2023. szeptember 16-án Prof. Dr. Nikolics Károly halálának 23. évfordulóján egykori tanítványai emléknapot szerveztek Sopronban.
A tiszteletteljes megemlékezés Sopronban a Fő téren, a Nikolics emléktábla koszorúzásával kezdődött, ami 2004-ben az „Arany Kígyó Alapítvány” szervezésében került a Patikamúzeum falára. A múzeum megálmodója Nikolics Károly volt, amelyet hű segítőivel, dr. Domonkos Ottó múzeumigazgatóval és dr. Horváth Dénes soproni gyógyszerésszel közösen valósítottak meg. A koszorúzás alatt dr. Kövér Beáta gyógyszerész szépséges fuvolajátékát hallhattuk, Gluck Boldog lelkek táncát játszotta. Az alkalom hálaadás is volt egyben, visszatekintés arra a sok adományra, amelyet Nikolics professzortól kaphatott a gyógyszerészet és a tanítványai.
A megemlékezést Dr. Kárpátiné dr. Gangl Teréz tartotta, aki történeti áttekintést adott a patikamúzeumról és a soproni patikákról. Időrendi sorrendbe sorakoztatta a város gyógyszertárait és azok helyváltoztatásait a középkortól napjainkig. Nikolics Károlynak a gyógyszerészet számos területe mellett fontos volt a gyógyszerésztörténet is. Az MGYT ilyen irányú szakosztályának a megalakulása is az ő elnöksége alatt jött létre.
A Patikamúzeumban dr. Kelemen István, a Soproni Múzeum történésze bemutatta azokat a tárgyakat, amelyek a „Fogadj örökbe egy patikai műtárgyat” program keretében, gyógyszerészek felajánlásaiból újulhattak meg. A helyi és környékbeli gyógyszerészek már több éve támogatják a Patikamúzeumot.
Az emléknap következő eseménye a 2023. június 6-án megnyílt „soproni múzeumnegyed” meglátogatása volt. A lenyűgöző Tűztornyot, a Storno-házat, a Tábornok- házat, valamint a Fabricius-házat magába foglaló, a felújítás során egybenyitott belső terekben átjárható a régmúlt és a jelen, a beltér és a csatlakozó zöldterület. Sopron kulturális gazdagságát élményszerűen mutatja be a negyed, melyben örömteli sétát tettünk.
A program közös ebéddel folytatódott a Storno-ház falai között a Generális étteremnek abban a helyiségében, melyet Sopron első gyógyszertáraként jegyeznek Ákosházy Sárkány Antal egykori alkimista műhelyeként. A teremben a csillagos égboltot megjelenítő mennyezeti freskó a múltat idézi. Meghallgattuk Prof. Dr. Nikolics Mária előadását a 400 éves Oroszlán Gyógyszertárról, mely a város második gyógyszertára volt, amelyet az államosításkor a Nikolics családtól vettek el.
Az emléknap lehetőséget adott a visszatekintésre, a feltöltődésre. Erőforrás volt a jelen feladatainak elvégzéséhez, a jövő tervezéséhez, hogy az a gyógyszerészet szakmai erősödését és a gyógyszerészek hivatásának méltó megújulását szolgálhassa.
G. T.