Tájékoztató az elnökség 2021. április 21-i üléséről


A megyei Elnökség 2021. április 21-én ülést tartott. Az elnökségi ülés „vegyes módon”, a székhelyen és videókonferencia keretében került megrendezésre.

Az ülésen személyesen részt vett dr. Hollósi Zoltán, dr. Horváth Károly, online módon jelen volt dr. Csáki Nándor, dr. Kenéz Zsolt, Kovácsné dr. Horváth Irén, dr. Pápai Zoltán, dr. Szabó Gábor, Szűcsné dr. Orosz Mónika, dr. Tamásné dr. Orbán Erzsébet, dr. Várnagyi Gergely.

Az Elnökség elsőként a Heves Megyei Szervezet javaslatát tárgyalta meg arról, hogy végezzünk felmérést a gyógyszerész szakma és a gyógyszertárak lakossági megítéléséről. Az 1000 főre vonatkozó országos online kérdőíves vizsgálat költésége 1 600 000 Ft + ÁFA lenne. Dr. Várnagyi Gergely véleménye szerint a felmérésben nagy az élőmunka ráfordítás, ezért tűnik drágának. Véleménye szerint nem a kompetens réteget kérdezik. A felmérés lebonyolítását a kamarának kellene kézbe vennie. Ezt az egy ajánlatot ismerjük, de több ajánlat esetén sem várható nagyságrendileg más összeg a feladat elvégzésre. Dr. Csáki Nándor tartózkodik a véleménynyilvánításról, de inkább nem támogatja a részvételt. Dr. Szabó Gábor az 1000 fős megkérdezést reprezentatívinak tartja, de nem ismeri a kiválasztás módszertanát. Hiányolja az Országos Kamara anyagi szerepvállalását. Dr. Tamásné dr. Orbán Erzsébet véleménye szerint az ifjúság nem ismeri a gyógyszerész szakmát, az idősek járnak a gyógyszertárba, ők ismeri a körülményeket. Dr. Kenéz Zsolt szerint kétséges, hogy a vizsgálatból lesz értékelhető eredmény. A kérdéseke kellene jól megfogalmazni, akkor várható eredmény.  Dr. Hollósi Zoltán szerint elfogultak vagyunk saját magunkkal szemben.

Az Elnökség elsőként abban foglalt állást, hogy részt vegyünk-e a felmérésben? Az Elnökség 5:3 arányban támogatja a részvételt. Jó gondolatnak tartja a Heves Megyei Szervezet által javasolt kezdeményezést, hogy végezzünk felmérést a gyógyszerész szakma és a gyógyszertárak lakossági megítéléséről.

A javaslat megtárgyalása során sok tisztázandó részletkérdés merült fel. Az Elnökség maximum 100 eFt + ÁFA összeggel támogatja a megvalósítást. Szükségesnek tartja az Országos Elnökség szakmai és anyagi bevonását a megvalósításba.

 

Előterjesztő: Szűcsné dr. Orosz Mónika FB elnök.

A beszámolót az Elnökség tagjai írásban megkapták, az alábbiak szerint: Ezután a Felügyelő Bizottság 2020. évi munkájáról szóló beszámolót hallgatták meg  Szűcsné dr. Orosz Mónika FB elnök előterjesztésében. A 2020-as évben szükségesnek találtam a FB ügyrendjének aktualizálását, kiegészítését. Ezt a FB-i tagokkal megtettük és a járványhelyzet miatt elhalasztott majd szeptemberben megrendezett „tavaszi” közgyűlés ezt el is fogadta. Az országos FB-i elnök, dr. Gutay Tibor által, februárban kilátásba helyezett videókonferencia, a megyei FB elnökök részvételével, végül nem valósult meg.

2020-ban 9 elnökségi ülés volt, melyeken 22 elnökségi határozat született, ezekhez kapcsolódóan 7 Felügyelő Bizottsági határozat. A Bizottság a járványhelyzetre való tekintettel, jellemzően „rövid utas” határozathozatali módon döntött az Elnökség munkáját érintő kérdésekben. A Felügyelő Bizottsági határozatok egyszerű szavazati többséggel, ellenvélemény nélkül elfogadásra kerültek. Egyetlen esetben sem volt szükség az elnökségi határozat újra tárgyalásának kezdeményezésére.

A 2020. évi költségvetésről:

– A bevételi oldalon:

         o        a tagdíjbevételek az előzetes tervezetnek megfelelően alakultak a létszámváltozások tekintetében,

         o        a Galenus Kft-től kapott osztalékbevétel közel 100.000 Ft-tal lett több, ez többletet eredményezett.

– A kiadásoknál:

         o        A tervezethez képest nagyobb kiadást a soproni klub áramszámlája okozta (egy bekapcsolva felejtett olajradiátor) ennek rendezéséről az Elnökség decemberi határozatában döntött.

         o        A működési költségek a tervezeten belül maradtak.

         o        Az Orvos-Gyógyszerész Napok, a Vándorgyűlés és a Köztestületi Napok nem kerültek megrendezésre a járványhelyzet miatt, illetve elmaradt a nyugdíjas találkozó is. Így az erre elkülönítetten tervezett 500.000+160.000 Ft nem került felhasználásra, valamint az ezekhez a rendezvényekhez kapcsolható reprezentációs és utazási költségek jóval kisebbek lettek. Ezeknek eredményeképpen a kiadási oldal közel 1.400.000 Ft-al lett kisebb a tervezetnél. Az 5.000.000 Ft értékű befektetés nem valósult meg, mert a közgyűlés továbbra sem tudott olyan tőkegarantált befektetési formában megegyezni, mely kivitelezhető, illetve kockázatát tekintve elfogadható lenne.

A Felügyelő Bizottság megállapítja, hogy az Elnökség a munkáját, a 2020-as évben a kamara alapszabályában leírtaknak megfelelően végezte.

Az Elnökség a beszámolót tudomásul vette.

A Szakképzés 4.0 programból adódó feladatokról dr. Pápai Zoltán elnökségi tag adott tájékoztatást. Az új szakképzési törvény alapján a Magyar Gyógyszerészi Kamara veszi át képzőhelyek ellenőrzését. A kamara feladata a duális képzések nyilvántartásba vétele. A képzés megkezdése előtt a kamara ellenőrzi, hogy a képzési hely személyi és tárgyi feltételei megfelelőek-e a jogszabályi előírásoknak. Erről határozatot hoz. Évente közbenső ellenőrzéssel győződik meg arról, hogy a feltételek nem változtak-e meg. Soron kívüli ellenőrzés történik, ha panasz érkezik a képzőhelyre. Két évente megújító hatósági ellenőrzést kell tartani. A kamara honlapján az ezzel kapcsolatos dokumentumok elérhetőek.

Dr. Horváth Károly titkárságvezető tájékoztatta az Elnökséget, hogy a kamara honlapjára felkerültek az érdemi etikai bizottsági határozatok anonimizált formában.

Az e-mail címmel rendelkező tagok értesítést kaptak a Békéshelp Kft. „Adatvédelem a gyógyszertárban” témájú továbbképzéséről, amelyre lehet jelentkezni. Amennyiben legalább 20 fő jelzi a részvételi szándékát a költségeket a megyei szervezet fizeti.

A következő elnökségi ülés időpontja. 2021. május 26. szerda 14 óra.

Győr, 2021. április 22.

A tájékoztatót összeállította:

Dr. Horváth Károly
titkárságvezető