Kapcsolat
H-1068 Budapest, Dózsa György út 86/b.
Tel.: (+36-1) 351-9483, (+36-1) 413-1924,
Fax: (+36-1) 351-9485
E-mail: hivatal@mgyk.hu Hivatali kapu: MGYK
KRID azonosító: 338169369(fu)
Web: www.mgyk.hu
Magyar Gyógyszerészi Kamara Győr–Moson–Sopron Vármegyei Szervezete
Székhely: 9022 Győr,  Czuczor Gergely utca 18-24., III. em. 310. / Telefon: +36 305659701 / E-mail cím: gyor@mgykgyor.t-online.hu / Hivatali kapu címe: MGYKGYMS KRID 335611171 / Elnök: Dr. Pápai Zoltán
Nyomtatható változat
2022. május 27.
Tájékoztató az elnökség 2022. május 25-i üléséről

A Magyar Gyógyszerészi Kamara Győr-Moson-Sopron Megyei Területi Szervezete 2022. május 25-én elnökségi ülést tartott. Az elnökségi ülés „vegyes módon”, a székhelyen és videókonferencia keretében került megrendezésre.

Jelen voltak: dr. Csáki Nándor (online) dr. Hollósi Zoltán (személyesen), dr. Kenéz Zsolt (személyesen), dr. Pápai Zoltán (online), dr. Szabó Gábor (online), dr. Tamásné dr. Orbán Erzsébet (online), dr. Várnagyi Gergely

Dr. Váragyi Gergely alelnök a TEÉ május 19. üléséről adott tájékoztatást.
A Területi Elnökök Értekezlete az Országos Elnökség ülésével együtt került megtartásra. Dr. Hankó Zoltán elsőként az előző elnökségi ülés óta eltelt időszakban történtekről számolt be.

Az elnök ismertette azt a dokumentumot, amely dr. Tóth László helyettes államtitkárnak került átadásra, ez tartalmazta az elmúlt kormányzati ciklusban a Kamara által fontosnak tartott és megoldásra kezdeményezett, de megoldatlan ügyek listáját.

Ezek az alábbiak voltak:

  • az orvostechnikai eszközök (és in vitro diagnosztikumok) regisztrációja,
  • a FoNo VIII. kiadásához kapcsolódó szabályozás és a magisztrális díj rendezése,
  • a lakossági gyógyszerellátás struktúrájának védelme, franchise rendszerek szabályozás-korrekciója, a személyi joghoz tapadó menedzsment-jogok érvényesítése.
  • a csomagküldés 2022. január 1-i hatállyal történt megtiltását követő szabályozás a házhoz szállítás, webpatikák, internetes gyógyszer-kereskedelem szabályozásának megújítására, az online és az offline térben történő gyógyszerforgalmazás szabályozási elveinek harmonizálása,
  • az online tér, az informatika, az EESZT, az adatvédelem, a központi finanszírozású gyógyszertári szoftverfejlesztés,
  • a gyógyszertári marketing szabályozás pontosítása,
  • a gyógyszertárak gazdasági működőképességét biztosító intézkedések (árréskorrekció, szolgáltatási díj, generikus ösztönző, működési célú támogatás),
  • a gyógyszertári ügyelet szabályozása és finanszírozása,
  • a vidék gyógyszerellátásának javítása,
  • a vis maior helyzetek gyógyszertári kezelése,
  • a gyógyszertárak áthelyezésének újra szabályozása,
  • a gyógyszertári adminisztráció teljes körű felülvizsgálata, az adminisztráció csökkentése, a fokozottan ellenőrzött szerek adminisztrációs kötelmei, a betarthatatlan és elavult szabályozások felülvizsgálata,
  • a helyettesítő gyógyszerészi státuszok megalkotása és szabályozása,
  • az alap- és emelt szintű gyógyszerészi gondozási témájú szakmai irányelvek aktualizálása, új irányelvek elkészítése, az ezzel kapcsolatos gyakorlat szakmai-hatósági kontrollja, koordinálása és finanszírozása,
  • a gyógyszerhasználati adherencia fejlesztése, mind az általános gyógyszerhasználati, mind speciális gyógyszerekhez és betegségcsoportokhoz kapcsolódó gyógyszerelési témákban,
  • az egészségpolitika által kezdeményezett különböző népegészségügyi célú programokba való visszaintegrálása a gyógyszertáraknak,
  • a gyógyszerhiányok okozta problémák megelőzése és kezelése,
  • a gyógyszertárak bevonása egyes védőoltások beadásába,
  • a NEAK és a gyógyszertárak közötti szerződések (és az ezek alapját képező jogszabályi előírások) felülvizsgálata,
  • a magyar gyógyszerek hazai penetrációjának növelése.

Az elnök elmondta, hogy a nyári hónapokban szeretné végig látogatni a területi szervezeteket, tekintettel arra, hogy a covid járvány miatt az elmúlt két évben a személyes egyeztetésekre alig volt lehetőség. Tervei szerint regionálisan, 2-3 megye kamarai küldöttjeinek és tisztségviselőinek a részvételével lehetne erre sort keríteni. A szervezésben a Hivatal és a TEÉ koordinációját kéri.

Dr. El Koulali Zakariás is részt vett az ülésen, ahol ismertette, hogy a HUMVO-t arra is használják, hogy a szabálytalanságokat felderítsék.

Megtartotta taggyűlését a Galenus Kft. amelynek a megyei szervezetünk is tulajdonosa. A 2021. év eredménye sajnos 6,1 mFt veszteség lett. Ennek oka többek közt az, hogy sokan lemondták az újság megrendelésüket.

A közgyűléssel egybekötött választói gyűlés előkészítéséről dr. Horváth Károly titkárságvezető tájékoztatta az elnökséget.
Az egészségügyi veszélyhelyzet június 1-el történő megszűnése lehetővé teszi közgyűlés megtartását. A közgyűlést az elnökségnek 90 napon belül össze kell hívnia, hogy az elnökség által elfogadott 2021. évi beszámolót és a 2022. évi költségvetési tervet napirendre tűzze. Speciális a helyzetünk, mert nem csak közgyűlést kell tartanunk, hanem választói gyűlést is, miután a megyei szervezetnek lemondások miatt nincs elnöke, nincs az Etikai Bizottságnak elnöke, továbbá a tegnapi nap folyamán írásban bejelentette lemondását Felügyelői Bizottsági elnöki tisztségéről – családi okok miatt – Szűcsné dr. Orosz Mónika. A választói gyűléssel közös közgyűlésről a tervezett időpont előtt legalább 35 nappal kell az elnökségnek döntést hoznia. Meg kell választania a Területi Választási Bizottságot, döntenie kell a szükségessé váló megismételt választási forduló formájáról. A titkárságnak írásban ki kell küldenie a meghívót és az ajánlási ívet. Az ajánlási ívet a tagoknak legkésőbb a választási gyűlés előtt 10 nappal vissza kell küldeniük. Az ajánlott személyeknek a választás előtt 3 nappal nyilatkozniuk kell arról, hogy elfogadják-e az ajánlást. A választói gyűlés első fordulója akkor érvényes, ha a tagság 25%-a szavazott. Ez jelenleg 90 főt jelent. Ha ez nincs meg 2. fordulót kell tartani, amit az 1. forduló időpontjához képest 15-45 nap között kell összehívni. Ekkor már az érvényességhez a tagság 10%-nak a szavazata is elegendő, ami jelenleg 36 fő. Ha netán ekkor sem érvényes a szavazás, úgy megismételt választást kell tartani, amit a 2. választási forduló után minimum 30 maximum 4 hónapra lehet összehívni, itt is a tagság 10%-nak a szavazata kell az érvényességhez. Ennek érvénytelensége esetén lehet választási időszakban tartani a szavazást amely minimum 8 nap maximum 30 nap lehet, és akár több helyszínen is lehet szavazni. Ekkor is 10% szavazati arány szükséges. Az elnökség június 22-i ülésén fogja meghatározni a közgyűléssel együtt tartandó választási gyűlés időpontját.

A győri gyógyszertári ügyeleti idő módosítására vonatkozó kérésünkre kapott OGYÉI állásfoglalást dr. Várnagyi Gergely alelnök ismertette.
Az elnökség kezdeményezte a tiszti főgyógyszerésznél a győri ügyeleti idő módosítását tekintettel arra, hogy hétvégén vannak nyitva tartó gyógyszertárak, így a jelenlegi ügyeleti időtartam nem felel meg a jogszabályi követelményeknek. A kezdeményezést az OGYÉI azzal utasította vissza, hogy a kamarának nincs jogosultsága a működési engedélyek módosítására javaslatot adni, miután véleményük szerint az ügyeleti időtartama működési engedély részét képezi. Tájékozódunk az eljárás módosítás kezdeményezésének lehetősége iránt a tisztifőgyógyszerészetnél.

Az elnökség tudomásul vette Szűcsné dr. Orosz Mónika bejelentését arról, hogy családi okok miatt nem tudja tovább vállalni a Felügyelő Bizottság elnöki tisztségét, de az utódja megválasztásáig ellátja feladatkörét.

Dr. Pápai Zoltán jelezte, hogy a magisztrális alapanyagok beszerzési ára magasabb, mint amit eladási árként felszámíthat a gyógyszertár. Jelezte továbbá, hogy az interneten külföldön bejegyzett cégek árulnak vényköteles gyógyszert.

Dr. Horváth Károly ismertette az OGYÉI-től érkezett határozatokat.

Az elnökség június 22-én tartja következő elnökségi ülését.

Győr, 2022. május 27.

 

A tájékoztatót összeállította:

Dr. Horváth Károly
titkárságvezető

 

2018-2024 © MAGYAR GYÓGYSZERÉSZI KAMARA
hírlevél