Tájékoztató a 2022. február 23-i elnökségi ülésről


A Magyar Gyógyszerészi Kamara Győr-Moson-Sopron Megyei Szervezete 2022. február 23-án „vegyes módon” (székhelyen és videókonferencia keretében) elnökségi ülést tartott.

Jelen voltak: dr. Csáki Nándor (online), dr. Hollósi Zoltán (személyesen), dr. Kenéz Zsolt (online), Kovácsné dr. Horváth Irén (személyesen), dr. Pápai Zoltán (személyesen), dr. Szabó Gábor (online), dr. Tamásné dr. Orbán Erzsébet (online), dr. Várnagyi Gergely (online), dr. Horváth Károly (személyesen).

Az elnökség dr. Horváth Károly titkárságvezető előterjesztésében megtárgyalta a 2021. évi költségvetés teljesítését. Az előterjesztés írásos dokumentumait az elnökség tagjai és a Felügyelő Bizottság elnöke előzetesen megkapta. Dr. Horváth Károly szóbeli kiegészítésében elmondta, hogy a bevételek a tervezetnek megfelelően alakultak a Galenus Kft-től kapott osztalék kivételével, ami jelentősen több lett a tervezetthez képest. A kiadások közül a reprezentációs költség 40 eFt lett, ami a tervezett 600 eFt-hoz képest jóval kisebb. Ennek oka a veszélyhelyzet miatt elmaradt közgyűlések és rendezvények. Ugyancsak a rendezvények elmaradása miatt az erre a célra tervezett 380 eFt-ból csak 190 eFt került elköltésre. Összességében a kiadások 1 milló Ft-al kevesebb lett a tervezetthez képest.

A Felügyelő Bizottság elnöke munkahelyi elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni az ülésen a Bizottság véleményét írásban juttatta el az elnökséghez. Eszerint a 2021 évi tervezett költségvetés teljesítése sehol nem lépte túl a tervezetet a kiadás oldalon, a 2021 évi pénzügyi mozgások a várakozásoknak megfelelően alakultak. A Felügyelő Bizottság a 2021. évi költségvetés elfogadását javasolja az elnökségnek. Az Elnökség egyhangú szavazással elfogadta a 2021. évi költségvetési beszámolót.

Ezután a 2022. évi költségvetés tárgyalására került sor. A 2022. évi bevételeknél a tagdíjbevételek várhatóan nem fognak növekedni mivel nem változott a tagdíj mértéke 2021-hez képest. A Galenus Kft. jelezte, hogy idén csökkeni fog az osztalék mértéke, ezért csak 100 eFt-al terveztünk. Összességében 7 millió Ft a tervezett bevétel. A kiadási oldalon a titkári tevékenység megbízási díja emelkedik, miután az a garantált bérminimumhoz igazított, amely 2022. január 1-től emelésre került. A reprezentációs költségre ugyan annyit terveztünk, mint 2021-ben 600 eFt-ot, bízva abban, hogy a veszélyhelyzet elmúlásával a rendezvények megtarthatók. Új tételként bekerül a költségvetésbe a Békéshelp Kft-ben történő üzletrész vásárlás 100 eFt-os tétel. A többi tétel lényegében megegyezik a 2021. évben tervezett összeggel. Összességében a 7 millió Ft bevételhez 6,7 millió Ft kiadás került tervezésre.

A Felügyelő Bizottság véleménye a 2022. évi költségvetési tervről: A 2022. évi tervezet pontjait megfelelőnek találtuk. A postai díjak, Komplex Jogtár előfizetés drágulása indokoltnak tekinthető. A tervezett reprezentációs költség és a szakmai eseményeken való részvétel támogatásának költsége a 2021- es tervezettnek megfelelő, indokolható abbéli reményünkkel, hogy a vírushelyzet/veszélyhelyzet megszűnését követően lesz lehetőség ezen rendezvények megtartására. A 2022. évi költségvetésben nem látjuk feltüntetve az Elnökség által megszavazott tulajdonrész vásárlást a Békéshelp Kft-ben 100.000 Ft értékben. Javasoljuk ennek külön sorban való megjelentetését. Amennyiben ez utolsó kiegészítés belekerül a költségvetésbe, külön sorként és más változtatást az összegeken az Elnökség nem javasol a gyűlés alatt, úgy a Felügyelő Bizottság a 2022. évi költségvetési tervezetet elfogadásra javasolja. Az Elnökség egyhangú szavazással elfogadta a 2022. évi költségvetési tervet.

Dr. Várnagyi Gergely alelnök az országos elnökség és a TEÉ 2022. február 17. együttes üléséről tartott beszámolót: Az ülésen részt vett az OGYÉI vezetése is, valamint a NEAK főosztályvezetője. Elsőként dr. Hankó Zoltán adott tájékoztatást azokról az ügyekről, ahol a Kamarának sikerült 2021-ben eredményt elérnie. Sikerült elérni, hogy a gyógyszertáraknak ne legyen kötelező készletben tartási kötelezettsége a hazai gyártótól származó gyógyszerek esetén. A Kamara továbbra is ragaszkodik hozzá, hogy a fiókgyógyszertár nyitvatartási ideje alatt gyógyszerészi jelenlétet kell biztosítani. Sikerült a csomagküldés leállítása is. Ismét volt kezdeményezés mobilpatika hálózat létrehozására, amit javaslatunkra nem engedélyeztek. Vannak ügyek, amelyben a kamarai javaslat a döntéshozók asztalán van, de eddig nem sikerült eredményt elérni, ilyen az árrés-korrekció, az ügyelet szabályozása, az adminisztráció csökkentés, az elavult szabályozás korrekciója.

Az orvostechnikai eszközök regisztrációja ügyében hat hónap haladékot kaptunk, folyamatos a tárgyalás a szabályozás módosítása érdekében.

A fiatalok patika vásárlásának elősegítése érdekében könnyítések várhatók a tőkeprogramban. Napirendre kerül a kormánnyal kötött együttműködési megállapodás megújítása, ami 2022-ben lejár.

Ezt követően dr. Németh Gergely, a NEAK Ártámogatási Főosztály vezetője adott tájékoztatást az EURIPID egységes összehasonlító online gyógyszerár-adatbázisról.

Dr. Szentiványi Mátyás, az OGYÉI főigazgatója és dr. El Koulali Zakariás főigazgató-helyettes az aktuális szakmai kérdésekről tájékoztatott, elsősorban a gyógyászati segédeszközök regisztrációjáról, valamint a FoNo VIII. bevezetésével kapcsolatban.

Az Adyvárosi Gyógyszertár gyógyszerészei javaslatot tettek a győri gyógyszertári ügyeleti rend módosítására. A gyógyszertár gyógyszerészei kérik, hogy a szombaton, vasárnap és ünnepnapon jelenleg Győrött ügyelő gyógyszertárak köre bővüljön ki a BENU Árkád, BENU Pláza, BENU Városi, Kardirex, Patika Plusz Rózsakerereszt gyógyszertárakkal. A módosulást a 2023. évi ügyeleti javaslatnál szeretnék.

A napirendi pont tárgyalásához dr. Szabó Gábor további indítványt tett. Ügyeletet kizárólag a nyitva tartással le nem fedett időszakra lát szükségesnek. Az ügyelő gyógyszertárak között nem tenne különbséget, ezért valamennyi ügyelő gyógyszertár beosztható hétvégi ügyeletre is. Az év 365 napját hétköznap-hétvége-ünnepnap kategóriába osztaná, és mindegyik kategóriába forgó rendszerbe kerülnének beosztásra az ügyelő gyógyszertárak. Kezdeményezi továbbá az ügyelő patikák körének bővítését is.

Dr. Várnagyi Gergely véleménye szerint is az ügyelet csak arra az időszakra szükséges, amikor nincs szolgálati rend szerint nyitva tartó gyógyszertár. Az ügyelet kérdésében a Kamara csak javaslattal élhet, a tényleges ügyeletre kötelezés a tiszti főgyógyszerész hatásköre. Első lépésként kezdeményezzük a tiszti főgyógyszerésznél, hogy Győr városban az ügyeleti idő május 1-től úgy módosuljon, hogy hétköznap 20 órától másnap 7 óráig, szombaton 20 órától vasárnap 8 óráig, vasárnap 18 órától hétfőn 7 óráig, ünnepnap előzőnap 20 órától másnap 7, vagy 8 óráig. Amennyiben erre kedvező választ kapunk akkor foglalkozzunk az ismertetett javaslatokkal.

Dr. Horváth Károly titkárságvezető a 2022. február 16. titkárságvezetői értekezletről számolt be: Dr. Horváth-Sziklai Attila országos hivatalvezető felhívta a figyelmet, hogy a veszélyhelyzetre vonatkozó kamarai elnöki utasítás továbbra is hatályban van, nem tartható közgyűlés, elnökségi ülésről, határozatokról az országos hivatalt értesíteni kell.

A jövőben módosulni fog a kamarai igazolvány érvényesítési rendje. A felvételkor kap egy igazolványt a kamarai tag, amelynek érvényessége a kamara honlapján lesz ellenőrizhető.

Dr. Horváth Károly titkárságvezető ismertette az előző elnökségi ülés óta az OGYÉI-től érkezett határozatokat.

A megye egyik gyógyszertárából jogtalanul eltulajdonítottak jelentős mennyiségű P4 jegyzékű pszichotrop gyógyszert. A gyógyszertár vezetője feljelentést tett a rendőrségen. Ismeretlen tettes ellen megindult a nyomozás.

 

Győr, 2022. február 24.

 

A tájékoztatót összeállította:

 

Dr. Horváth Károly
titkárságvezető