Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Nyomtatható változat
2013. december 16.
Rövidesen változik a gyógyszerárak hazai szabályozása - Jobbágyi Zsófia - Magyar Hírlap - 2013. 12. 16. (2. oldal)

Rövidesen változik a gyógyszerárak hazai szabályozása

Kis forgalmú patikáknak juttattak támogatást

Jobbágyi Zsófia

Újabb rendeletmódosítással puhítanák a vaklicitre vonatkozó szabályozást, s a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke, Hankó Zoltán szerint ez indokolt. Az elnök lapunknak elmondta, a tervezett változás olyan eredménnyel járhat, ami jó a betegnek, erősíti a gyógyszerellátás biztonságát, viszont nem okoz áremelkedést.

Társadalmi vitára bocsátotta a kormányzat a törzskönyvezett gyógyszerek és a különleges táplálkozási igényt kielégítő tápszerek tb-támogatásáról szóló rendeletmódosítást. A tervezett változtatások a gyógyszerellátás biztonságát segítenék a vaklicitre vonatkozó szabályok felpuhításával – adta hírül a minap a Weborvos. Mint ismert, a gyógyszercégek úgynevezett vakliciten versenyeznek, hogy készítményük bent maradjon vagy bekerüljön a társadalombiztosító által támogatott körbe. A mostani módosítás egyik lényege, hogy a jelenlegi tíz százalékról tizenötre szélesítenék a preferált ársávot, ennek köszönhetően nőhet a tb-körbe eső medicinák száma.

Lapunk megkereste Hankó Zoltánt, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökét, aki elmondta: a vaklicit eddigi szabályozása alkalmas volt arra, hogy erősítse a generikus versenyt, így csökkenhetett az érintett gyógyszerek ára, illetve a betegek és a társadalombiztosítás költségei is mérséklődtek. Szerinte viszont arra is figyelni kell, hogy a medicinák minősége garantált maradjon, továbbá a támogatással elérhető készítményekből az ellátást biztosítani lehessen. Hozzátette, a mostani, tervezett korrekciókat indokoltnak tartja. „A preferált sáv szélesítésének köszönhetően több olyan gyógyszer lehet forgalomban, amely azonos mértékű támogatásban részesül, s ez jó a betegeknek, ráadásul az ellátás biztonságát is erősíti, ugyanakkor nem okoz áremelkedést” – vélekedett.

Szintén a módosítás része, hogy bevezetnék a gyógyszerekre vonatkozó kedvezményezetti státust. Vagyis olyan hatóanyag esetében, melyből csak egy készítmény van a piacon, és alacsony a forgalma, továbbá a csökkentett ár miatt nem tudja megújítani a forgalomba hozatali engedélyt sem, a gyógyszer megkaphatja a jogosítványt. A procedúráért ráadásul nem is kellene fizetni. A rendelettervezet tíz új, innovatív készítmény befogadását is tartalmazza, például a műtét közbeni trombózis megelőzésére vagy a vesedaganat kezelésére szolgáló medicinákat.

Kiderült, hogy negyvenhárom kis forgalmú patika jutott összesen 20,3 millió forintos, működési célokra, például gyógyszerbeszerzésre fordítható támogatáshoz. A kedvezményt olyan üzletek kaphatták meg, amelyek az adott település gyógyszerellátását egyedül biztosítják, és a forgalmazásból származó bevételük – hatékony gazdálkodás mellett is – alacsony.

A támogatás éves keretösszegét a költségvetési törvényben határozták meg, a juttatást ezért minden alkalommal kérvényezni kell. Hankó Zoltán szerint az intézkedés nem új keletű, és indokoltnak tartja, mivel az nemcsak a gyógyszertár, hanem az általa ellátott kistelepülés érdekét is szolgálja.

 

Magyar Hírlap

2018-2025 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél