Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2014. szeptember 10.
Önkormányzatok és gyógyszertárak - mgyk.hu

Fórumsorozat kezdődött 2014. szeptember 9-én este az önkormányzatok és a gyógyszertárak közötti kapcsolatépítés jegyében Kecskeméten. A fórumon részt vett és beszédet mondott dr. Zombor Gábor államtitkár.

A gyógyszerészet új modelljének építése során eljutottunk oda, hogy érdemben elkezdődhet az önkormányzatok és a gyógyszertárak közötti kapcsolatépítés is. Ezért szeptember 9-én este Kecskeméten az Önkormányzat dísztermében gyógyszerészi fórumra került sor. A fórumon megjelent és beszédet mondott dr. Zombor Gábor államtitkár, Szemereyné Pataki Klaudia kecskeméti alpolgármester asszony, aki dr. Zombor Gábor államtitkárrá kinevezése óta ellátja a polgármesteri teendőket is, Engert Jakabné, Kecskemét MJV Közgyűlése Szociális, Egészségügyi és Ifjúsági Bizottságának társelnöke, valamint jelen volt dr. Mészáros János az Egészségügyért Felelős Államtitkárság kabinetfőnöke és több önkormányzati képviselő is. Kamarai részről dr. Kőhalmi Józsefné Bács-Kiskun megyei elnök és dr. Hankó Zoltán tartott vitaindítót, a kamara országos vezetésének képviseletében jelen volt dr. Sándor Csaba alelnök, a kecskeméti és Bács-Kiskun megyei gyógyszerészek közül kb. ötvenen jelentek meg.   

Alpolgármester asszony köszöntőjében indokoltnak tartotta a gyógyszerészekkel való kapcsolatfelvételt. Emlékeztetett, hogy az önkormányzat már sok civil szervezettel létesített intézményesített kapcsolatot, ugyanakkor a köztestületi gyógyszerészkamarával ilyen együttműködés még nincs. Kifejtette: biztos abban, hogy ez az önkormányzatoknak és a gyógyszerészeknek is előnyös lesz.

Dr. Zombor Gábor államtitkár szólt arról, hogy a kamara és a kormány közötti jó munkakapcsolatot célszerű a területi kamarai szervezetek és az önkormányzatok közötti együttműködésre is kiterjeszteni. A Kecskeméten indult fórumsorozat célja a gyógyszerészek bevonása az önkormányzatok munkájába. Felidézte, hogy az elmúlt években igen jelentős változásokra került sor a gyógyszerellátás jogi környezetében. A gyógyszertár-létesítés újra szükséglet alapú, a gyógyszerellátás felelőse a személyi jogos gyógyszerész és 2017-től valamennyi gyógyszertár többségi gyógyszerészi tulajdonban működik. A gyógyszerellátás gazdasági feltételeinek a stabilizálását is célozta a generikus helyettesítés és a szolgáltatási díj bevezetése, valamint a kisforgalmú gyógyszertárak működési célú támogatásának a megerősítése. Már előadásában szóba hozta, majd a konzultáció során is megerősítette: támogatja a gyógyszertári ügyeletek problémájának rendezését és a gyógyszertárak gazdasági működőképességét segítő lépéseket. Úgyszintén feladat a patikaalap szabályozásának pontosítása és a hitel kamatterhének csökkentése.

Engert Jakabné, Kecskemét MJV Közgyűlése Szociális, Egészségügyi és Ifjúsági Bizottságának társelnöke vitaindítójában érdemi együttműködést tartott fontosnak. A helyi egészségügyi ellátás szervezésével kapcsolatos ügyekbe, az önkormányzatok szociális szolgáltatásainak szervezésébe a gyógyszertárak jobban bevonhatók. Különösen fontos lehet a helyi népegészségügyi programokban való részvételünk és az ifjúság felvilágosítása a gyógyszerhasználat kockázatairól, továbbá a gyógyszerészek társadalmi felelősségvállalását több önkormányzati területre ki lehet szélesíteni.

Dr. Kőhalmi Józsefné fontosnak tartotta az önkormányzatok és a gyógyszertárak kapcsolatépítésének intézményesítését, dr. Hankó Zoltán pedig kifejtette: azért is fontos a területi szervezetek és az önkormányzatok együttműködésének a kialakítása, mert jelenleg a megoldatlan helyi problémák közvetlenül az országos politikai intézményekhez és a kamara országos szervezetéhez kerülnek, pedig ezeket a helyi szereplők bevonásával lehet csak jól megoldani.

A konzultáció során a gyógyszerellátás jelenlegi nehézségeivel kapcsolatos felvetések éppúgy elhangzottak, mint az önkormányzatokkal való együttműködést erősítő konkrét javaslatok.


A következő hetekben Győrben, Egerben, Pécsett és Budapesten is sor kerül hasonló megbeszélésekre, a fórumsorozat végén pedig a kamara ajánlást kíván megfogalmazni az önkormányzatok és a kamara közötti együttműködés kereteire.

 

mgyk.hu

 

Sajtószemle

Tanácskoztak a gyógyszerészek - baon.hu

 

Galéria

Önkormányzatok és gyógyszertárak - mgyk.hu
Dr. Zombor Gábor

Önkormányzatok és gyógyszertárak - mgyk.hu 
Szemereyné Pataki Klaudia
kecskeméti alpolgármester
 
Önkormányzatok és gyógyszertárak - mgyk.hu
Engert Jakabné
 
 
Önkormányzatok és gyógyszertárak - mgyk.hu
Dr. Kőhalmi Józsefné és dr. Hankó Zoltán
 
Önkormányzatok és gyógyszertárak - mgyk.hu
A képviselők és gyógyszerészek egy csoportja
2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél