2023. szeptember 16-án Prof. Dr. Nikolics Károly halálának 23. évfordulóján egykori tanítványai emléknapot szerveztek Sopronban.
A tiszteletteljes megemlékezés Sopronban a Fő téren, a Nikolics emléktábla koszorúzásával kezdődött. Az emléktábla 2004-ben az „Arany Kígyó Alapítvány” szervezésében került a Patikamúzeum falára, amelynek megálmodója Nikolics Károly volt, és amelyet hű segítőivel dr. Domonkos Ottó múzeumigazgatóval és dr. Horváth Dénes soproni gyógyszerésszel közösen valósítottak meg. A koszorúzás alatt dr. Kövér Beáta gyógyszerész szépséges fuvolajátékát hallhattuk, Gluck Boldog lelkek táncát. Az alkalom egy hálaadás is volt egyben, visszatekintés a sok szakmai és emberi adományra, melyet Nikolics professzortól kaphatott a gyógyszerészet és a tanítványai.
A megemlékezést Dr. Kárpátiné dr. Gangl Teréz tartotta, aki történeti áttekintést adott a patikamúzeumról és a soproni patikákról. Időrendi sorrendbe sorakoztatta a város gyógyszertárait és azok helyváltoztatásait a középkortól napjainkig. Nikolics Károlynak a gyógyszerészet számos területe mellett fontos volt a gyógyszerésztörténet is. Az MGYT ilyen irányú szakosztályának a megalakulása is az ő elnöksége alatt jött létre.
A Patikamúzeumban dr. Kelemen István, a Soproni Múzeum történésze bemutatta azokat a tárgyakat, amelyek a „Fogadj örökbe egy patikai műtárgyat” program keretében, gyógyszerészek felajánlásaiból újulhattak meg. A helyi és környékbeli gyógyszerészek már több éve támogatják a Patikamúzeumot.
Az emléknap következő eseménye a 2023. június 6-án megnyílt „Soproni Múzeumnegyed” meglátogatás volt. A lenyűgöző Tűztornyot, a Storno-házat, a Tábornok- házat, valamint a Fabricius-házat magába foglaló, a felújítás során egybenyitott belső terekben átjárható a régmúlt és a jelen, a beltér és a csatlakozó zöldterület. Sopron kulturális gazdagságát élményszerűen mutatja be a negyed, melyben örömteli sétát tettünk.
A program közös ebéddel folytatódott a Storno-ház falai között a Generális étteremnek abban a helyiségében, melyet Sopron első gyógyszertáraként jegyeznek Ákosházy Sárkány Antal egykori alkimista műhelyeként. A teremben a csillagos égboltot megjelenítő mennyezeti freskó a múltat idézi. Meghallgattuk Prof. Dr. Nikolics Mária előadását a 400 éves Oroszlán Gyógyszertárról, mely a város második gyógyszertára volt, amelyet az államosításkor a Nikolics családtól vettek el.
Az emléknap lehetőséget adott a visszatekintésre, a feltöltődésre. Erőforrás volt a jelen feladatainak elvégzéséhez, a jövő tervezéséhez, hogy az a gyógyszerészet szakmai erősödését és a gyógyszerészek hivatásának méltó megújulását szolgálhassa.
G. T.
A mellékelt QR kód leolvasásával fél percre részesei lehetünk a rendezvénynek:
.
A „Fogadj örökbe egy patikai műtárgyat” program keretében, a gyógyszerészek
felajánlásaiból megújult műtárgyak
KÖNYVEK
Schemberger András orvosdoktor, Sopron főorvosa, pozsonyi származású; Jenában nyert orvosdoktori oklevelet. Javaslat az orvosi törvény előkészítésére.
Prodromus Juris Medici: Das ist Vor-Bereittung Des Medicinischen Rechts / aus Unterschidlichen vornehmen Autoribus zusammen getragen von Andreas Schaembergern. - Wiennerisch Neustatt [Wiener Neustadt]: Gedruckt von Johann Matthaeo Kny, 1690.
Furlani János András (felsenbergi), bölcseleti és orvosdoktor, Sopron város tiszti főorvosa.
Egyetlen munkája. Beszélgetések az új rákosi fürdőről. Három kénes forrás a rákosi domb oldalában. Latin ajánlással gr. galántai Esterházy János helytartósági tanácsoshoz. Collocutiones de novis Rakosiensium thermis. Examen physico medicum. Sopronii, 1738.
Kiss József gróf Széchényi Ferenc háziorvosa volt. Kérdés-felelet formájában íródott egészségtankönyv.
Egésséget tárgyazó katechismus vagy-is Kérdésekbe, és Feleletekbe foglaltt oktatás [...] minden nem-orvosnak [...] a' köz-népnek és az Oskolába járó Gyermekeknek számára / Kiss József. - 11. bőv. kiad. –Sopronyban: Szisz Klárának Ts. Kir. Privilegiált Nyomtató Műhelyében, 1796.
Zsolnay Sámuel orvosdoktor értekezés a skarlátról.
Dissertatio Inauguralis Medica de Scarlatina [...] / [...] submittit Samuel de Zsolnay Hungarus Soproniensis. –Viennae: Typis Math. Andr. Schmidt, 1816
Raics Sámuel, nagy-megyeri (?-1838)*. gyakorlóorvos Sopronban. Fizikai-orvosi tudományos értekezés az elektromosságról és terápiás felhasználásáról.
Dissertatio inauguralis physico-medica de electricitate eiusque usu therapeutico, quam [...] pro doctoris medici laurea rite obtinenda in [...] Universitate Vindobonensi publicae disquisitioni / submittit Samuel Raics de Nagy-Megyer, Hungarus Soproniensis [...]. –Viennae : Typis Antonii Pichler, 1819.
GENSEL-KÉP
2019-ben Gensel Ádám (1677–1720) európai hírű orvos, botanikus és meteorológus 18. században készült portréja újult meg Gyarmati András festőrestaurátor szombathelyi műhelyében. Kétoldalt életrajzi adatok. A régi városházán függött. A festményen ábrázolt természettudós egyébként a Patikamúzeumnak helyt adó épületben látta meg a napvilágot. Apja és nagyapja is patikusok voltak, apja a házban működő Fekete Elefánt gyógyszertárat vezette. Gensel előbb a soproni líceumban, majd a jénai egyetemen tanult. Hazatérve Sopronba a herceg Esterházyak orvosa lett, de mellette vármegyei tisztifőorvos is volt. Ő kezdett el foglalkozni az időjárási frontoknak az emberi szervezetre gyakorolt – sokszor nem éppen kellemes – hatásával.
A projekt a következő adományozók jóvoltából valósult meg: Ragasitsné dr. Susovits Erzsébet (Oroszlán Gyógyszertár), Ezüst Kehely Bt., Szebellédy Gyógyszertár Bt., Than Károly Patika Bt., Dr. Frank Judit és családja (Csorna).
SZENT DAMJÁN-KÉP
2022-ben Gyarmati András szombathelyi festőrestaurátor restaurálta a Szent Damjánt ábrázoló festmény. Az értékes 18. századi műalkotás dr. Kárpátiné Gangl Teréz gyógyszertárvezető és férje, dr. Kárpáti György háziorvos önzetlen támogatásának köszönhetően újulhatott meg.
A szentet gyógyszerészként bemutató kép egykor a várkerületi Arany Oroszlán patika szárnyas ajtaját díszítette párdarabjával, a Szent Kozmát mint orvost megörökítő festménnyel együtt. Az aranyozott keretbe foglalt, ovális alakú olajképek 1770 körül készültek. A hagyomány festményeket Dorffmaister Istvánnak (1729–1797) tulajdonítja, azonban az alkotó személyét még nem sikerült teljes bizonyossággal megállapítani.
Szent Damjánt és Kozmát az orvosok és sebészek, valamint a gyógyítás védőszentjeiként tisztelik. Keresztény orvosok voltak, 303-ban haltak vértanúhalált. Ábrázolásuk a Szent Koronán is megtalálható.
A Patikamúzeum az alábbiakra használta a gyógyszerészek támogatásait:
2018-ban és 2019-ben a Rotary Club Sopron által rendezett Jótékonysági Patika-koncerten befolyt adományokat, valamint a Magyar Gyógyszerészi Kamara Győr-Moson-Sopron Megyei Szervezete által két alkalommal nyújtott támogatást összesen öt, 17–19. századi nyomtatott könyv restaurálására, bekötésére fordítottuk. A könyvrestaurálási munkálatokat Fehrentheil Henriette végezte.