A 2017-ben elindított kezdeményezés folytatásaként idén is megrendezésre került a Pre-patikanap, amelynek célja a tavalyi patikanappal elindított „Gyógyszerészek szerepe az allergiás megbetegedések megelőzésében és kezelésében” című program értékelése volt.
Az EGIS Tudományos és Technológiai Központban május 15-én tartott Pre-patikanap megrendezését a gyógyszerészet népegészségügyi aktivitásának erősítése és hatékonyabbá tétele indokolta, valamint hogy értékeljék az elmúlt egy évet szakmai, szakmapolitikai és szervezési szempontból is azért, hogy a tapasztalatokat a következő programokban felhasználhassák.
Az elmúlt egy évben havi ütemezésben jelentek meg az egyes allergiás megbetegedésekkel kapcsolatos továbbképző közlemények a Gyógyszerészet című folyóiratban, ezzel párhuzamosan egy összefoglaló a teendőkről a Gyógyszerészi Hírlapban, a betegek széles tömegeihez eljutó Patika Magazinban, valamint a rendelkezésünkre álló online felületeken is. Az értékelésre workshop jelleggel került sor, a moderátorok prof. dr. Szökő Éva, az MGYT elnöke, a program szakmai koordinátora és dr. Hankó Zoltán, az MGYK elnöke voltak.
Az értékelések, illetve vitaindítók sorát prof. dr. Szökő Éva kezdte. Előadásában a pozitívumok említése mellett kitért arra is, hogy a betegek felé történő kommunikáció nem mindig volt kellően hatékony. Megfelelő kommunikáció nélkül nem érhetünk el célt – hangsúlyozta. Dr. Hankó Balázs a program szakmai koordinátora az MGYK Kompetencia Munkabizottságának vezetőjeként elmondta, jónak tartja a három szinten megjelenő cikksorozatot, ahogy a szervezést is, de úgy látja, nincs elég visszajelzés arra, hogy mennyi jutott el belőle a betegekhez. Ezt követte dr. Szarvasházi Juditnak, a Patika Magazin főszerkesztőjének a beszámolója, aki a szerkesztési szempontokból, illetve a lap és a honlapjuk látogatottságáról adott tájékoztatást. A továbbiakban dr. Zalai Károly és dr. Bunyevácz Zsuzsa számolt be a Gyógyszerészi Hírlap, illetve a Kamara honlapja népegészségügyi programban való részvételéről. Fári István hozzászólásában kiemelte, hogy a Patikanapnak a patikusok ünnepének kellene lenni, elsősorban a patikusok gondolkodását kell fejleszteni ezzel kapcsolatban. Hangsúlyozta továbbá a betegek felé történő kommunikációban az anyagiak fontosságát.
Ezt követően a cikksorozat elkészítésében részvevő szerzők közül dr. Sebők Szilvia, dr. Dér Péter és dr. Budai Kinga Anna jutottak szóhoz, majd dr. Hankó Zoltán olvasta fel dr. Csiri Ibolya főgyógyszerész, a program szervezési koordinátorának írásos beszámolóját.
A vitaindító előadásokat konzultáció követte. A hozzászólók több kérdést is említettek, például a gyógyszerészi gondozást, illetve a továbbképzés témakörét.
Végezetül dr. Hankó Zoltán összegezte az elhangzottakat: A visszaigazolásokból arra lehet következtetni, hogy „amit vállaltunk, azt tisztességesen végrehajtottuk” – mondta. Szakmai szempontból a programot magas színvonalúnak ítélte és egyben az előttük álló feladatra is kitért: mindazt, amit eddig kialakítottak, az eddiginél is jobb minőségben kell folytatniuk, illetve a gyógyszerészek számára a gyakorlatban jobban hasznosítható összegzéseket kell készíteniük. „Meg kell oldanunk, hogy a társadalomhoz címzett üzeneteink jobban eljussanak az érintettekhez” - hangsúlyozta. Ezt követően prof. dr. Szökő Éva zárszavával fejeződött be a konzultáció.
mgyk.gyh
Prof. dr. Szökő Éva
Dr. Hankó Balázs
Dr. Szarvasházi Judit
Dr. Sebők Szilvia
Dr. Dér Péter
Dr. Budai Kinga Anna