A Kecskeméten kezdett, Győrben, Pécsett és Egerben folytatódott fórumsorozat záró állomása Budapesten a XI. kerületi önkormányzat tanácstermében zárult szeptember 24-én, budapesti és Pest megyei gyógyszerészek részvételével.
A helyi önkormányzatot dr. Hoffmann Tamás polgármester, dr. Kóti Tamás a XI. kerületi szakrendelő főigazgatója és Gyorgyevics Miklós a Szociális és Egészségügyi Bizottság elnöke képviselte. Az Egészségügyért Felelős Államtitkárság részéről dr. Mészáros János kabinetfőnök, a Kamara képviseletében
dr. Hankó Zoltán elnök vett részt a rendezvényen.
A moderátorok dr. Hetényi László budapesti és dr. Brezanóczy Ferenc Pest megyei kamarai elnök voltak.
Dr. Hetényi László köszöntötte a résztvevőket, majd
dr. Hoffmann Tamás polgármester tartott rövid vitaindítót. Elmondta, hogy a kezdeményezést fontosnak tartja. Újbudán eddig is volt együttműködés, és ennek részleteiről a résztvevők akár dr. Hetényi László budapesti kamarai elnöktől is tájékozódhatnak, aki egyébként a kerületben lakik. Újbuda önkormányzata a gyógyszertári ügyelet finanszírozásához hozzájárul.
Dr. Mészáros János kabinetfőnök azzal kezdte vitaindítóját, hogy amint az első alkalommal, úgy a sorozat záró eseményén is szeretett volna dr. Zombor Gábor államtitkár részt venni, azonban a Parlamentben még nem fejeződtek be az aznapi szavazások, amelyeken jelen kell lennie. A mondás szerint „az orvos a gyógyszerész nélkül félkarú óriás”, amit ő a saját életében is megtapasztalt, hiszen ő orvos, a felesége pedig gyógyszerész. A 2010-ben megkötött együttműködési megállapodásról szólva megemlítette, hogy annak az első eredménye a 2010 augusztusában meghirdetett patikalétesítési moratórium, majd a gyógyszer-gazdaságossági törvény 2011. januári módosítása volt. A tulajdonosi program végig vitelére a kormány elkötelezett. Kiemelte, hogy a Semmelweis-terv részletesen foglalkozik a gyógyszerészek által ellátandó feladatokkal, melyhez a gyógyszertárnak egészségügyi ellátó helyként kell működni. Fontos, hogy a gyógyszerész rangja, presztízse és társadalmi státusza helyreálljon, és azt a tudást is használja, amelynek a birtokában van. Míg az orvos társadalmi kapcsolatai a kórházakban, rendelő intézetekben természetes módon alakulnak, addig a gyógyszerellátás sajátosságai miatt erre a gyógyszerésznek kevés lehetősége van. Ezért tudatos építkezés szükséges. Komoly lehetőséget jelent a gyógyszerészi gondozás tömegesítése és mélyítése, a kompetencia-fejlesztés, az Egészségfejlesztési Irodákkal való együttműködés és az önkormányzatok közreműködésével 2014 végén induló gazdaságfejlesztési programokba való bekapcsolódás. A Kamarával korábban kialakult eredményes együttműködés legújabb példája a pénztárgépek cseréjéhez nyújtott állami támogatás lehívhatóságának augusztus végi megteremtése. Az államtitkárság jónak tartaná, ha az országosan jó együttműködés „lecsurogna” a megyei önkormányzatok és a Kamara, illetve a települési önkormányzatok és a gyógyszertárak közötti kapcsolatokra is.
dr. Kóti Tamás a kerületi szakrendelő főigazgató főorvosa hozzászólásában elsősorban a gyógyszerész és az orvos közötti együttműködés szakmai lehetőségeit elemezte és javaslatot tett arra, hogy a helyi háziorvosi klub életébe a gyógyszerészek is kapcsolódjanak be. A szakmai konzultációk ugyanis hatékonyabb betegellátást eredményeznek. Dr. Hankó Zoltán vitaindítójában elsősorban az előző fórumokon elhangzott felvetésekből és javaslatokból ismertetett néhányat, biztatva a jelenlévőket hasonlóak megfogalmazására.
A vitában – melynek moderátora dr. Brezanóczy Ferenc Pest megyei elnök volt – a felszólalók egy része azt szorgalmazta, hogy a kezdeményezés jusson el a kistelepülésekre is, mert ott gyakori, hogy a gyógyszerészt a polgármester még mindig kiskereskedőnek tekinti. Volt, aki azt tette szóvá, hogy az önkormányzat megszüntette a patika előtti parkolót, más pedig a helyi sajtóban való egészségnevelési, tájékoztatási célú megjelenések lehetőségét kérte. Ha a gyógyszertár önkormányzati ingatlanban működik, pl. a fűtés nem mindig választható le és a szükséges fejlesztések szervezése is nehézkes. Dr. Dedinszky Csabáné javasolta, hogy a Kamara legyen az egészségügyi bizottságok üléseinek állandó meghívottja.
A felvetésekre adott válaszok sorában dr. Mészáros János kabinetfőnök kifejtette, hogy az egészségpolitika azt szeretné, ha a gyógyszerész a helyi közösségekben példakép lehetne az életmódjával, és fizikálisan is jelen lenne a közösség életében. „A gyerekek is követik a jó szülő példáját”. A bérleti joggal kapcsolatos problémák rendezése nem az EMMI hatásköre, de egy együttműködési keretrendszer kialakítására javaslat készíthető. A fórum végén dr. Mészáros János és dr. Hankó Zoltán jelezték: közös cél, hogy a fórumsorozat lezárását és a tapasztalatok feldolgozását követően közös ajánlás készüljön az önkormányzatoknak és a gyógyszerészeknek.
mgyk.hu