A vĂĄndorgyĹąlĂŠs „hivatalos” megnyitĂĄsĂĄra, pĂŠntek reggel megtelt az elĹadĂłterem. Az ĂśsszejĂśvetel dr. HankĂł ZoltĂĄn ĂŠs dr. SĂźle AndrĂĄs kĂśszĂśntĹ szavaival vette kezdetĂŠt, majd Meretei Barbara, „GerenĂĄciĂłk egyĂźttĂŠlĂŠse a munkahelyen” cĂmmel tartott elĹadĂĄst. A moderĂĄtor dr. TĂĄtrai Tibor volt, aki hangsĂşlyozta, hagyomĂĄnyteremtĹnek szĂĄnjĂĄk, hogy kĂźlsĹs elĹadĂłk kĂśzremĹąkĂśdĂŠsĂŠvel tegyĂŠk szĂnesebbĂŠ a konferenciĂĄt.
Dr. HankĂł ZoltĂĄn kĂśszĂśntĂśtte a rĂŠszvevĹket, majd kiemelte, hogy a konferencia cĂŠlja a kompetencia-fejlesztĂŠs kĂŠrdĂŠseinek mevitatĂĄsa. Dr. SĂźle AndrĂĄs elmondta, hogy a kompetencia fejlesztĂŠse a KKTSZ szĂĄmĂĄra fontos, noha a FB-kommentek egy rĂŠsze azt javasolja, hogy inkĂĄbb az alapvetĹ problĂŠmĂĄkat kĂŠne rendbe tenni, valakinek mĂŠgis el kell kezdeni a kompetencia kĂŠrdĂŠsekkel foglalkozni.
A kĂśszĂśntĹk utĂĄn Meretei Barbara, a Crow Group kutatĂłja, oktatĂł, tanĂĄcsadĂł „GerenĂĄciĂłk egyĂźttĂŠlĂŠse a munkahelyen” cĂmmel tartott elĹadĂĄst. ElĹre bocsĂĄtotta, hogy „nem volt mĂŠg olyan idĹszak, amelyben ilyen sok generĂĄciĂł egyĂźtt lĂŠtezett volna a tĂśrtĂŠnelemben. NĂŠgy generĂĄciĂł van jelen most a munkaerĹpiacon – a boomer, az X a Millennial ĂŠs a Z – tehĂĄt a kĂśztĂźk lĂŠvĹ szakadĂŠk is nagyobb, ĂŠs ez tĂśbb konfliktusforrĂĄst is jelent.”
Egy generĂĄciĂłt az a szociokulturĂĄlis kĂśrnyezet hatĂĄroz meg, amiben felnĹ 1-12 ĂŠves korĂĄig. Ez a „szemĂźveg”, amin keresztĂźl lĂĄtni fogja a vilĂĄgot, ĂŠs ez kĂźlĂśnbĂśzĹ tapasztalatokat ĂŠs ĂŠrtĂŠkrendet hoz lĂŠtre.
 Az elĹadĂł elsĹkĂŠnt a munkĂĄhoz valĂł hozzĂĄĂĄllĂĄs kĂźlĂśnbĂśzĹsĂŠgĂŠt mutatta be. A fiatalabbak szĂĄmĂĄra ĂĄltalĂĄban fontosabb a pĂŠnz, mint a hivatĂĄs. Ez a generĂĄciĂł gyakran hĂłnaprĂłl hĂłnapra ĂŠl, tart a munkanĂŠlkĂźlisĂŠgtĹl, ĂŠs a megĂŠlhetĂŠs bizonytalansĂĄga miatt kitolja a csalĂĄdalapĂtĂĄs idejĂŠt is – vagyis Ĺk sokkal inkĂĄbb a mĂĄban ĂŠlnek. A felmĂŠrĂŠsekbĹl az is kiderĂźl, hogy – mĂg az idĹsebbek dĂśntĹ tĂśbbsĂŠge egyetĂŠrt –, a fiataloknak csak egy kisebb rĂŠsze vallja, hogy „a pĂŠnz ĂŠs materiĂĄlis ĂŠrtĂŠkek eszkĂśzĂśk az ĂŠlethez, ĂŠs annak jĂĄrnak, aki megfelelĹen megdolgozott ĂŠrte”. EllentĂŠtben felmenĹikkel, Ĺk viszont a fontosabb pĂŠnzĂźgyi dĂśntĂŠseiket mĂĄr ifjĂş korukban meghozzĂĄk.
Az idĹsebbek, a boomerek ĂŠs az X generĂĄciĂł, velĂźk szembeĂĄllĂtva pedig az ĂŠvezredvĂĄltĂĄst megelĹzĹ kĂŠt ĂŠvtizedben ĂŠs a kĂŠsĹbb szĂźletett fiatalok kĂźlĂśnbĂśznek a stresszel valĂł megkĂźzdĂŠs stratĂŠgiĂĄiban is. A kutatĂł szerint „egyik sem jobb mĂłd, mint a mĂĄsik: az idĹsebbek megkĂźzdenek a stresszel, a fiatalabbak inkĂĄbb ’kitoljĂĄk’ az ĂŠrzelmeiket”, de az biztos, hogy „sok stresszfaktor van a fiatalok ĂŠletĂŠben.” Az idĹsebbek szĂĄmĂĄra ez jĂłval kisebb megterhelĂŠst jelent, hiszen ez „termĂŠszetes” volt a munkahelyĂźkĂśn. Az „ĂŠrzelmi inkontinencia” kĂźlĂśnbsĂŠgei ezen a tĂŠren is megjelennek.
Munkaetikai kĂŠrdĂŠs a felelĹssĂŠgvĂĄllalĂĄs. A pozĂciĂłt ĂŠs a vele jĂĄrĂł kompetenciĂĄkat, felelĹssĂŠget nagyon szeretnĂŠk a fiatalok, de alapjĂĄban vĂŠve kerĂźlik. Ărnyalja a kĂŠpet, hogy a fiatalok ĂŠnkĂŠpe alapjĂĄban vĂŠve pozitĂv; fontosnak tartjĂĄk magukat, ĂŠrtĂŠkrendjĂźk individualista. EzĂŠrt nehezen mĂŠrik be, hogy ha hiba van, mi abban az Ĺ felelĹssĂŠgĂźk. Tapasztalati tĂŠny, hogy a fĹnĂśkeikkel ĂŠs a munkatĂĄrsaikkal szembeni elvĂĄrĂĄsaik viszont nagyok.
Az Y-ok ĂŠs a Z-k tĂśbb idĹt tĂśltenek munkĂĄval, de kevĂŠsbĂŠ hatĂŠkonyak. Meretei Barbara szerint ez azĂŠrt van, mert mĂĄskĂŠpp dolgozik az agyuk, kevĂŠsbĂŠ tudnak fĂłkuszĂĄlni, 6-8 perc utĂĄn mĂĄr kimerĂźl a figyelmĂźk. KĂźlĂśnben is: a munka kevĂŠsbĂŠ az identitĂĄsuk rĂŠsze.
Azt szeretik, ha a munkatevĂŠkenysĂŠg „fluid,” nincs hatĂĄrozott kezdete ĂŠs vĂŠge, kĂśzben pedig lehet mĂĄst csinĂĄlni, ezĂŠrt tĂśkĂŠletes megoldĂĄs szĂĄmukra a home office. A boomer viszont nem egy munkahelyvĂĄltĂł tĂpus. SokĂĄig kibĂrja a nem megfelelĹ viszonyokat is, hiszen ĂŠlete nagy rĂŠszĂŠt ilyenek kĂśzĂśtt tĂśltĂśtte. A fiatalok munkahelyvĂĄlasztĂĄsĂĄt megkĂśnnyĂti, hogy sok cĂŠg versenyez ĂŠrtĂźk.
A munkahelyi lĂŠgkĂśr ĂŠs a kapcsolatok szempontjĂĄbĂłl kritikus a tisztelethez valĂł viszony. Az idĹsebbeknek sajĂĄt teljesĂtmĂŠnyĂźkkel szemben is nagyon magasak az elvĂĄrĂĄsaik – ezt a fiatalokkal szemben is gyakoroljĂĄk. MegkĂvĂĄnjĂĄk a tiszteletet teljesĂtmĂŠnyĂźk, az addigi szakmai tapasztalataik alapjĂĄn. Ăgy ĂŠrzik, hogy Ĺk mĂĄr „letettek az asztalra valamit”, kiĂŠrdemlik az elismerĂŠst, a fiatal viszont azt gondolja, hogy „ĂŠn azt tisztelem, aki ezt elĂŠrte nĂĄlam”.
Az eltĂŠrĹ elvĂĄrĂĄsok mellett kĂźlĂśnbĂśzik a generĂĄciĂłk motivĂĄciĂłs bĂĄzisa is. A fiatal Ăśnmaga szeretne maradni a munkĂĄban is, ĂŠs fontos neki, hogy a munka egyensĂşlyban legyen az ĂŠlete mĂĄs terĂźleteivel. MotivĂĄlĂł tĂŠnyezĹ szĂĄmĂĄra az Ăşj inger, az izgalom; ezĂŠrt pĂśrgeti a tik-tokot ĂŠs mĂĄs kĂśzĂśssĂŠgi oldalakat. A sok inger idĹvel fĂźggĹsĂŠget alakĂt ki bennĂźk.
A Millennial ĂŠs a Z generĂĄciĂł motivĂĄciĂłjĂĄban olyan Ăşjnak mondhatĂł elemek is megjelentek, mint az Ăźzleti ĂŠlettel ĂŠs ĂĄltalĂĄban a kapitalizmussal szembeni kritika. MegfogalmazzĂĄk, hogy nem akarnak rĂŠszt venni a versenyben, nem akarnak tĂśbbet dolgozni. De ilyen Ăşj elem a kĂśrnyezetvĂŠdelem, tĂĄrsadalmi Ăźgyek felkarolĂĄsa is.
MiĂŠrt nehĂŠz egymĂĄs megĂŠrtĂŠse? – tette fel vĂŠgĂźl a kĂŠrdĂŠst az elĹadĂł. A realitĂĄsok azt mutatjĂĄk, hogy nem ĂŠrdemes elvĂĄrni, hogy a fiatal gondolkozzon azon, miĂŠrt fontos megĂŠrteni az idĹsebbeket. Az idĹsebbek tapasztalata viszont hasznos lehet ahhoz, hogy Ĺk nyissanak. VĂŠgĂźl is az idĹsebbek ĂŠs a fiatalabbak is ugyanazokra a dologra vĂĄgynak, ĂĄmbĂĄr nem ugyanazok jelentik szĂĄmukra a biztonsĂĄgot, az elfogadĂĄst, a megbecsĂźlĂŠst, Sok kĂŠrdĂŠsre ĂŠs kommunikĂĄciĂłra van szĂźksĂŠg. BeszĂŠlgetni, kĂŠrdezni kell. Mindannyiunknak szĂźksĂŠge van a kapcsolĂłdĂĄsra.
(koncz)
FotĂł: MogyorĂłssy MĂĄrton