Az őszi egészségügyi salátatörvény mellett (melynek második végszavazására a parlamentben december 12-én került sor), a parlament tárgyalta „A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény és egyéb törvények módosításáról” szóló törvénytervezetet is. Ez tartalmazza a gyógyszer-gazdaságossági törvény azon módosítását, amely szerint a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Zrt. (KvfP. Zrt.) helyett a „Corvinus Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. (a továbbiakban: CKTA) által kezelt Tőkealap” lesz a továbbiakban gazdája a Patika Tőkeprogramnak. A változtatásra a KvfP Zrt. megszűnése miatt van szükség.
A kormány által benyújtott törvénymódosítási javaslatot a Népjóléti Bizottságot követően a Törvényalkotási Bizottság november 24-én tárgyalta. A javaslatot mindkét bizottság támogatta, így a tervezet végszavazására december 13-án sor kerülhetett. A Tőkeprogramra vonatkozó módosítás a kihirdetést követő napon (várhatóan még decemberben) hatályba lép.
A törvénymódosítás értelmében a Tőkealap 2017. január 1-től is a gyógyszerészek rendelkezésére áll, továbbá a módosítás arról is rendelkezik, hogy az eddigi 5 év helyett 7 év áll rendelkezésére a Tőkealappal szerződő gyógyszerésznek az igénybe vett tőke megtérítésére.
A törvénymódosítás kezdeményezésével párhuzamosan a Tőkealap felelős vezetőivel újratárgyaltuk a tőkeprogram szabályzatát. Érdemes külön is kiemelni, hogy a Tőkeprogram nemcsak a gyógyszerészi tulajdonhányad növelésére, hanem gyógyszerésznek gyógyszerésztől történő, a gyógyszer-gazdaságossági törvény előírásainak megfelelő gyógyszertár- illetve gyógyszertári üzletrész vásárlásaihoz is felhasználható. Így nemcsak a gyógyszerészi tulajdonhányad növelését, hanem a generációváltást is segítheti.
Mindezek figyelembe vételével ajánljuk olvasásra a Tőkealap felelőseinek tájékoztatását.
Dr. Hankó Zoltán
A kamarai tagok figyelmébe
Tisztelt Kamarai Tagok! Kedves Kollégák!
A december 13-án elfogadott törvénymódosítást követően a kihirdetést követő napon módosul a biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz-ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény. Az egyik változtatás célja, hogy biztosítsa a gyógyszertárat működtető vállalkozások számára előírt, 50%-ot meghaladó patikusi tulajdoni hányad megszerzését segítő Patika Tőkeprogram folyamatos és kedvezőbb feltételű elérhetőségét.
A Patika Tőkeprogram a többségi gyógyszerészi tulajdon megszerzésén túl lehetőséget nyújt a már meglévő többségi gyógyszerészi tulajdon további növelésére és a gyógyszerészek generációváltásához kapcsolódó tulajdonszerzésre is.
A Patika Tőkeprogram lényege, hogy egy tőkealap vásárolja meg a kívánt patikai tulajdonrészt, majd továbbadja azt az adott gyógyszertárban dolgozó, a tőkealappal szerződött gyógyszerészeknek.
A konstrukciónak számos előnye van: önerő nélkül is igénybe vehető, valamint nincs bírálati, szerződéskötési és előtörlesztési díj sem. A forrás igénybevétele a banki finanszírozáshoz képest lényegesen kevesebb banki biztosíték nyújtása mellett is lehetséges.
Az alap hozamelvárás 2,5%, a Tőkealap üzletrészét a 7 éves futamidő végén a meghatározott személyi kör jogosult, illetve köteles megvásárolni az előre meghatározott hozammal növelt értéken.
A tőkealap szerepvállalása nemcsak a céltársaság jegyzett tőkéjének növekedését és az eladósodottság mértékének csökkentését jelentheti, de garancia a szakmai működésre is, mivel a tőkealap nem avatkozik a napi ügyekbe, a gyógyszerészek hozzák a szakmai döntéseket.
A teljes tőkebefektetés összege minimum 10 millió forint maximum 200.000 EUR-nak megfelelő HUF összeg (maximum 60.000.000 forint) lehet.
A részletes feltételeket, illetve a Patika Tőkeprogramban való részvételt kizáró okokat a csatolt dokumentumban olvashatják. A program hivatalos, végleges feltételei a törvénymódosítás után lesznek elérhetőek a Corvinus Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. honlapján.
Tájékoztató a Patika Tőkeprogramról[1]
A Patika Hitelprogram révén 2013. július elsejétől működik az a hitelkonstrukció, amellyel a Kormány a gyógyszerészek patikai tulajdonszerzését támogatja. A hitelprogram célja, hogy a jogszabályi előírásoknak megfelelően, 2017. január elsejére a gyógyszerészek patikai tulajdonrésze meghaladja az 50 százalékot. Ezt segítendő, a Kormány egy másik lehetőséggel – a Patika Tőkeprogrammal – is támogatni kívánja a gyógyszerészek tulajdonhoz jutását.
A Patika Tőkeprogram a többségi gyógyszerészi tulajdon megszerzésén túl lehetőséget nyújt a már meglévő többségi gyógyszerészi tulajdon további növelésére és a gyógyszerészek generációváltásához kapcsolódó tulajdonszerzésre is.
A biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászati segédeszköz ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvény ez év végi módosításának célja, hogy biztosítsa a Patika Tőkeprogram folyamatos és kedvezőbb feltételekkel való elérését. A Patika Tőkeprogram lényege, hogy egy tőkealap vásárolja meg a kívánt patikai tulajdonrészt, majd továbbadja azt az adott gyógyszertárban dolgozó, a Tőkealappal szerződött gyógyszerészeknek.
A konstrukció a személyi jogos, valamint a gyógyszertárban munkavégzésre irányuló jogviszonyban foglalkoztatott gyógyszerészek számára elérhető, illetve a gyógyszertárat működtető gazdasági társaságban üzletrésszel már rendelkező gyógyszerész is jogosult a Tőkealap üzletrészének futamidőn belüli megvásárlására.
Egy gyógyszerész csak egyetlen hitelt vehet fel, de egy-egy patikában egyszerre több gyógyszerész is folyamodhat kölcsönért, növelve a tulajdoni hányad nagyságát. A befektetés nemcsak az üzemeltető gazdasági társaság meglévő üzletrészének megvásárlására használható, de a törzstőke emelés révén újonnan kibocsátott üzletrész megszerzésére is. A tőkebefektetés futamideje maximum 7 év. A befektetést a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló 2006. évi XCVIII. törvényben meghatározott személyi kör a futamidőn belül, opciós jogával élve, a felhalmozott hozammal együtt vásárolja meg. Az opciós jog gyakorlására a teljes futamidő alatt lehetőség van.
A Tőkealap által nyújtott Patika Tőkeprogramnak számos előnye van: önerő nélkül is igénybe vehető, valamint nincs bírálati, szerződéskötési és előtörlesztési díj sem. A forrás igénybevétele a banki finanszírozáshoz képest lényegesen kevesebb biztosíték nyújtása mellett is megvalósítható.
Ugyancsak kedvező feltételeket teremt, hogy a konstrukció biztonságos, zárt végű, a Tőkealap üzletrészét a futamidő végén a meghatározott személyi kör jogosult, illetve köteles megvásárolni, előre meghatározott hozammal növelt értéken.
A Tőkealap tőkeemelése révén növekszik a társaság saját (jegyzett) tőkéje, csökken az eladósodottsága, így működésének esetleges további finanszírozásához hitelképesebbé válik. A befektetés időtartama alatt a Tőkealapot megillető osztalék az üzletrész vételárába beszámításra kerül. A Tőkealap célja az ún. exit, vagyis üzletrészének határidőben, az elvárt hozammal növelt értéken történő értékesítése.
A Patika Tőkeprogram esetében 2,5% az alap hozamelvárás, a kockázati felár pedig +2,5% az ügylet kockázati megítélésétől függően. Az opciós díj választható, mértéke 2,5%, melynek kifizetését a befektető beszámítja a hozamelvárásba. Egyéb díjtételek nincsenek.
A Tőkealap szerepvállalása révén a társaság szakszerű menedzsment ismeretekhez jut, miközben szakmai kérdésekben a Gyftv-ben meghatározott személyi kör dönt és a Tőkealap nem avatkozik a társaság napi ügyeibe.
A Tőkealap fejlesztési befektetése állami támogatásnak minősül, így vonatkoznak rá a támogatás összeszámítási szabályok.
A Patika Tőkeprogram igénybevételének több feltétele van:
A Patika Tőkeprogramban való részvételt kizáró okok:
Dr. Földes Andrea