A kormányalakítást megelőző konzultációk sorában május 16-án pénteken délután fogadta Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Gyógyszerészi Kamara képviselőit a Parlament Nándorfehérvári termében. A megbeszélésen a kormány képviseletében jelen volt Lázár János miniszterelnökséget vezető államtitkár és Balog Zoltán emberi erőforrások miniszter, a Kamarát Hankó Zoltán elnök és Sohajda Attila alelnök képviselte.
Fotó: Botár Gergely
A megbeszélésen a Kamara képviselői köszönetet mondtak a liberalizáció leállításáért és visszafordításáért, az elmúlt ciklusban megtapasztalt együttműködésért. Kifejtették: a lakossági gyógyszerellátás rendszere elindult kifelé a válságból, a kialakuló modell gazdaságilag racionálisabb, szakmailag biztonságosabb és morálisan érzékenyebb az előzőnél.
Szóba kerültek a liberalizáció visszafordításával és a tulajdonosi programmal kapcsolatos érdekütközések. A gyógyszerellátás elmúlt években kialakult modelljét a Kormány megvédendőnek és tovább fejlesztendőnek tartja. A Kormány fontosnak tartja a tulajdonosi program végig vitelét és a gyógyszerészek többségi tulajdonszerzését a gyógyszertárakban. Ehhez a jelenlegi hitelfeltételek további javításával is segítséget nyújt. Indokolt a folyamat transzparenciájának biztosítása is. Úgyszintén fontosnak tartja a Kormány, hogy részleteiben is kidolgozásra kerüljön a fiatal gyógyszerészek tulajdonossá válását elősegítő program.
A megbeszélésen áttekintették a gyógyszertárak gazdálkodásának legfontosabb jellemzőit és gazdasági kapcsolatrendszerét. A kormányfő ígéretet tett, hogy a jövő évi költségvetés tervezésében a kamara véleményét és javaslatait figyelembe veszik. Egyetértettek abban, hogy a gyógyszertárak gazdasági önállóságának megteremtése közös érdek, ebben a munkában a Kamara partnerként tekinthet a Kormányra.
A megbeszélés végén a Kamara képviselői átadták az elmúlt hónapokban készült kamarai helyzetelemzést és javaslatokat tartalmazó Hogyan tovább gyógyszerészet? című dokumentumot, kérve az abban foglaltak figyelembe vételét és a további konzultációkat a szakpolitikai javaslatok megvalósításáért. A javaslatok egyszerre szolgálják meglévő problémáink megoldását, a gyógyszerészet gazdasági stabilizálását és szakmai fejődését, valamint a gyógyszerészek társadalmi presztízsének növelését.
Orbán Viktor miniszterelnök ismételten megerősítette: a gyógyszerészeket a középosztály tagjaiként stratégiai partnernek tekintik és azt kérik: a gyógyszerészek támogassák a kormányt a továbbiakban is.
Budapest, 2014. május 19.
Dr. Hankó Zoltán és dr. Sohajda Attila