2017. január 1. mĂ©rföldkĹ‘ a hazai gyĂłgyszerĂ©szet törtĂ©netĂ©ben: az Ăşj Ă©v kezdetĂ©tĹ‘l már csak gyĂłgyszerĂ©szek Ă©s többsĂ©gi gyĂłgyszerĂ©szi tulajdonban lĂ©vĹ‘ gazdasági társaságok működtethetnek közforgalmĂş gyĂłgyszertárat. Ez a szemĂ©lyi joghoz tapadĂł jogkörök Ă©s a gyĂłgyszertárak tulajdonlásával kapcsolatos elĹ‘Ărások hatĂłsági kontrolljának decemberi megteremtĂ©sĂ©vel egyĂĽtt – ami az elmĂşlt Ă©vekben egymásra Ă©pĂĽlĹ‘ modellkorrekciĂłs intĂ©zkedĂ©sek zárĂł akkordjának tekinthetĹ‘ – a negyedszázadnál is hosszabb rendszerváltĂł folyamat vĂ©gĂ©re tesz pontot: a gyĂłgyszerĂ©szek Ăşjra szabad hivatásgyakorlĂłvá váltak szakmailag Ă©s egzisztenciálisan egyaránt.
Ezt a szabadságot sok elĹ‘dĂĽnk szerette volna már az 1950-es államosĂtás Ăłta, Ă©s sokan dolgoztak azĂ©rt, hogy megvalĂłsuljon. Voltak, akiknek a politika korábbi determináltsága miatt Ă©vtizedekig esĂ©lyĂĽk sem volt erre, de „tudták, hogy mit kell tenni Ă©s tettĂ©k, amit lehetett”. Köszönettel emlĂ©kezĂĽnk mindazokra, akik az államosĂtás után egy percre sem adták fel, Ă©s köszönetet mondunk azoknak is, akik a rendszerváltĂł folyamat cikk-cakkjaiban sem feledtĂ©k, hogy hivatásunk mindig is szabad polgári hivatás volt. KĂĽlön is köszönet illeti mindazokat, akik politikai döntĂ©shozĂłkĂ©nt vagy hatĂłsági vezetĹ‘kĂ©nt álltak ki a gyĂłgyszerĂ©szek mellett, Ă©s azokat is, akik kamarai keretek között vĂ©geztĂ©k Ă©s vĂ©gzik szakmai Ă©rdekvĂ©delmi feladataikat.
A szabadság a kĂvánt tett megvalĂłsĂtásának lehetĹ‘sĂ©ge. LehetĹ‘sĂ©g arra, hogy azt tegyĂĽk, amit szeretnĂ©nk, Ă©s ehhez olyan körĂĽlmĂ©nyeket teremtsĂĽnk, amilyeneket megfelelĹ‘nek tartunk. LehetĹ‘sĂ©g, amellyel lehet Ă©lni Ă©s lehet nem Ă©lni. A szabadság persze soha nem korlátlan Ă©s a hivatásgyakorlĂł szabadsága is determinált. Szabadságunk nem az önĂ©rdek korlátlan Ă©rvĂ©nyesĂtĂ©sĂ©t szolgálja, hanem egy olyan eszköz, melynek cĂ©lja a beteg ember szolgálata – a gyĂłgyszerĂ©szi hivatás normája szerint.
A gyĂłgyszerbiztonságĂ©rt, az ellátásbiztonságĂ©rt Ă©s szolgáltatásainkĂ©rt, egyszĂłval a betegeinkĂ©rt a felelĹ‘ssĂ©get a gyĂłgyszerĂ©sz viseli. A felelĹ‘ssĂ©g Ă©rvĂ©nyesĂtĂ©sĂ©hez döntĂ©si szabadság kell. A szemĂ©lyi jog a szakmai, a többsĂ©gi tulajdon pedig a tulajdonosi döntĂ©seink fĂĽggetlensĂ©gĂ©t hivatott garantálni. MostantĂłl mindkettĹ‘ biztosĂtott: Ă©rvĂ©nyesĂtĂ©sĂĽk már csak rajtunk áll.
Szabadságunk kivĂvását persze nem mindenki egyformán Ă©li meg. Az elmĂşlt Ă©vtizedek vitái Ă©s a folyamatosan változĂł keretek mentálisan rengeteget kivettek belĹ‘lĂĽnk Ă©s voltak olyanok is, akik kĂ©telkedtek a rendszerváltĂł folyamat eredmĂ©nyes lezárásában. A mentális elfáradáson a mostanra kialakult rendszer stabilizálásával Ă©s megfelelĹ‘ jövĹ‘kĂ©p kidolgozásával lehet tĂşljutni, a kĂ©tkedĹ‘k „lelkĂ©t” pedig meg kell Ă©rtenĂĽnk, hiszen fenntartásaik törtĂ©nelmi tapasztalatokbĂłl fakadtak. És bátorĂtanunk is kell Ĺ‘ket, hiszen Ăşjra van jövĹ‘je a gyĂłgyszerĂ©szetnek, amelyben rájuk is szĂĽksĂ©g van.
A rendszerváltás lezárása egyben Ăşj kezdetet is jelent. Azt azonban nem jelenti, hogy már minden rendben van: a körĂĽlmĂ©nyeken is van mit javĂtani Ă©s a szabadsággal is meg kell tanulnunk egyĂĽtt Ă©lni. Az elkövetkezĹ‘ idĹ‘szak tehát nem a kialakult status quo Ĺ‘rzĂ©sĂ©t, hanem az ĂşjrakezdĂ©s elkötelezettsĂ©gĂ©t igĂ©nyli körĂĽlmĂ©nyeink alakĂtásában Ă©s szakmai tevĂ©kenysĂ©gĂĽnkben egyaránt: hosszĂş Ă©vtizedek után megint fĹ‘ feladatunkra, betegeink Ă©s a gyĂłgyszerre szorulĂłk minĂ©l teljesebb, lelkiismeretesebb ellátására koncentrálhatunk. Szabadon Ă©s felelĹ‘ssĂ©ggel.
Ezekkel a gondolatokkal kĂvánok minden gyĂłgyszerĂ©sznek sikeres, boldog Ăşj esztendĹ‘t!
Budapest, 2017. január 1.
Dr. Hankó Zoltán
elnök, Magyar Gyógyszerészi Kamara