kölcsönöket, majd jöhetne a második lépcső

 

Legkorábban október-novemberben látható, mekkora az érdeklődés a törvényileg kötelező gyógyszertári tulajdonhányad kivásárlásához biztosított, államilag támogatott hitelek iránt.

A Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK ) elnöke, Hankó Zoltán elmondta: a finanszírozó Magyar Fejlesztési Bank és a hitelnyújtásban közvetlenül részt vevő kereskedelmi bankok között még zajlanak az egyeztető tárgyalások. Ezek pár héten belül befejeződnek, és megköthetik az első kontraktusokat. A kamara tulajdonszerzéssel és a hitelkonstrukcióval kapcsolatos országjárásán a résztvevők száma és a kérdések alapján jelentős érdeklődés valószínűsíthető a hitelek iránt – jelezte Hankó Zoltán.

Mint emlékezetes, jogszabály írja elő, hogy a gyógyszertárakban a gyógyszerészi tulajdonhá-nyadnak 2014. január 1-jéig meg kell haladnia a 25, 2017. január 1-jéig pedig az 50 százalékot.

A Magyarországon működő 2330 közforgalmú gyógyszertár közül jelenleg 487 esetében nincs meg a 25 százalékos, további 352-ben pedig az 50 százalékos tulajdoni arány.

A hitelprogramról szóló jogszabály ez júniusban jelent meg, a konstrukcióra 2016 végéig jelent-kezhetnek a gyógyszerészek.

A magánszemélyeknek nyújtandó államilag kamattámogatott hitelkonstrukció 6,7 százalékos kamatozású kölcsönt jelent, amelyhez az állam 3,7 százalékos kamattámogatást nyújt. Abban az esetben, ha valaki vállalkozóként akar patikai tulajdonrészt vásárolni, ott az állam megelőlegezi a tulajdonrészt, amelyet a patikusnak öt év elteltével három részletben kell visszafizetnie.

Az utóbbi konstrukciót a több mint 90 százalékos állami tulajdonban lévő Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. működteti.

Lényege, hogy az önerővel nem rendelkező gyógyszerész helyett az MFB csoporthoz tartozó KvfP szerezne ideiglenesen tulajdont a vele szerződést kötő gyógyszerész javára a gyógyszertárat üzemeltető gazdasági társaságban, majd e tulajdonhányadot az öt éves futamidő végén a gyógyszerész megvásárolná a befektetőtől.

A kamara azt is szeretné, ha nem csupán most volna speciális program a gyógyszerészek tulajdonszerzéséhez, hanem hosszabb távon is, hogy a későbbiekben nyugdíjba vonulóktól a fiatalok átvehessék a stafétát. A még kidolgozás alatt álló programtól azt várják, hogy elősegítse a fiatal gyógyszerészek itthon tartását, a külföldön dolgozók közül pedig sokak hazajövetelét.

 

Haiman Éva
VilággazdaságÂ