„Ha kérdezünk, talán lesznek válaszok, mÃg ha nem kérdezünk, biztosan nem lesznek” – tartja prof. dr. Paál Tamás, akit az 1990-es évektÅ‘l bekövetkezett változásokról, az új elvárásokról és az arra adott válaszokról kérdeztünk.
Ön az OGYI volt vezetÅ‘jeként, több szakmai szerezet élén betöltött pozÃciója révén, professzor emeritusként, nagy rálátással bÃr gyógyszerészetben az utóbbi években bekövetkezett változásokra. Kezdjük a gyógyszertárakkal!
A rendszerváltás környékén egyértelmű volt, hogy az gyÅ‘z, akinek kész koncepciója van a szakma jövÅ‘jét illetÅ‘en. Ezt tudva, villámgyorsan és változatlanul elÅ‘húztuk az államosÃtás elÅ‘tt már jól működÅ‘ régi modellt, és úgy mentünk a miniszterhez. Emlékszem, az orvosok csodálkoztak is, hogy a gyógyszerészek milyen gyorsan reagáltak az új kihÃvásra, nekik még másfél év múlva se sikerült.
Ma viszont azt a kérdést kell feltenni: Mi lenne a cél? A válasz csak egy lehet: Mi a beteg érdeke? Ez lehet csak mindennek a kiindulása, mert csak ez „adható el” – és nem az, hogy „mi jó a gyógyszerésznek”. Ez utóbbi csak bennünket érdekel! Tehát a legfontosabb az, hogy a gyógyszertári rendszer a beteg érdeke szerint működjön. A további célkitűzések közé tartozik, hogy a gyógyszerészi vezetés érvényesüljön, ahogy az is, hogy a gyógyszertár nyeresége biztosÃtsa a benne dolgozók életét tisztes, polgári szinten. A nyereség a korábbinál nagyobb legyen, ebbÅ‘l viszont fejlesszék a szolgáltatásokat a beteg érekében, valamint, hogy az országos rendszer biztosÃtsa/ne akadályozza a rátermett fiatalok elÅ‘menetelét a gyógyszertár-vezetÅ‘ségig. Tehát például egy tehetséges fiatal hallgatónak, ha nincs is gyógyszerész szülÅ‘je, akkor is egyenes útja legyen egy gyógyszertárvezetÅ‘ pozÃcióig.
Az 1990-es évek célkitűzéseinek a 2006-ben bevezetésre kerülő liberalizáció nem felelt meg. Egyértelműen félrelépés volt. Tapasztalatom szerint a szabadverseny ott működik, ahol kicsi a profit, de ahol a rendszerben pénz van, ott a „nagy hal megeszi a kis halat”… és szó sincs róla, az antitröszt-szabályozás ezt megakadályozná, az csak a „nagyhalak” számát limitálja!
 De vajon a jelenlegi személyi jogos rendszer ennek mindenben megfelel? Néhány visszáságot azért itt is találni….
Az akkori célkitűzéseinket arra vezettük vissza, hogy ha gyógyszerész a patikatulajdonos, akkor – diplomájánál fogva – biztosabb, hogy a beteg érdekében dolgozik, mint a laikus tulajdonos. De ma már vannak ijesztÅ‘, ennek ellentmondó példák is: Megtörtént például, hogy az egyik gyógyszerész-továbbképzésen az oktató gyógyszerész szájából elhangzott, hogy „több VN gyógyszert lehet eladni, ha 10-eset kérnek, de azt mondjuk, hogy csak 20-as kiszerelésű van”. Az „etika vs. marketing” kérdéskörének több „fokozata” is van: nem kell a betegnek, de „rátukmálom” - többet vetetek vele, mint ami kell neki - azt vegye, ami kell neki, de tÅ‘lem, ne mástól. Az utóbbit folytatva: és miért tÅ‘lem vegyenek? Mert akciózom (árengedményt, ajándékot), vagy mert jobb körülmények között több felvilágosÃtást nyújtok. Na, melyik az etikus?!
Legyünk Å‘szinték: a jelenlegi személyi jogú rendszer sem mindenben felel meg az elÅ‘zÅ‘ célkitűzéseknek! Csak egy példa: A nem-gyógyszertártulajdonos családból származó tehetséges gyógyszerész-fiatalok sorsa. Ma egy gyógyszertár-tulajdonos családból származó – fogalmazzunk finoman – nem kifejezetten jó képességű gyógyszerész-gyermeknek nagyobb esélye van arra, hogy személyi jogos gyógyszerész lesz, mint egy jó képességűnek, tulajdonosi szülÅ‘k nélkül. Ezért nagyon jó, amit a kamarai egyetértéssel bevezettek: a gyógyszerészhányad növelése valamennyi bent dolgozó gyógyszerész résztulajdonossá tételével a patikatulajdonlásnál. De emlÃthetem azt is, hogy a MOSZ lapjában arról olvashattuk egy – általam egyébként tisztelt – kolléga véleményét arról, hogy a gyógyszerész családja birtokában maradhasson a patika akkor is, ha nincs gyógyszerész örökös. (Tehát a laikus tulajdonos nem felel meg, de az olyan laikus, akinek ükapja gyógyszerész volt, az igen?) Mindezzel csak azt kÃvántam jelezni, hogy a helyzet nem egyértelműen „fekete-fehér” a személyi jogon alapuló rendszerben sem.
Â
A személyi jogos gyógyszertárak mellett egyre több hálózat is működik…
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a kollégák önként és dalolva lépnek be ezekbe a franchise-ba! Senki nem kényszerÃti Å‘ket! Valami okuk biztosan van rá. Egyes kollégák nekiesnek a hálózatoknak, noha itt se „fekete-fehér” minden. Nézzük csak a minÅ‘ségbiztosÃtás kérdést, ami vörös posztó! Sok személyi jogos jelezte: nem kÃván vele foglalkozni, (pedig törvény Ãrja elÅ‘!), ugyanakkor egyes gyógyszertár-hálózatok sÃmán bevezették.
Â
Folytassuk a magisztrális gyógyszerkészÃtés kérdéskörével! Sok külföldi – elsÅ‘sorban angolszász – országban mára már „kihalt”…
El szoktak feledkezni arról, hogy ez kifejezetten gyógyszerészi szolgáltatás, egyetlen más diploma nem jogosÃt fel rá. Tény, sok rajta a munka, és kicsi a haszon. De szerintem az a magyarázat, hogy a gyári gyógyszerek számának növekedése miatt vált volna feleslegessé, az nem igaz! Ugyanakkor helyette a gyógyszerész olyan tevékenységeket végezzen, amit egy gyakorlott egészségügyi középkáder is, de orvos biztosan el tud látni, hogy csak a vércukorszint ellenÅ‘rzését emlÃtsem. Tehát feladunk egy kizárólag gyógyszerészi tevékenységet azért, amit más is el tud látni? Persze az is kell, de ez lenne a gyógyszerészet jövÅ‘je?! Csupán azért, mert miután a kollégák külföldre szabadulnak, és látják, mi folyik ott - „ami külföldi, az biztosan jobb, mint a hazai” - , s hazatérésük után Ãrják a beszámolókat a „gyógyszerészeti világtrendekrÅ‘l”? Jó példa arra, hova jutunk magisztrális gyógyszerkészÃtés nélkül, hogy néhány éve – amikor influenza-pandémiától féltünk – az EU-ban útmutatókat adtak ki, hogy az oseltamivir-kapszulákat felnyitva a szülÅ‘k (!) hogyan csináljanak a gyerekeiknek kisebb hatóanyagú oldatokat. Miért nem a gyógyszerész? „A gyógyszertárak Nyugat-Európában nem alkalmasak gyógyszerkészÃtésre” – volt a válasz.
De a kérdésnek van egy másik oldala is– lásd új FoNo! Természetes elvárás, hogy a magisztrális gyógyszer-kombináció hatására is legyen némi bizonyÃték, hasonlóan a gyári készÃtményekéhez. Legalább farmakológiai evidencia! E helyett országosan gyűjtik azt, hogy az orvosok (akiket egyébként egyre kevésbé képeznek magisztrális gyógyszerrendelésre) mit szoktak felÃrni, de azt nem, hogy ezek a vényösszetételek miért, honnan erednek. EbbÅ‘l lenne az új, modern FoNo?
Â
A gyógyszerhiányok kérdésköre is sokszor megoldatlan…
Nem új jelenség, mindig is voltak! A Â’80-as évek elején azért, mert „dollár-elszámolású” gyógyszert az akkori Minisztérium csak kisebb kontingensekben engedett behozni. Ha valaki rosszul határozta meg, hogy mennyi kell majd, akkor nem volt megoldás, akár egy nemzeti katasztrófa, nem lehet orvosolni. KésÅ‘bb ezt az idÅ‘nként túlzóan restriktÃv gyógyszertámogatási politika helyettesÃtette. Majd jöttek a tenderek. Ha a nyertes mégsem tudta ellátni az országot, akkorÂ… vagy megint itt a nemzeti katasztrófa vagy idehaza nem engedélyezettet helyette. (Tényleg, miért is vannak szigorú szabályai a gyógyszer-engedélyezésnek, ha aztán – hiányt elkerülendÅ‘ – bárhonnan bármit behozunk helyette?) Persze vannak „objektÃv” gyógyszerhiányok is, például amikor üzleti okokból a cégek felvásárolják egymást, a termelést egy-két helyre koncentrálják, annak minden következményével együtt. Jó, ha tudjuk: Európában alig van hatóanyaggyártás, elszervezték a harmadik világba (Ãgy üzletileg rentábilisabb), ott úgy tesznek, mintha GMP-szerint gyártanának, aztán idÅ‘nként kiderül, hogy nem, s lehet kivonni a gyógyszereket. Csak örülni tudok annak, hogy az OGYÉI egyre többször jelzi honlapján, hogy adott gyógyszerhiány magisztrális gyógyszerkészÃtéssel is elhárÃtható!
Â
A gyógyhatású termékek, étrend-kiegészÃtÅ‘k dömpingjével találkozunk a reklámokbanÂ…
És nemcsak a reklámokban, hanem a gyógyszertárakban is! Hála az EU szabályozásának! Mindez számos kérdést felvet. EbbÅ‘l éljenek a gyógyszerészek? Kérdéseink lehetnek az ásványi anyagokkal, a vitaminokkal kapcsolatban is: tudjuk, hogy ha kevés, az is rossz, de ha sok, az is! Nemrég például egy klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a napi szükségletnél több E-vitamin és szelén bevitele nem hogy csökkentené, de növeli a prosztatarák kockázatát. A vizsgált készÃtménnyel azonos (nagy) mennyiségeket tartalmazó étrend-kiegészÃtÅ‘k Magyarországon forgalomban vannak. Más „étrend-kiegészÃtÅ‘krÅ‘l” pedig gyakran nem világos, hogy mit és miért egészÃtenének kiÂ…
Â
Hogyan látja, az elmúlt 25 év kihÃvásaira hogyan reagált a kamara?
A kamara úgy reagált, ahogy lehetett. Hogy csak néhány példát kiemeljek, nagyon jó, hogy a kamarai egyetértéssel bevezették a gyógyszerészhányad növelését a patikatulajdonlásnál.
De emlÃthetem a graduális és továbbképzéssel kapcsolatos műhelymunkát is. Nagy szükség volt erre, mert sajnálatos módon a kollégák nem olvassák a szaksajtót, továbbképzést megoldották távoktatással, és mi megelégszünk ezekkel a „távoktatási gyorstalpalókkal”! Ez is kell, de pl. a Gyógyszerészet olvasásakor elgondolkozom, hogy az ott leÃrtak miért, mikor lehetnek fontosak, a távoktatás esetében pedig csak a kész kérdésre keresem meg a kész választ. Nem ugyanaz! (Más: gyakran különféle cégek szerveznek tanfolyamokat – ahol érdekes módon a szervezÅ‘ cég termékei kerülnek leggyakrabban emlÃtésre.) De arra is választ kéne találni, vajon képezik-e akár a graduális vagy posztgraduális képzés során a gyógyszerészt, hogy az étrend-kiegészÃtÅ‘kkel kapcsolatban felvetett kérdésekben tisztán lásson? S ha tisztán lát, mit tegyen?
Úgy látom, a kamara vezetÅ‘inek egyrészt tudnia kell lépnie akkor, amikor etikátlánságot tapasztal, hiszen ez idáig fel se merült, hogy történik valami azokkal a kollégákkal, akik az emlÃtett marketingfogásokat alkalmazzák. Másrészt az oktatás területén kéne erÅ‘södni, itt a liberalizáció idején sok visszáság fordult elÅ‘. Például az egyik egyetem liberális közgazdászokat hÃvott elÅ‘adni, ahol megmagyarázták a gyógyszerészeknek, miért jó, ha nem patikatulajdonosok. Ilyenkor fel kellene tudni lépni. Két kulcsszót érzek: oktatás és etika. Az oktatásnak nemcsak tudományos része van, hanem etika is.
Én azért is vállaltam munkát a kamara szakmai bizottságában, mert éreztem, idÅ‘nként hallgatnak rám, és lehet javÃtani a helyzeten, meg lehet oldani a felmerülÅ‘ kérdéseket, még ha csak apró lépésekkel jutunk csak elÅ‘bbre. Igaz, egyelÅ‘re több a kérdés, mint a válasz. Azonban, ha kérdezünk, talán lesznek válaszok, mÃg ha nem kérdezünk, biztosan nem lesznek!
Â
B. Zs.
fotó: pharmaconnect.eu