A megyei elnökség 2021. május 26-án ülést tartott, ami „vegyes módon”, a székhelyen és videókonferencia keretében került megrendezésre.
Az ülésen személyesen részt vett dr. Hollósi Zoltán, dr. Horváth Károly, online módon jelen volt dr. Csáki Nándor, dr. Kenéz Zsolt, Kovácsné dr. Horváth Irén, dr. Szabó Gábor, Szűcsné dr. Orosz Mónika, dr. Tamásné dr. Orbán Erzsébet, dr. Várnagyi Gergely.
Az elnökség elsőként meghallgatta dr. Várnagyi Gergely alelnök tájékoztatóját a Területi Elnökök Értekezletének május 25. üléséről.
Dr. Hankó Zoltán elnök beszámolójával kezdődött az értekezlet. A Kormányzat támogatni kívánja a magyar gyógyszerek forgalmazását, ennek érdekében stratégiai gyógyszerlista készül, amit készletben kellene tartani a gyógyszertáraknak. A Kamara nem ért egyet az elképzeléssel.
Versenyfelügyeleti eljárás indult a Hungaropharma és a PhoenixPharma gyógyszernagykereskedők ellen.
Megállapodást készül kötni a Kamara a Média-Works-el, ami alapján térítésmentesen kapna információs felületet a lapokban.
A gyógyszertárakban nem engedélyezte az OGYÉI az olyan Covid tesztek elvégzését, ami a vérből mutatja ki a fertőzöttséget. A Kamara szeretné, ha lehetőség lenne erre a gyógyszertárban is.
Az országos elnökség jelezte az OGYÉI-nek azokat a témákat, amelyeknek a megoldásában segítséget vár.
A Kamara megújította az együttműködési szerződést a Vodafone-nal ami így már több kedvezmény igénybevételét teszi lehetővé.
Az országos elnökség támogatja a Heves Megyei Szervezet által kezdeményezett felmérést egy jól összeállított kérdőív alapján. A kérdések összeállításában megyénkből dr. Kenéz Zsolt vesz részt.
Felmerült, hogy jó lenne bevonni a gyógyszerészeket bizonyos típusú oltások beadásába, ami már több országban gyakorlat.
A Kamara javaslatot adott a Kormánynak árrés korrekcióra, ami az alsó sávba tartozó áraknál egységes dobozdíjat jelentene, a felső sávban százalékos emelést javasolt. Javasolta továbbá a szolgáltatási díj emelését a kisforgalmú patikáknál. A tavaszi gyógyszer felvásárlási láz miatt 200 patika kiesett a működési célú támogatás lehetőségéből, erre megoldást kértek.
A magisztrális díj 3,5-4 szeres emelésére tett javaslatot a Kamara.
A táltos képzés újraindítása van napirenden, 35 év alatti fiatalok pályázhatnak a képzésre, erről felhívás fog megjelenni.
A tagdíjat magasnak tartja a tagság, ennek felülvizsgálatába kérik a megyei szervezetek segítségét. Június végéig vizsgálják át a költségvetésüket, milyen csökkentést tartanak elképzelhetőnek.
A Kamara új patikai szoftver kifejlesztését támogatja, ami várhatóan jövőre készül el és remélhetően konkurenciája lesz a jelenleg alkalmazottaknak.
A GINOP pályázat júniusban újra megnyílik, javasolja a Kamara, hogy a lehetőségeknek járjanak utána a gyógyszertárvezetők.
Dr. Horváth Károly titkárságvezető a tagdíjfizetési helyzetről adott tájékoztatást. A Kamara Országos Hivatala lekönyvelte a beérkezett tagdíjbefizetéseket. Eddig 339 számla került kiállításra. A nyilvántartás szerint a 356 fő megyei tagságból 26 fő nem fizette meg a tagdíját a február 28. határidőre. Részükre kiállításra kerül a számla. Az elnökség kéri a titkárságvezetőt, hogy készítsen kimutatást arról, hogy a gyógyszertári vállalkozások milyen arányban vállalják át a kamarai tagdíjat.
A Békéshelp Kft. által szervezett továbbképzésről Dr. Várnagyi Gergely alelnök tájékoztatta az elnökséget. A májusban megtartott GDPR továbbképzésen a megyéből 21 fő vett részt, részvételi díjukat a megyei szervezet fizette ki. A júniusra tervezett adherencia továbbképzést is meghirdetjük a tagságnak, ha lesz legalább 20 fő jelentkező, a költségeket hasonlóan a májusi továbbképzéshez a megyei szervezet állja.
Az egyebek napirendi pontban Dr. Kenéz Zsolt elmondta, hogy véleménye szerint hibás döntés volt a vény nélkül kapható gyógyszerek forgalmazását kiengedni a „kisboltok”-ba. Szerinte inkább a fiókpatikák működését kellene támogatni. Jó lenne egy olyan jogszabálymódosítás, ami lehetővé tenné, hogy évente 80 napra csak szakasszisztens jelenlétével is nyitva tarthatna a fiókgyógyszertár. Dr. Szabó Gábor véleménye szerint egy ilyen módosítás kompetencia problémát jelente, nem biztos, hogy a tagság egyetértene vele. A tagdíjjal kapcsolatosan az a véleménye, hogy álláspontot kialakítani a jelenlegi helyzet pontos ismeretében van lehetőség.
Az elnökség kéri a titkárságvezetőt, hogy a 2018., 2019., 2020. és 2021. évek költségvetési táblázatát küldje ki az elnökség tagjainak, kiegészítve a tagdíj megállapítását meghatározó minimálbér változással.
A veszélyhelyzet alatt alkalmazott jó gyakorlat összegyűjtését kéri az országos elnök. Az elnökség tagjai e-mailben küldjék meg javaslataikat a megyei hivatalnak.
A következő elnökségi ülés időpontja. 2021. június 23. szerda 14 óra.
Győr, 2021. május 27.
A tájékoztatót összeállította:
Dr. Horváth Károly
titkárságvezető