Gyógyszerészek jelzők nélkül
A város érdemes egészségügyi és szociális dolgozója elismerő oklevelet vehette át Szigetszentmiklóson dr. Keller Tamásné, a Melissa Gyógyszertár vezetője. A Semmelweis nap az egészségügyben dolgozók ünnepe, így az országban több gyógyszerész-kolléga munkáját is hasonló módon honorálták. Most dr. Keller Tamásné, Anna példáján keresztül mutatjuk be a siker mögött álló, mindennapi erőfeszítéseket.
- A Semmelweis napon többnyire orvosok, ápolónők szerepelnek a kitüntettek között, de itt, Szigetszentmiklóson figyelnek a gyógyszerészekre is. Megbecsülnek minket, számítanak ránk. Tény, hogy a várossal nagyon jó a kapcsolatunk; minden egészségügyi rendezvényen ott vagyunk. Az Egészségnap mellett rendszeresen előadásokat tartunk a nyugdíjas klubban, támogatjuk a helyi focicsapatot, részt veszünk a városi szűréseken, iskolabálok megrendezését tombola ajándékokkal segítjük, helyi betegeket , árvízkárosultakat támogatunk. Az Egészséges városok Magyarországi Szövetségének helyi koordinátora vagyok, így nemcsak a jelenlét, hanem a szervezés egy része is a feladatom. Szerencsére, a helyi média az országos témákra azonnal rámozdul, és rendszeresen megkeres minket. Liberalizációról, moratóriumról, de például arról is megkérdeznek, hogy van-e valóban gyógyszerésze a betegeknek. Most nyáron például a napozásról, szúnyog- és a kullancsok elleni védelemről kérdeztek. Részt veszünk a Lakihegy Rádió életmód-programjaiban is.
- A Melissában végzett, gyógyszertári munkában mit tartasz kiemelkedőnek?
- Egyértelműen a betegközpontúságot. Amikor átépítettük a patikát, figyeltünk arra, hogy babakocsival, kerekes székkel is be lehessen jönni. Van intimszobánk, ahol a betegekkel zavartalanul beszélhetünk a problémáikról. Munkatársaimmal együtt folyamatosan képezzük magunkat, és bár kevesen vagyunk, mindig lehetővé tesszük a részvételt a továbbképző tanfolyamokon. Sok magisztrális gyógyszert készítünk; kilószámra gyártjuk a kenőcsöket, teakeveréket, de sok kúpot is készítünk. A nagyon munkaigényes, ám távolról sem jövedelmező tevékenységeket megpróbáljuk az igényes bőrápolási, kozmetikai és egyéb készítmények széles választékával kompenzálni.
- Manapság a gyógyszertárak viszonyát általában a rivalizálás, a konkurencia jellemzi. Mi a helyzet Szigetszentmiklóson?
- Itt hét patika van. Ennek ellenére jó barátságban vagyunk egymással, függetlenül attól, hogy láncpatikában vagy bevásárlóközpontban dolgozó gyógyszerészről van szó. Összedolgozunk, segítjük egymást.
- Vagyis a szakmai hivatástudat felülírta a kereskedelmi érdekeket?
- Valahogy így. Hosszú távon csak ez a filozófia vezethet sikerre.
- Ha egy valamit kívánhatnál a szakma helyzetének javítására, mi lenne az? Mi a legfontosabb? Mi vinné előre a hivatást?
- Az együttműködés. Együttműködés az orvossal, az asszisztenssel, az önkormányzattal az egészségügy szereplőivel a prevencióban és a gyógyításban. Együttműködés és összetartás a patikusok között, függetlenül attól, hogy hol, milyen tulajdonú patikában kórházban, láncban, önállóan, vezetőként vagy beosztottként dolgoznak. Amíg széthúzás van, nem lehet eredményt elérni. Csak magyar gyógyszerész van. Mi itt, városi szinten, a helyi közösségben megvalósítottuk ezt az együttműködést, és szerintem ez az igazi eredmény.
Koncz Mária