2013. június 7-én, pénteken és 8-án szombaton a budapesti Hotel Arénában volt a XV. Magyar Gyógyszerész Napok konferencia.
A gyógyszerészek hagyományos szakmai tanácskozásának elsÅ‘ délelÅ‘ttjén, a gyógyszertári marketing került terÃtékre – miniszimpózium keretében.
Dr. Lakatos Péter a gyógyszertári marketing és logisztika szükségességérÅ‘l tartott gyakorlatias elÅ‘adást, majd dr. Bartus György az MGYK alelnöke, a gyógyszertári marketingtevékenységet keretek között tartó jogi szabályozást mutatta be. Dr. Horváth-Sziklai Attila az országos hivatal igazgatója a vitatható gyakorlatokból hozott szemelvényeket, amihez csatlakozva, dr. Sándor Csaba alelnök tartott tájékoztatót, a kamara marketing ad hoc bizottságának elmúlt fél évben elvégzett munkájáról. A miniszimpóziumot közel egyórás fórum zárta dr. Hankó Zoltán elnök moderálásával. A hozzászólók részben terminológiai kérdéseket vitattak meg, illetve különbözÅ‘ felvetések fogalmazódtak meg. Vita volt pl. a nem közfinanszÃrozott gyógyszerek árképzésérÅ‘l, a beszerzési ár alatti értékesÃtésrÅ‘l, az egységes hatósági gyakorlat hiányáról. A miniszimpóziumon elhangzott, hogy egy marketing-ajánlást lenne célszerű megfogalmazni, mely a betegelégedettség javÃtásával segÃtheti egy új marketing-szemlélet kialakulását.
A délutáni szekció dr. Zalai Károly főtitkár elnökletével az időskorúak gyógyszerbiztonságának kérdéseit tűzte napirendre. A dr. Székács Béla belgyógyász, geriáter, nefrológus professzor által tartott nagysikerű, sok praktikus adatot, információt tartalmazó nyitó előadást élénk szakmai eszmecsere követte. Az időskorra jellemző megváltozott gyógyszerhatás kapcsán, dr. Makkos Zoltán a Nyirő Gyula Kórház pszichiátere beszélt az időskorúak pszichiátriai betegségeiről, majd dr. Gelley András a Betegápoló Irgalmasrend - Budai Irgalmasrendi Kórházának gasztroenterológusa az időskori emésztőszervi zavarokról tartott előadást. Szünet után dr. Soós Gyöngyvér professzor asszony, az időseknél kialakuló gyógyszer-alkalmazási gondokról osztotta meg szakmai tapasztalatait a hallgatósággal, majd dr. Csóka Ildikó az időskori beteg-együttműködés problémáit, a kommunikációban rejlő lehetőségeket vette górcső alá. A pénteki szakmai programot az időskorúak gyógyszeres kezelésének patikai kérdéseiről szóló fórum zárta.
A konferencia szombaton dr. Szabó Sándor tiszteletbeli elnök és dr. Hankó Zoltán elnök moderálása mellett a gyógyszertár-tulajdonlás aktuális kérdéseivel és a Patikaalappal foglalkozott. Dr. Hankó Zoltán nyitotta meg a tanácskozást (köszöntÅ‘jét késÅ‘bb közöljük), majd dr. Szabó Sándor köszöntötte a konferencia résztvevÅ‘it. KiemelkedÅ‘ innovatÃv szakmai tevékenysége, a gyógyszerészet szakmai hagyományainak ápolása, a fiatal gyógyszerészek közösségének erÅ‘sÃtése, személyes példamutatása elismeréseként dr. Kárpátiné dr. Gangl Teréz a Pharmacia AlapÃtvány, Pro Pharmaciae dÃját vette át dr. Szabó Sándortól a kuratórium elnökétÅ‘l.
A délelÅ‘tti program elsÅ‘ elÅ‘adója dr. Horváth Zsolt miniszteri biztos (EMMI) volt, aki elmondta, hogy a kormány miért tartja fontosnak a gyógyszertárak többségi gyógyszerészi tulajdonba kerülését, valamint a jogszabályi rendelkezések betűinek és szellemiségének betartását. A patikaalap elÅ‘készÃtésének kormányzati felelÅ‘seként arról tájékoztatott, hogy a tulajdonrendezés eredményessége érdekében a jogi feltételek megteremtése mellett egy hosszú lejáratú, kedvezményes kamatozású hitelkonstrukció és a „tÅ‘keprogram” kidolgozására került sor. Ezeket Urbán Zoltán az MFB vezérigazgató-helyettese és Jávor László a Kisvállalkozás-fejlesztÅ‘ Pénzügyi Zrt. vezérigazgatója mutatta be. A miniszteri biztos elÅ‘adását, valamint Urbán Zoltán és Jávor László elÅ‘adás-vázlatát a honlapon hamarosan megjelentetjük. A három elÅ‘adás elhangzása után a nagyszámú hallgatóság kérdéseire a három elÅ‘adó közel egyórás terjedelemben válaszolt, majd dr. Sohajda Attila kamarai alelnök a tulajdonrendezéssel potenciálisan érintettek számára összegezte a patikaalap által megnyÃló lehetÅ‘ségeket.
Ebédszünet után a kétnapos rendezvény utolsó szakmai programja a gyógyszerészi kompetenciák fejlesztésével foglalkozott, dr. Sándor Csaba alelnök moderálásával. ElsÅ‘ként dr. Hankó Zoltán elnök tartott elÅ‘adást „A kompetenciarendezés fÅ‘bb állomásai” cÃmmel, melyben a 2007-ben kezdett kompetencia-rendezési program fÅ‘bb állomásait és eddigi eredményeit mutatta be. Ezt követÅ‘en prof. dr. Paál Tamás a magisztrális gyógyszerkészÃtés jövÅ‘beni lehetÅ‘ségeivel foglalkozott, különös tekintettel az uniós elÅ‘Ãrásokra. Dr. Bartus György kamarai alelnök a személyi jogos gyógyszerész kompetenciáinak jogszabályi megalapozottságát vizsgálta, majd dr. Brezanóczy Ferenc az MGYK Pest megyei szervezet elnöke „Gyógyszerészi és (szak) asszisztensi kompetenciák a patikaműködésben” cÃmmel a kompetencia-fejlesztés szakmai tartalmát elemezte.
A konferencia szervezÅ‘i úgy állÃtották össze a programot, hogy legyen lehetÅ‘ség a fórumokra és személyes egyeztetésekre is. A konferencia eredményes volt.
A konferencia keretei között szÃnvonalas fotókiállÃtás volt, ahol gyógyszerészek mutatták be alkotásaikat, pénteken este pedig az érdeklÅ‘dÅ‘k a Nosztalgia-vonattal GödöllÅ‘re utaztak, ahol megnézték a felújÃtott királyi várótermet és Kovács Kati koncerten vettek részt.
Â
Â
mgyk.hu