Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Magyar Gyógyszerészi Kamara Győr–Moson–Sopron Vármegyei Szervezete
Székhely: 9022 Győr,  Czuczor Gergely utca 18-24., III. em. 310. / Telefon: +36 305659701 / E-mail cím: gyor@mgykgyor.t-online.hu / Hivatali kapu címe: MGYKGYMS KRID 335611171 / Elnök: Dr. Pápai Zoltán
Nyomtatható változat
2023. december 03.
Tájékoztató a 2023. november 29-i elnökségi ülésről

A Magyar Gyógyszerészi Kamara Győr-Moson-Sopron Vármegyei Szervezete 2023. november 29-én elnökségi ülést tartott.

Jelen voltak: dr. Hollósi Zoltán, dr. Horváth-Hutás Tamás, dr. Kovács Péter, Kovácsné dr. Horváth Irén, dr. Pápai Zoltán, dr. Szabó Bálint János, dr. Szabó Gábor, dr. Törzsök Ágota, dr. Horváth Károly.

A napirendi pontok tárgyalása előtt dr. Pápai Zoltán köszöntötte az új összetételű elnökséget és sikeres együttműködést kívánt és kért az elnökségi tagoktól.

A jelenlévő elnökségi tagok röviden az alábbi sorrendben ismertették szakmai életútjukat: dr. Kovács Péter Sopronból érkezett a Lővér Patikából, dr. Szabó Bálint János a beledi Fenyő gyógyszertárban dolgozik, dr. Hollósi Zoltán a kapuvári dr. Lumniczer Sándor gyógyszertár személyi jogos gyógyszerésze, dr. Horváth-Hutás Tamás röviden összefoglalta a szakmai életútját, jelenleg a rábapatonai Althaea Gyógyszertárban dolgozik, dr. Szabó Gábor a győri Kardirex Gyógyszertár személyi jogos gyógyszerésze, dr. Törzsök Ágota a győr-ménfőcsanaki Borostyán Patika beosztott gyógyszerésze, Kovácsné dr. Horváth Irén a Phoenix-Pharma Zrt. győri Kereskedelmi Központjának az igazgatója. Befejezésként dr. Pápai Zoltán elmondta, hogy nyitott kamarát szeretne, ahol az elérendő célokat közösen határozzuk meg, fő célunk a független szakami gyógyszerészet megvédése, azokkal a problémákkal való foglalkozás amelyek nap mint nap felmerülnek.

Dr. Pápai Zoltán elnök a 2023. november 24-i területi elnökökkel kibővített országos elnökségi ülésről adott tájékoztatást. Az országos elnökségi ülés és TEÉ együttes üléséről szóló beszámoló előtt dr. Hollósi Zoltán a Benczúr Hotelben tartott szakmai napon elhangzott előadásokról tartott ismertetőt.

A szakmai napon kitüntetések átadására is sor került, ahol örömmel vettük tudomásul, hogy vármegyénkből Horváth Imréné sz.: Ősze Mária Rozália, a nagycenki Ezüsthárs dolgozója Kiváló Gyógyszertári Asszisztensi Díjban részesült, amelyhez az elnökség külön is gratulál a kolléganőnek. Az előadások a Gyógyszerészi kompetenciák a napi gyakorlatban címet viselte. A vitaindítókat és az azt követő konzultációt dr. Horváth-Sziklai Attila moderálta.

Elsőként dr. Hankó Zoltán a Gyógyszerészi kompetenciák a gyógyszertár-működtetésben címmel tartott előadást. Elmondta, hogy 2006-ig a fokozatos visszaszorulás volt jellemző, addig 2006-ban radikális kompetencia-megvonás történt. A 2007-ben indult munka az olyan kompetenciák visszahozatalát/megszerzését tűzték ki célul, amelyek piacképes, tehát gyógyszerészek foglalkoztatását igénylők, kizárólagosak, tehát gyógyszerészi diplomához kötöttek és jogszabályban rögzítettek.

Dr. Somogyi Orsolya következett ezután, aki a dr. Szűcs Attilával (a szakmai kollégium lakossági gyógyszerellátási szakmai tagozatának elnökével) készített, Gyógyszerbiztonsági validálás és vis maior helyzetek kezelése című közös munkájukat ismertette. Foglalkozott a vis maior expediálás kérdéskörével. Véleménye szerint nincs meg ehhez a jogszabályi alap, megvalósítása a gyógyszerészi kompetenciák bővítése kellene. Mondandóját több példával is alátámasztotta.

Dr. Nagy Vilmos Gyógyszerészi kompetenciák a digitális egészségügyben című előadásával zárta a vitaindítók sorát. Ismertette az e-Recepttel kapcsolatos, az MGYK részéről korábban már megfogalmazott elvárásokat – ezek közül többnek a teljesülése még várat magára. Foglalkozott az online gyógyszer-kereskedelem kérdéseivel: kamarai feladat meghatározni, hogy működhet biztonságosan – fejtette ki.

Délután került sor az országos elnökség és az újonnan megválasztott TEÉ együttes ülésére. Elsőként elnöki tájékoztató hangzott el az előző ülés óta történtekről dr. Hankó Zoltán előterjesztésében. Köszöntötte azokat az elnököket, akik újonnan kerültek megválasztásra négy vármegyében, Veszprém, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest és Győr-Moson-Sopron. Ismertette azokat az egyeztetéseket, amelyeket a kormányzati és hatósági szervekkel folytattak le. Ezeken a Máltai Szeretetszolgálat projektjével kapcsolatok problémák, a gyógyszertári ügyelet kérdése, a nemzeti diabetesz program, valamint az étrend-kiegészítők forgalmazásának kérdése szerepelt.

Ezek után ismertetésre kerültek azok a programok, amelyeken a kamara képviseltette magát.Dr. Hankó Zoltán ismertette az elmúlt időszak fontosabb történéseit, részletezte az elért eredményeket, ahogy azokat a területeket is, ahol nem sikerült eredményt elérni. Az elnökség és a TEÉ jóváhagyólag tudomásul vette a beszámolót.

Dr. Horváth-Sziklai Attila ismertette az NNGYK határozatokat, amelyeket a kamara megkapott a gyógyszertárak ellenőrzésével kapcsolatosan.A határozatok között több olyan is van, amely azért marasztalja el a gyógyszertárat, mert olyan gyógyszereket adott át az un. „kisboltos” gyógyszerforgalmazásra amelyek nem szerepelnek az engedélyezett gyógyszerek listáján.

A vármegyei elnökség kezdeményezi az Országos Elnökségnél, hogy kamarai programok rendszergazdái egészítsék ki a programokat egy jelzéssel azoknál a gyógyszereknél amelyek kiadhatók „kisboltos” forgalmazásra.

Az ülés végeztével dr. Hankó Zoltán köszönetét fejezte ki az elmúlt ciklusban végzett munkáért és minden jót kívánt az újonnan megválasztásra került területi elnököknek.

A Kamara Alapszabálya a vármegyei szervezetek számára évente legalább 10 db elnökségi ülés tartását írja elő. Ezt a 2023-as évben teljesítettük. Tekintettel a december 2-án tartandó országos tisztújító választásokra az elnökség ebben az évben december 12-én 15 órakor még tervez elnökségi ülést tartani.

Az elnökség meghatározta a jövő év első felére tervezett elnökségi ülések időpontjai: 2024. január 30., február 20., március 26., április 23., május 21., június 25.

A győri 2024. évi gyógyszertári ügyelettel kapcsolatos napirend tárgyalásához szerettük volna meghívni az NNGYK képviselőjét is, akik elhárították a részvételüket azzal az indoklással, hogy még zajlik az egyesüléssel kapcsolatos hatáskörök tisztázása ezért nem vesznek részt az ülésen.

Az ügyelettel kapcsolatos közelmúltbeli események, amelyek a soproni, mosonmagyaróvári, kapuvári ügyeletet érintették, reményt adhatnak arra, hogy Győrött is lehetővé tennék az ügyeleti időnek 22.30-ig tartó megállapítását. Ettől függetlenül a győri ügyeleti rendszer felülvizsgálatát tartja szükségesnek az elnökség, miután a jelenlegi elvek 2008-ban kerültek megállapításra és azóta sok változás történt a szolgálati időket illetően, valamint az orvosi ügyelet vonatkozásában is.

Ezért a régi szisztéma alapján csak 2024. első negyedévére készítettünk javaslatot a tisztigyógyszerészetnek. 2024. januárjában tervezzük összehívni megbeszélésre először azt a jelenleg nyolc gyógyszertárvezetőt, akik a szombat-vasárnap és ünnepnapi ügyeletet ellátják.

Ennek a megbeszélésnek az eredményétől függően tennék javaslatot a tisztigyógyszerészetnek az ügyeletben résztvevők és az ügyeleti időnek a módosítására.

Dr. Horváth Károly titkárságvezető tájékoztatta az elnökséget arról, hogy egy külföldi állampolgárnak megszüntettük a tagsági jogviszonyát, mert nem fizette be a 2023. évi tagdíját. Az erről szóló határozatot kiküldtük a kamarai nyilvántartásban szereplő lakcímére, amelyet „nem kereste” jelzéssel kaptunk vissza. Telefonon bejelentkezett külföldről, szóban közöltem vele, hogy kamarai tagsága a tagdíj nemfizetése miatt megszűnt, új felvételéhez ki kell fizetnie elmaradt tagdíját. Ő ezzel nem értett egyet. Az elnökség álláspontja az üggyel kapcsolatban az, amíg nem érkezik be tagfelvételi kérelem részéről nem foglalkozunk a problémájával.

A kamara könyvelője jelezte, hogy a 2024. évi könyvelési díjat 10%-al emelni kívánja.

Győr, 2023. november 30.

 

A tájékoztatót összeállította:

Dr. Horváth Károly
titkárságvezető

 

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél